logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Obliczanie siły elektromotorycznej i rezystancji wewnętrznej w obwodzie

adawar91 02 Gru 2007 16:12 1694 14
  • #1 4543871
    adawar91
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Mam problem z zadaniem z elektrotechniki.
    W Obwodzie woltomierz wskazuje przy otwartym włączniku 2V a przy zamkniętym 1,8V.Oblicz silę elektromotoryczną oraz Rezystancje wewnętrzną
    wiedząc ze rezystory są o wartości 2 Ω.


    Prosze o rozwiazanie
  • #2 4543928
    rogas890409
    Poziom 12  
    Posty: 104
    Ocena: 1
    A masz może schemat do tego czegoś?? Oraz Rwew czego woltomierza?? I z jakiej to jest książki czy może tak o tylko zadanie przez nauczyciela z głowy??
  • #3 4543954
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 626
    Witam,
    adawar91 napisał:
    Mam problem z zadaniem z elektrotechniki.
    W Obwodzie woltomierz wskazuje przy otwartym włączniku 2V a przy zamkniętym 1,8V. Oblicz silę elektromotoryczną oraz Rezystancje wewnętrzną
    wiedząc ze rezystory są o wartości 2 Ω.

    to ile tych rezystorów jest i jak są one połączone?

    adawar91 napisał:
    Prosze o rozwiazanie

    Zobacz Regulamin, pkt. 16. Rozwiązania nie będzie.
    Naucz się podstawowych Praw Elektrotechniki, to nie będziesz tu zadawał takich banalnych pytań...

    Pozdrawiam
  • #4 4544131
    adawar91
    Poziom 10  
    Posty: 7
    3 rezystory sa
  • #5 4544176
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 626
    adawar91 napisał:
    3 rezystory sa

    Powiedział, co wiedział... czy jest tu Jasnowidz na Forum?
    Trzy rezystory, o tej samej rezystancji, da się połączyć na trzy różne sposoby (sprawdź sobie czy to prawda, a gdyby każdy miał inną wartość rezystancji to na pięć sposobów), więc nic nie warta jest ta Twoja informacja... :cry:

    Pozdrawiam
  • #7 4544278
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 626
    adawar91 napisał:
    Tutaj jest schemat proszę o rozwiazanie, bo nie[spacja]rozumiem tych zagadnień :(:(
    http://img162.imageshack.us/img162/600/shematpv1.jpg

    niestety, ale ja również nie rozumiem poniższego schematu:

    Obliczanie siły elektromotorycznej i rezystancji wewnętrznej w obwodzie, skoro nie ma naniesionych oznaczeń elementów narysowananych na nim.
    Skoro nie rozumiesz, a potrzebujesz, to należy nauczyć się, a nie przyjść na Forum i czekać na frajera. Tam ZOBACZ.

    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    #9 4544400
    KenWood
    Poziom 14  
    Posty: 135
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    Więc:

    Obliczamy najpierw prąd przy wyłączonym obwodzie, zatem:

    I = U/R ---> 2V/2Ω = 1 A WYŁĄCZONY ZAŁĄCZNIK

    teraz przy włączonym:

    1,8V/1Ω = 1,8A

    Więc rezystancja wewnętrzna jest równa różnicy napięć przez różnicę prądów, zatem:

    Rw = (2V-1,8V)/(1,8A - 1A) = 0,2V/0,8A = 0,25 Ω

    a siła elektromotoryczna to juz wynika całkowicie z prawa Ohma czyli:

    E = I x Rz

    E = 1A x 2 Ω + 0,25 Ω

    E = 2,25 V

    Pozdrawiam :)

    Sorki teraz poprawiłem E [Ω} na E [V]

    literówka :P
  • #10 4544406
    adawar91
    Poziom 10  
    Posty: 7
    dzieki bardzo pomogles mi :)

    Dodano po 5 [minuty]:

    ale sorry ale SEN mierzy sie w V

    Dodano po 37 [sekundy]:

    aa juz jest:)
    spox
  • Pomocny post
    #11 4544436
    Paweł Es.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6981
    Pomógł: 1236
    Ocena: 691
    Cytat:
    E = 2,25 Ω


    Strasznie "oporne" to SEM ;)


    Ogólnie takie zadanka analizując wzór na napięcie na zaciskach takiego źródła:


    U=E-Rw*Iobc

    W tym układzie mając napięcie z woltomierza i znane rezystancje obciążające możesz obliczyć prąd obciążenia a woltomierz daje ci informację o napięciu źródła, powstają dwa równania z dwoma niewiadomymi:

