Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stroboskop ok 200Hz na 1s lub lampa błyskowa o błysku 1s

howito 01 Lis 2007 20:05 944 2
  • #1 01 Lis 2007 20:05
    howito
    Poziom 9  

Witam
    Zwracam się do szanownego forum o pomoc. Jak zrobić lampę błyskową o liczbie przewodniej ok 35, która błyśnie mi światłem o długości ok 1s? nie wiem czy palniki mogą świecić tak długo (oczywiście moc światła po czasie 1s powinna być porównywalna ze zwykłym błyskiem który trwa ok 1/1000s), zastanawiałem się nad stroboskopem, o dużej częstotliwości np. 200Hz który załączy się również na ok. 1s. Wszystko powinno być zasilane z bateryjki ewentualnie aku żelowego. Lampa potrzebna byłby mi do fotografii w jaskiniach gdzie nie chciałbym zamrażać błyskiem wody.

Ewentualnie jak ograniczyć wyładowanie kondensatora w lampie błyskowej np. do 10% jego pojemności (oczywiście błysk bedzie o wiele słabszy)
    proszę o pomoc i z góry dziękuję

0 2
  • #2 01 Lis 2007 20:22
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Ograniczenie pojemności moim zdaniem najlepiej zrobić na przełączniku który by przyłączał kombinację kondensatorów np.100uF i 200uF i masz trzy kombinacje dokładasz jeszcze 400uF i masz regulację błysku 7-stopniowo i tak dalej możesz zrobić regulację jak chcesz.Ale błysk o 1s to lampa nie ma takiego czasu błysku jak zwiększysz częstotliwość błysku to nie osiągniesz tej mocy.Myślę tylko teoretycznie może spróbuj rozważyć czy nie uruchamiać powiedzmy trzech palników po kolei z taką częstotliwością jak podajesz to oko ludzkie odbierze to jako jeden błysk.

0
  • #3 01 Lis 2007 21:33
    howito
    Poziom 9  

dzięki myślałem o tym w kontekście jednego błysku, ale ograniczenie chciałbym zrobić na jednym kondensatorze, bo to pozwoliłoby mi na kolejne błyski bez jego doładowywania i przełaczania

0