Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symbole graficzne w automatyce

23 Lis 2003 13:44 26747 11
  • Poziom 17  
    witam wszystkich

poszukuje jakichś artykułów w formie elektronicznej na temat symboliki stosowanej w automatyce. konkretnie chodzi mi o część elektryczną i elektroniczną.

przyznam się szczerze że nie wiem jak niektóre elementy odczytać na schemacie :oops:

dzięki za wszelkie info

pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator
    Cześć !Może tu coś będzie :http://www.automatyka.pl/ :wink:
  • Poziom 12  
    A gdzie można zobaczyć te symbole to może coś pomoge. Załącz je.

Z tego co pamiętam to powinno być w Polskich Normach (www.pkn.pl)
    PN-89/M-42007.01 Automatyka i pomiary przemysłowe - Oznaczenia na schematach - Podstawowe symbole graficzne i postanowienia ogólne
    PN-89/M-42007.03 Automatyka i pomiary przemysłowe - Oznaczenia na schematach - Symbole graficzne na schematach obwodowych
    PN-89/M-42007.04 Automatyka i pomiary przemysłowe - Oznaczenia na schematach - Symbole graficzne uzupełniające
    PN-78/M-42019 Automatyka przemysłowa - Pneumatyczne elementy i układy dyskretne - Symbole graficzne i zasady przedstawiania schematów funkcjonalnych
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 17  
    np taki
    mysle ze to jest elektrohamulec.
    ale wogóle chodzi mi o symbolike. chodzi mi o jakies "kompedium wiedzy" na ten temat w formie elektronicznej. poza tym nasze symbole troszke różnią sie od unijnych
  • Poziom 12  
    Witam,
    Może załączony plik bedzie przydatny. Jest to dokument opisujący terminologię i symbole stosowane w automatyce (j. angielski) bazujący na normach DIN. Większość tych oznaczeń jest także używana w Polsce w takiej właśnie formie.

Pozdrawiam,
    Piotr
    Załączniki:
  • Poziom 17  
    witam

dobre tylko troszke wiecej by sie przydalo. jak masz jakies namiary gdzie tego szukac to daj znac, gdzie takie coś znaleźć.

dzieki i pozdrawiam
  • Poziom 19  
    W temacie symboliki w układach automatyki to najbardziej przydatne będą normy :
    PN-92/E01200/02
    PN-92/E01200/07
    PN-92/E01200/08
    PN-65/M-55621
    PN-ISO 1219-1:1994
    Mogę troszkę poskanować ale lepiej podrałować do księgarni z normami i sobie je zakupić. Powinni udostępnić je za darmo do prywatnego urzytku.

Ponadto dla urządzeń elektroenergetycznych (tez symbole do aautmatyki)

PN-EN 60387:1996 Symbole dla liczników energii elektrycznej prądu przemiennego
    PN-EN 60617-13:1998 Symbole graficzne stosowane w schematach. Elementy analogowe
    PN-EN 61082-1 :1999 Przygotowanie dokumentów stosowanych w elektrotechnice. Wymagania
    ogólne
    PN-IEC 617-12+A1 :1994 Symbole graficzne stosowane w schematach. Elementy logiczne binarne
    PN-89/E-O1215 podzespoły bierne. Symbole graficzne
    PN-83/E-O1223 Elektrotechnika okrętowa. Symbole graficzne PN-75/E-O1226 Przetwarzanie
    danych. Symbole graficzne
    PN- 74/E-O1227 Tyrystorowe układy napędowe. Symbole graficzne
    PN-79/E-O1228 Urządzenia elektrotermiczne przemysłowe. Symbole graficzne
    PN-84/E-O1237 Zasady wykonania schematów elektrycznych elektronicznej techniki
    obliczeniowej (ETO)
    PN-B3/E-O1240 Sprzęt elektryczny i elektroniczny. Symbole graficzne zastępujące napisy
    Ogólnego przeznaczenia
    PN-82/E-O1246 Rysunek techniczny elektryczny. Zasady wykonania schematów i planów
    PN-B3/E-O1247 Sprzęt elektroniczny. Symbole graficzne zastępujące napisy
    PN-90/E-O1248 Systemy teletransmisyjne z czasowym podziałem kanałów. Symbole
    graficzne
    PN-S8/E-O8501 Urządzenia elektryczne. Tablice i znaki bezpieczeństwa

Jest tego cały worek i jeśli ktoś chce kawałek to mogę mu podrzucić w wolnej chwili ale całości to mi się napewno nie będzie chciało skanować

Pozdrawiam

Mathev
  • Poziom 17  
    witam ponownie

Mathewp jeżeli bys mógł to zeskanuj mi te najważniejsze. mysle tu o głównych symbolach i metodach składania (bo chyba takie są). chodzi mi tu oczywiscie o symbole elektryczno-elektroniczne.
    u nas nie ma księgani technicznej, a poza tym szczerze powiem że troszke drogo to wyjdzie kupując okolo 10 norm które potrzebne mi są tylko do celów prywatnych.
    w/g mnie taka symbolika powinna być gdzies na interku, ale nie moge jej nigdzie znalezc.

dzieki za wszelką pomoc
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    gural81 napisał:
    niestety link już nie aktywny, czy ktoś ma może linki do czegoś podobnego. Z góry dziękuje

Link
  • Poziom 11  
    Link do symboli używanych w elektryce, automatyce itd.

Symbole elektryczne PNE
    Symbole elektryczne Dystrybucja Mocy
    Symbole elektryczne NN Niskie Napięcie
    Symbole elektryczne SN Średnie Napięcie
    Symbole AKP Automatyka Kontrolno-Pomiarowa
    Symbole elektryczne Automatyka Kolejowa
    Symbole elektryczne JIC (Norma amerykańska)
    Symbole elektryczne Teletechnika
    Symbole elektryczne Elektronika
    Symbole elektryczne Hydraulika