Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak samemu "wytworzyć" laminat ?

wckwadrans 03 Dec 2003 14:43 3142 4
    wckwadrans
    Level 11  
    Witam, czy zna ktoś jakiś sposób na nanoszenie galwaniczne miedzi na płytki z tworzywa sztucznego (czyt. stare płytki bez odrobiny miedzi na powierzchni) ? 8O Widziałem takie urządzenie na allegro i służyło o ile pamiętam właśnie do wytwarzania laminatu na drodze elektrolizy, wnioskuję więc że o ile ktoś nie chciał zarobic na czyjejś (np. mojej 8O ) naiwności to istneje taka metoda.Nie mam pojęcia w jaki sposób można coś nanieść galwanicznie na dielektryk lub czym "wysmarować" płytkę żeby zaczęła przewodzić a laminat nie odpadł po procesie.Na koniec jeśli wszystko się uda to czy wytrawiacz który trawi miedź, wytrawi również to co jest pod miedzią (to czym ewentualnie smarowana była płytka)? 8O

Pomóżcie.
    elektryk
    Level 42  
    Laminat się produkuje poprzez przyklejanie cienkie warstwy miedzi (blachy) do laminatu klejem epoxydowym (tym samym co się skleja warstwy laminatu) i prasowaniem na gorąco aż do związania kleju.
    wckwadrans
    Level 11  
    Czy istneje jednak możliwość czysto chemicznego naniesienia warstwy miedzi z taką samą skuteczością jak przy 'sklejaniu' na gorąco miedzi z epoksydem? (np: reakcja redukcji z 'wytrąceniem' miedzi)
    elektryk
    Level 42  
    Wydaje mi się to niemożliwe z 2 powodów:
    1. metal bardzo cieżko nanosi się na tworzywa niemetalowe (trzeba chyba 'dodać' odrobine metalu do tworzywa)
    2. warstwy nanoszone elektrolitycznie mają zbyt małą grubość żeby je stosować do druku (aczkolwiek można nanosić odpowiednio długo, choć traci to sens ekonomiczny).

Istnieje jeszcze jeden sposów na robienie ścieżek przewodzących, urzywa się specjalnych past z drobinkami metalu a następnie wypala w odpowiedniej temperaturze. Ze względu na temperature podłożem może być jedynie porcelana albo podobny materiał.
    Tremolo
    Level 43  
    problem w tym iz epoxydy, szkła i inne materiały do produkcji płytek (teflon) sa dobrymi izolatorami. I raczej elektrolityczne pokrycie będzie cieżkie. Można istniejąca warstwe przewodnika pokryć nim samym lub innym (cynowanie galwaniczne).

Problem w tym aby coś zredukować do czystej miedzi jest taki że ta sól która tam bedzie musi co najmniej przewodzić prąd.

Więc jak już znajdziemy jakis elektrolit który osadzi bardzo cieńką warstwe miedzi reszte będziemy musieli dołozyc galwanicznie.

niestety książka ktora uważano za dobrą Technologia dla elektroników Okoniewskiego mówi że skład mieszanki do miedziowania należy odnaleźć w poradnikach i literaturze technicznej (strona 118)