    U1=E-Rw*Iobc1
    i
    U2=E-Rw*Iobc2

    Prąd obciążenia

    Iobc=Uv/Robc

    reszta to przekształcenia

    Powyższą metodą rozwalasz każde zadanie z tego typu.
  • Pomocny post
    #12 4544445
    kapq
    Poziom 18  
    Posty: 331
    Pomógł: 19
    Ocena: 28
    adawar91, założę się że nie wejdziesz na to forum do czasu gdy będziesz potrzebował kolejnego zadania do rozwiązania. Jest to na poziomie gimnazjum a z twojego nicka wnioskuje, że jesteś 1 rok w technikum [mogłeś też nie zdać i zostać w gimnazjum]. Poczytaj sobie trochę podręczników. Ciekawa książka: Sztuka Elektroniki. Jest dużo stron w internecie o podstawach. Nie wiem dlaczego poszedłeś do elektronicznego. Może myślisz że tam bez nauki wszystko będizesz umiał? Przemyśl to co robisz i może zmienisz swoją postawe.

    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    #13 4544513
    _prusak_
    Poziom 23  
    Posty: 1104
    Pomógł: 19
    Ocena: 211
    Przesyłam ci rozwiązanie jedno z dwóch ponieważ rezystor szeregowy który jest połączony z siłą elektromotoryczną( wewnatrz niej byłoby już ukryte Rw) może mieć wartość R. Istnieje druga interpretacja to że to jest właśnie Rw. Ja zakładam że to jest własnie ten drugi wariant bo w zbiorkach zadan to jest o wiele czestszy przypadek. Jeśli ci pomogłem wcisnij PRZYCISK POMÓGŁ
    Załączniki:
    • Obliczanie siły elektromotorycznej i rezystancji wewnętrznej w obwodzie A1.jpg (41.21 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #14 4544589
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 626
    Witam.
    _prusak_ napisał:
    Przesyłam ci rozwiązanie jedno z dwóch ponieważ rezystor szeregowy który jest połączony z siłą elektromotoryczną( wewnatrz niej byłoby już ukryte Rw) może mieć wartość R. Istnieje druga interpretacja to że to jest właśnie Rw. Ja zakładam że to jest własnie ten drugi wariant bo w zbiorkach zadan to jest o wiele czestszy przypadek. Jeśli ci pomogłem wcisnij PRZYCISK POMÓGŁ

    tylko za co Tobie przyciskać? skoro "smarujesz" głupoty, zobacz:

    Obliczanie siły elektromotorycznej i rezystancji wewnętrznej w obwodzie

    To jest nauka ścisła i nie ma "zmiłuj się". Po to wymyślono nawiasy i kolejność działań, by zapis wzoru był jednoznaczny i dla wszystkich zrozumiały.

    Pozdrawiam
  • #15 4544707
    zonko
    Poziom 23  
    Posty: 520
    Pomógł: 62
    Ocena: 24
    Moim skromnym zdaniem, rozwiązywanie za kogoś takich zadań robi tylko krzywdę pytającemu (w dłuższej perspektywie). Co innego ogólne wytłumaczenie tematu.
    Ale rozwiązywanie na żywca?
    To może jeszcze prościej - niech kolega 'adawar91' od razu powie swojemu wykładowcy, żeby pytania zadawał na Elektrodzie, bo tam uzyska odpowiedź. Po co jeszcze tym obarczać ucznia?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczyła zadania z elektrotechniki polegającego na obliczeniu siły elektromotorycznej (SEM) oraz rezystancji wewnętrznej źródła na podstawie pomiarów napięcia w obwodzie z woltomierzem przy otwartym i zamkniętym włączniku. W obwodzie zastosowano trzy rezystory o wartości 2 Ω. Użytkownik podał schemat, jednak bez oznaczeń elementów, co utrudniało interpretację. Rozwiązanie opiera się na prawie Ohma i równaniach napięcia na zaciskach źródła: U = E - Rw * I. Obliczono prąd przy otwartym włączniku (I = 2V / 2Ω = 1A) oraz przy zamkniętym (I = 1,8V / 1Ω = 1,8A). Następnie wyznaczono rezystancję wewnętrzną Rw = (2V - 1,8V) / (1,8A - 1A) = 0,25 Ω oraz siłę elektromotoryczną E = I * (Rz + Rw) = 1A * (2Ω + 0,25Ω) = 2,25 V. Wskazano, że takie zadania rozwiązujemy poprzez układ dwóch równań z dwoma niewiadomymi, wykorzystując pomiary napięcia i znane rezystancje obciążenia. Podkreślono konieczność zrozumienia podstaw elektrotechniki i praw Kirchhoffa, a także samodzielnej nauki, zamiast oczekiwania na gotowe rozwiązania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA