Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki zasilacz do silnika wycieraczek samochodowych 12V ?

bialyy 07 Lis 2007 13:53 19720 23
  • #1 07 Lis 2007 13:53
    bialyy
    Poziom 2  

Mam nieśmiałe pytanie. Może dla wytrawnych konstruktorów śmieszne, ale co tam....Pytam! Chcę zrobić mechanizm zamykający "drzwiczki". Mam do dyspozycji silnik do wycieraczek samochodowych na 12V, podłączałem go do zwykłego zasilacza 12v , ale tylko "buczy". Czyżby chodziło o natężenie? Jak to podłączyć? Może zasilacz od komputera. Jeżeli ktoś zdecyduje mi się pomóc to proszę o rozwiązania proste podane w przystępny, zrozumiały sposób biorąc pod uwagę moją mizerną wiedzę na takie tematy.

0 23
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 07 Lis 2007 14:24
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam

Zasilacz który będzie Ci w stanie ruszyć tym silnikiem musi mieć wydolność co najmniej kilkunastu Amper. silniki do wycieraczek mają moc rzędu 100 do kilku set Watt w zależności od jakiego samochodu... Taki z komputera teoretycznie powinien wystarczyć ale musisz obciążyć wyjście 5V by wydolność 12V była pełna, po za tym trudno przewidzieć jak się zachowa ten zasilacz przy przeciążeniu ...

Chyba najprościej kupić transformator do halogenków taki powiedzmy 100-150W do tego dość porządny mostek prostowniczy 20-30A i jakieś kondensator elektrolityczny do wygładzenia napięcia (prądu), taki rzędu 15000 - 30000 uF na 25V, może być kilka o mniejszej pojemności...

1
  • #3 07 Lis 2007 14:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 07 Lis 2007 14:55
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Tylko żeby przy jakimś większym obciążeniu mu ten silnik nie stanął...

1
  • Sklep HeluKabel
  • #5 07 Lis 2007 15:04
    bialyy
    Poziom 2  

Rozwiązanie z transformatorem 50W wydaje się być proste a o takie rozwiązania mi chodzi. Będę próbował. Mam nadzieję że zadziała. Dzięki

0
  • #6 07 Lis 2007 15:14
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Nie zapomnij o mostku i kondensatorze...!

0
  • #7 07 Lis 2007 15:38
    bialyy
    Poziom 2  

raczej nie będzie tam jakiegoś ogromnego obciążenia, silnik ma wprawiać w ruch gwint który będzie powodował przesuwanie się na łożyskowanych rolkach płyty z poliwęglanu. Da radę?

0
  • #8 07 Lis 2007 15:40
    mczapski
    Poziom 38  

Panowie! Czy aby nie jest ważne jaki to silnik a dokładniej jak rozumiem mechanizm oraz do jakich drzwi będzie stosowany? Wydaje mi się, że jest różnica między drzwiami od łazienki a drzwiami od schronu bombowego. W każdym razie dobrze byłoby liczyć się z obciążeniem przynajmiej 100 W a więc ok 8 A. Jak widać nie wystarczy zasilacz do kalkulatora. A kondensatory w tradycyjnym układzie odpuściłbym sobie.

0
  • #9 07 Lis 2007 16:25
    bialyy
    Poziom 2  

O Kurde, myślałem że to będzie bardziej proste. Mostek, kondensator...nawet
    jak zdobędę takie części to nie będę wiedział jak to połączyć.Chyba nie dam rady tego zrobić:cry:

0
  • #10 07 Lis 2007 17:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 07 Lis 2007 20:16
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Pewnie że nie trzeba, silnik i tak pójdzie... Ale jak kumplowi pomagałem zrobić automatyczne zasłony jako praca dyplomowa to uwierzcie po podłączeniu 10000 uF silnik miał zdecydowanie większą moc i nic nie buczało ...

0
  • #12 07 Lis 2007 21:00
    waldekg
    Poziom 28  

Witam. Proponuję poszukać siłownika od pozycjonera anten satelitarnych.Zasilane były napięciem 12V do 24V i pobierały około 3A prądu. Jak dobrze poszukać to ludzie mają do nich sterowniki proste "lewo-prawo" i bardziej skomplikowane. Pozdrawiam.

1
  • #13 28 Lis 2009 16:14
    cordoba_2004
    Poziom 27  

a Panowie elektronicy co polecacie z tanich jakiś zasilaczy z innych urządzeń domowych dających sie zastosować do zasilania takiego silniczka wycieraczek ?

Zasilacz od Cb radia ?

1
  • #14 28 Lis 2009 16:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 28 Lis 2009 16:50
    emeryt2
    Poziom 42  

Bierz zasilacz komputerowy od PC ta , nie mniej niż 250 W. Używany i sprawny kupisz na 20 zł.

