Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nikon D80 + lampa Hanimex Pz2*44 = problem

Pykacz 07 Nov 2007 19:36 1646 2
    Pykacz
    Level 10  
    Witam jakże serdecznie i od razu przechodzę do rzeczy. Kupiłem okazyjnie lampę błyskową Hanimex Pz2*44. Miała być uszkodzona, jednak okazała się całkiem sprawna :) Tyle tylko, że po podłączeniu do Nikona D80 i wyzwoleniu błysku nie chce się naładować. Po odłączeniu kabelka synchro ładuje się, po podłączeniu do aparatu wyzwala się jeden błysk, po czym, żeby ją znowu naładować trzeba odłączyć kabelek i tak wkoło Macieju.
    Był taki problem na elektrodzie i jako remedium podano zmianę polaryzacji w kabelku synchro. Tyle tylko, że w instrukcji D80 jak byk stoi, że podanie napięć ujemnych na gniazdo synchro może uszkodzić układ wyzwalania aparatu. Na wyjściu z lampy jest napięcie 5,5V z plusem na bolcu. Z aparatem z mechanicznym wyzwalaczem synchro lampa działa bez zarzutu, czyli jakby D80 blokował synchro po każdym pierwszym błysku (wyzwalanie tyrystorem?). Czy ktoś z szacownego grona kolegów ma choćby cień pojęcia, jak rozwiązać tę zagadkę? Nie chcę się pozbywać tej lampy, bo zapłaciłem za nią tylko 50 zł :) a liczba przewodnia 44! Rzeczywiście potęga błysku, bo w nocy spróbowałem zfocić sąsiedni blok i efekt jest rewelacyjny. Pozdrawiam i jak kania dżdżu oczekuję informacji.

Dodano po 13 [minuty]:

Gwoli rozjaśnienia. Ten sam Nikon działa bez zarzutu ze starymi lampami Sun Box oraz z chińskimi żarówkami błyskowymi, więc przyczyna leży chyba raczej po stronie lampy? No i co za zagadka?
    bogdan-pe
    Level 21  
    Zrób jakiś układ pośredniczący, bo jesteś na najlepszej drodze by zepsuć aparat. Pozdr
    Pykacz
    Level 10  
    Oto całkiem przypadkiem wpadłem na rozwiązanie. Okazało się, że opisany problem występuje tylko w automatycznych trybach pracy lampy (oznaczonych czerwoną i zieloną kropką). Lampa jednak ładowała się normalnie, tylko nie dało się wyzwolić błysku. Widocznie automatyka lampy blokuje się w jakiś sposób przy współpracy z Nikonem D80. W trybie manualnym lampy (biała kropka) zjawisko nie występuje, lampa ładuje się i wyzwala za każdym razem bez odłączania kabelka, czyli wszystko ok. Problemu nie ma, bo i tak przy tej lampie trzeba korzystać z manualnych ustawień aparatu. Pozdrowienia!:D