Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nikon D80 + lampa Hanimex Pz2*44 = problem

Pykacz 07 Nov 2007 19:36 1646 2
 • #1
  Pykacz
  Level 10  
  Witam jakże serdecznie i od razu przechodzę do rzeczy. Kupiłem okazyjnie lampę błyskową Hanimex Pz2*44. Miała być uszkodzona, jednak okazała się całkiem sprawna :) Tyle tylko, że po podłączeniu do Nikona D80 i wyzwoleniu błysku nie chce się naładować. Po odłączeniu kabelka synchro ładuje się, po podłączeniu do aparatu wyzwala się jeden błysk, po czym, żeby ją znowu naładować trzeba odłączyć kabelek i tak wkoło Macieju.
  Był taki problem na elektrodzie i jako remedium podano zmianę polaryzacji w kabelku synchro. Tyle tylko, że w instrukcji D80 jak byk stoi, że podanie napięć ujemnych na gniazdo synchro może uszkodzić układ wyzwalania aparatu. Na wyjściu z lampy jest napięcie 5,5V z plusem na bolcu. Z aparatem z mechanicznym wyzwalaczem synchro lampa działa bez zarzutu, czyli jakby D80 blokował synchro po każdym pierwszym błysku (wyzwalanie tyrystorem?). Czy ktoś z szacownego grona kolegów ma choćby cień pojęcia, jak rozwiązać tę zagadkę? Nie chcę się pozbywać tej lampy, bo zapłaciłem za nią tylko 50 zł :) a liczba przewodnia 44! Rzeczywiście potęga błysku, bo w nocy spróbowałem zfocić sąsiedni blok i efekt jest rewelacyjny. Pozdrawiam i jak kania dżdżu oczekuję informacji.  Dodano po 13 [minuty]:

  Gwoli rozjaśnienia. Ten sam Nikon działa bez zarzutu ze starymi lampami Sun Box oraz z chińskimi żarówkami błyskowymi, więc przyczyna leży chyba raczej po stronie lampy? No i co za zagadka?
 • #2
  bogdan-pe
  Level 21  
  Zrób jakiś układ pośredniczący, bo jesteś na najlepszej drodze by zepsuć aparat. Pozdr
 • #3
  Pykacz
  Level 10  
  Oto całkiem przypadkiem wpadłem na rozwiązanie. Okazało się, że opisany problem występuje tylko w automatycznych trybach pracy lampy (oznaczonych czerwoną i zieloną kropką). Lampa jednak ładowała się normalnie, tylko nie dało się wyzwolić błysku. Widocznie automatyka lampy blokuje się w jakiś sposób przy współpracy z Nikonem D80. W trybie manualnym lampy (biała kropka) zjawisko nie występuje, lampa ładuje się i wyzwala za każdym razem bez odłączania kabelka, czyli wszystko ok. Problemu nie ma, bo i tak przy tej lampie trzeba korzystać z manualnych ustawień aparatu. Pozdrowienia!:D