0
  • #16 28 Lis 2009 17:55
    cordoba_2004
    Poziom 27  

tak ale padają te zasilacze w momencie jak silnik ma duży opór wtedy pyk i koniec. po zasilaczuuu

Dodano po 9 [minuty]:

Z moich obserwacji wynika że ten silniczek wycieraczek od poloneza może i pobiera
    4A przy normalnej pracy ale jak mu dojdzie koło pasowe z linką to miernik cęgowy
    pokazuje 10 A i tu jest klops....
    Mam dwie opcje alternatywne
    - użyć taniego prostownika akumulatorowego z supermarketu
    - użyć zasilacza pozycjonera anteny sat
    - użyć zasilacza Cb radia - trochę słaby

Jeszcze jakieś propozycje , coś ma 12-14 volt i daje 10A prądu?

0
  • #17 28 Lis 2009 18:00
    emeryt2
    Poziom 42  

Cordoba , przecież , Ty nie nowicjusz , o przekładni pomyślałeś?

0
  • #18 28 Lis 2009 18:02
    cordoba_2004
    Poziom 27  

przekładnia jest 1 w układzie silnika a druga układzie wykonawczym ...ale na razie popracuje jeszcze i przemyślę może jak coś chrzanie w tym układzie , albo 20 letni silniczek wycieraczek robi psikusy

0
  • #19 28 Lis 2009 18:31
    boguś 20000
    Warunkowo odblokowany

Witam jak coś to możesz kupić nowy zasilacz do laptopa tr... za 39 zł w med.. mar..

0
  • #20 28 Lis 2009 18:38
    MACIEK_M
    Poziom 28  

A może by tak akumulator 12V 7,2 Ah, i do tego niewielki zasilacz stabilizowany na 13,8V do doładowywania. Drzwi otwiera się raz na jakiś czas a i jak światło wyłączą to zadziała. Rozwiązania tańsze niż zasilacz kilkunastoamperowy na toroidzie.

0
  • #21 28 Lis 2009 19:03
    emeryt2
    Poziom 42  

Boguś , zasilacz do laptopa daje 3 w porywach 4 Ampery , jak to sie ma do poboru 10 Amper ..

0
  • #22 28 Lis 2009 23:13
    WitoldB
    Poziom 10  

Jak opiszesz w jakich warunkach te drzwiczki pracują /dokładniej co ? gdzie? /
    to może będzie można zastosować zasilanie bez transf.

0
  • #23 28 Lis 2009 23:38
    korarm
    Poziom 13  

bialyy napisał:
    Mam nieśmiałe pytanie. Może dla wytrawnych konstruktorów śmieszne, ale co tam....Pytam! Chcę zrobić mechanizm zamykający "drzwiczki". Mam do dyspozycji silnik do wycieraczek samochodowych na 12V, podłączałem go do zwykłego zasilacza 12v , ale tylko "buczy". Czyżby chodziło o natężenie? Jak to podłączyć? Może zasilacz od komputera. Jeżeli ktoś zdecyduje mi się pomóc to proszę o rozwiązania proste podane w przystępny, zrozumiały sposób biorąc pod uwagę moją mizerną wiedzę na takie tematy.

Pewnie małe natężenie, podłącz woltomierz do tego zasilacza i zobaczysz jak ci spadnie napięcie po podłączeniu silniczka.
    moim zdaniem od kompa wystarczy tylko musisz zrobić jakieś mostki, zeby ruszył

0
  • #24 03 Lut 2010 16:47
    biauy
    Poziom 10  

Witam, kilkanaście lat temu zrobiłem prosty pozycjoner do anteny TV, mocowanej na maszcie 4 m ( obraca się 300 stopni) i wraz z przekładniami i uchwytem waży około 20 kg. Uruchomienie i zmiana kierunku obrotu uruchamiana dwoma stycznikami.
    Kierunek lewo:
    kierunek prawo:
    a wewnatrz jak widać mocowane elementy w powietrzu i transforamtor !!!!!, zaledwie kilkanaście Wat !!!!
    Zdjęcie pokazuje że całość mieści się w obudowie dł 19 cm, szer 9 cm, wys 7 cm.
    Elementy baaardzo wiekowe, kondesator 4700uF pewno już niewiele % z tej wartości ma, no ale działa do dziś. Jak widać takie niewielkie źródło zasilania wystarczy, fakt że jest bardzo duże przełozenie, obracający się maszt nieda się rękami zatrzymać !!
    Tak że mówiąc krótko jeśli bezpośrednio silnik nie będzie obciążony, to wystarczy niewielkie trafo z napięciem 16 V, min 1 dioda 2 A i kondensator min 1000 uF (żeby nie było slychać "buczenia" w silniku).
    Ja zrobiłem mostek z diod, bo potrzebowałem zasilić układ logiczny, do opóźnienia 1,5 sekundy obrotów maksymalnych, sterowania diodami sygnalizującymi: zielona - praca, czyli że zasilanie dochodzi, 2 czerwone -lewo, prawo, pulsujące w wypadku osiągniecia czujników krańcowych ( następuje odcięcie napięcia wyjściowego, i zamiana biegunów ) itd. Przewody zewnętrzne : biały zasilanie230 V, niebieski (2 pojedyncze żyły, bo takimi dysponowałem o długości 20 m) wyjśiowe 8 V (1,5 sek), 15 V po 1,5 sekudy.

PAWEŁ74 troche przesadziłeś z tymi kilkunastoma amperami -:)

1