Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z Motorolą GM 950

Grzesznik 15 Nov 2007 10:29 1749 13
 • #1
  Grzesznik
  Level 10  
  Witam.
  Mam pytanie (przyznam, że w tej materi jestem nieco zielony - proszę więc o wyrozumiałość). Jak ustawić w tej motorolce, żeby dany kanał ustawiał się samoczynnie przy włączaniu i był cały czas na odsłuchu tzn. żeby palił się na wyświetlaczu znaczek odsłuchu. Chodzi mi głównie o to, że gdy np. mam ustawiony kanał 1 bez włączonego (zaprogramowanego?) odsłuchu i przełączam na skanowanie, to gdy ktoś chce się ze mną porozumieć na danym kanale 1 to nie ma szans. Widzę, że inne kanały mają odsłuch ustawiony i gdy radiotelefon pracuje na kanale z ustawionym czy też zaprogramowanym odsłuchem to przełączenie na skanowanie nie przeszkadza w prowadzeniu korespondencji na tym kanale. Uff ale wypocin, ale chciałem dokładnie wyłuszczyć o co mi chodziło.
 • Helpful post
  #2
  irekr
  Moderator
  Problem jest nieco złożony.
  1. Ustawienie kanału startowego ustawia się meny w zakładce miss... gdzie jest takie okno jak (p ile pamiętam) startup gdzie jest możliwość wyboru; last chann i design chann. Oczywiście dysygnowany kanał można wybrać jako pozycję z tabeli pozycji kanałowych.
  2. Znaczek odsłuchu to trochę nie tak. To stan w którym jest ustawiony tryb odbioru sygnału blokady szumu od nośnej. O obecności sygnału może informować lampka kontrolna.
  3. Przy pracy z włączonym skanerem to już zupełnie inna bajka. Tam można ustawić tak kanał priorytetowy jak i określić sposób zachowania w przypadku pojawienia sie sygnału, czas odsłuchu, czas przejścia w tryb skanu czy zdefiniować gdzie ma być ustawiony nadajnik. Tu inwencja jest duża i trzeb się trochę napocić by to ustawić prawidłowo do końca.....
 • #3
  Grzesznik
  Level 10  
  Z grubsza chodzi mi o to, bym mógł mieć włączone skanowanie, z jednoczesną możliwością prowadzenia korespondencji na wybranym kanale. Prawdopodobnie chodzi mi o ustawienie priorytetu dla kanału. Chociaż już sam nie wiem:)
 • #4
  IjeSJot
  Level 27  
  W ustawieniach skanera beda ustawienia dla PTT, tam definiujesz co ma sie dziać kiedy podczas skanowania wciśniesz PTT. Dawno nie programowałem GM950 i troche zdąrzyłem zapomnieć...
 • #5
  Grzesznik
  Level 10  
  UUU teraz dopiero uświadamiam sobie jaki jestem zielony. Czyli, że nie ma możliwości ustawienia tego przy pomocy przycisków radiotelefonu (ew. kombinacji przycisków)?
 • #6
  IjeSJot
  Level 27  
  Nie ma takiej możliwości, wszystkie opcje programujesz za pomocą komputera.
 • #7
  Grzesznik
  Level 10  
  To wobec tego, (jeżeli nie nadużywam waszej cierpliwości) jakich potrzebuję przewodów i jakie oprogramowanie, żeby sobie z tym poradzić. Podłączam do komputera pod COM czy USB? Czy może trzeba specjalną kartę wpiąć?
 • Helpful post
  #8
  IjeSJot
  Level 27  
  Poszukaj na forum, temat często był wałkowany.
 • #9
  Grzesznik
  Level 10  
  Ok. dzięki piękne.
 • #10
  irekr
  Moderator
  Klawiaturą mozna co najwyżej wlaczyc i wylączyć skanowanie oraz wykluczyć ze skanowania kanał zaklócany.
  To jest radiotelefon zrobiony do profesjonalnych celów, gdzie ilośc funkcji dostepnych uzytkownikowi jest bardzo ograniczona a urzadzenie musi być głupotoodporne.
 • #11
  IjeSJot
  Level 27  
  irekr wrote:
  To jest radiotelefon zrobiony do profesjonalnych celów, gdzie ilośc funkcji dostepnych uzytkownikowi jest bardzo ograniczona a urzadzenie musi być głupotoodporne.


  Dokładnie tak, radio dla robola w kufajce i gumofilcach - jakby powiedział jeden z naszych kolegów :D
 • #12
  sq6ade
  Level 40  
  IjeSJot wrote:
  Dokładnie tak, radio dla robola w kufajce i gumofilcach - jakby powiedział jeden z naszych kolegów :D


  Niektórzy używają jako młotka, podkładki pod koło itd :D O tym też już było...

  A poważniej ... może kiedyś się pojawi nowe oprogramowanie które uwolni te radia z matni kanalizacji.
  Przykładowo: teraz mam na warsztacie M120 (ta dwukanałowa) - powstanie z niej radio amatorskie na pełne pasmo z zewnętrznym panelem sterującym - typowo do samochodu - panel w kokpicie a radio w bagażniku.
 • #13
  irekr
  Moderator
  Do Gm 360/380 są już dostępne "mordy" gdzie manipulator jest przy kierowcy a radio w kufrze czy gdzie indziej. Do 350/950 słyszałem że także są ale nie miałem w garści.
  Motorola serii GM to typowe radio "korporacyjne", ale widziałem już jakiegoś Yeasu-sa z wyjmowanym manipulatorem a radio do kufra. Jako połączenie służył normalny kabel UTP i po dwóch końcach było RJ-45.
 • #14
  IjeSJot
  Level 27  
  Do GM350/600/950 były zdaje się dwie zdalne manipilacje, pierwsza to z wykorzystaniem oryginalnej "mordy" ale montowanej zdalnie na jakiejs przedłużce oraz reczny mikrofon z zawartym manipulatorem (posiada wyswietlacz, klawisze, głośnik i mikrofon) czyli pełne sterowanie w łapie :), podobnie jak niektóre modele Bosha.