Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie PICa, podświetla się tylko wyświetlacz.

manaslu 12 Gru 2007 17:32 1098 4
 • #1 12 Gru 2007 17:32
  manaslu
  Poziom 10  

  witam.
  mam ( dla mnie ) dziwny problem z układem PIC16F84.
  mianowicie bez problemu go programuje, PIC przechodzi testy weryfikacji zapisanych danych itd. a po włożeniu w układ w którym ma pracować w sumie nic się nie dzieje. podświetla się tylko wyświetlacz i pojawia się 8 "znaków" tzn 8 prostokątów które to normalnie wyświetlają znaki ( wyświetlacz to 1x16 )
  Układ to miernik częstotliwości ze str http://www.ik3oil.it/_private/Frequenzimetro_eng_2003.pdf
  dodam ze już wcześniej uruchomiłem ten miernik i działał długo. potem został pozbawiony PICa i po ponownym zaprogramowaniu procesora i łożeniu go do układu było już tak jak opisuję na początku. PICa sprawdzałem na 2 takich samych układach i na jeszcze jednym innym ( oczywiście z wgranym odpowiednim softem ). stąd moje przypuszczenia że PIC jest sprawny że zawiera w sobie załadowany program tyle że jakoś nie działa. Fuse bity ustawiałem w 4 kombinacjach wdt-on pwrt-off osc-xt; wdt-off pwrt-on osc-xt oraz wdt-on pwrt-on osc-xt i wdt-off pwrt-off osc-xt.
  jeśli to istotne do oceny sytuacji to dzisiaj wieczorem lub jutro wrzucę plik HEX

  dodam że testowałem kilka PICów i na 2 programatorach JDM

  0 4
 • #2 12 Gru 2007 19:04
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Sprawdzałeś procesor na innych układach i wydaje Ci się że jest sprawny, a czy wziąłeś miernik do reki i sprawdziłeś cały układ? Kilka podstawowych ruchów, czy jest zasilanie i jakie ono jest, czy jest właściwy stan na wejściu resetu, czy pracuje oscylator, czy są przejścia, czy pierwszą rzeczą to było zalogowanie się na elektrodzie. Nikt nie widział tego układy i nikt nie będzie wróżył co Ci nie działa, wszyscy mogą jedynie gdybać a w tak prostym układzie wystarczy naprawdę kilka ruchów żeby sprawdzić co nie działa tym bardziej że masz działające urządzenia według których możesz się wzorować podczas sprawdzania.

  0
 • #3 12 Gru 2007 19:18
  manaslu
  Poziom 10  

  a więc... od wczoraj wykonałem wszystkie akrobacje jakie potrafiłem z tym układem wykonać. układ jest prosty - fakt ( jak cep ). napięcie jest OK. z tymi sprawnymi układami to chyba nie zrozumiałeś, one od strony elektrycznej wszystkie są sprawne. jeden niedawno pracował drugi nie był sprawdzany ale jest "pomierzony" pod kątem zwarć i ciągłości ścieżek trzeci tez niedawno pracował. teraz w 100% żaden nie pracuje. nie mogły nagle wysiąść 3 oscylatory...
  ktoś mógł mieć podobny problem... dlatego napisałem. w mikrokontrolerach jestem słaby ( preferuje radiówke ) więc te wyjścia i wejścia słabo kojarzę ale na ścieżkach do wyświetlacza jest napięcie tylko na pinach zasilających wyświetlacz. stąd mój wniosek żę mikrokontroler jest sprawny ( bo 4 w tym 2 nowe nie mogą byc uwalone ). program jest w mikrokontrolerze bo odczytuje go z niego. fusebity siłą żeczy muszą być dobre ( tu 100% pewności nie mam bo może o czymś nie wiem ) bo próbowałem różne kombinacje.
  stawiam albo na programator albo wina leży po stronie kompa.
  aczkolwiek dla mnie z moim małym doświadczeniem wydaje się dziwne że na oko wszystko jest OK ( z programowaniem procka ) a jak przychodzi co do czego to jest problem.

  0
 • #4 13 Gru 2007 00:13
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  OK. Przyjmuję że używasz procesora w wersji PIC16F84A.

  1. Sprawdź jakie jest napiecie na 4 nodze, powinno być ok 5V

  2. Sprawdź czy działa oscylator. Zmierz częstotliwość na 15 nóżce, a jeśli nie masz miernika czestotliwości to jakie jest tam napiecie.

  Jeśli procesor jest sprawny, ma właściwe napiecie zasilania, oscylator pracuje poprawnie i na pinie 4 (reset) jest 5V to winą niedziałania może być tylko niewłaściwie wgrany program. Przy takim ustawieniu fuse_bitów (/PWRTE = 0, WDT = 0, OSC1 = 1, OSC0 = 0 [HS]) program powinien działać. Tu jeszcze jedna uwaga, jeśli korzystasz z rezonatora powyżej 3,5MHz powinien być ustawiony tryb HS oscylatora i proponuję zmiejszyc kondensatory C8 i C9 do około 22pF.

  0
 • #5 13 Gru 2007 12:55
  manaslu
  Poziom 10  

  tak jest to PIC16f84A
  na pinie 4 jest 4.87v
  na pinie 15 jest napięcie 1.72v
  miernika częstotliwości nie mam... obecnie bo właśnie to są jedyne układy na mikrokontrolerach i wszystkie są unieruchomione
  zmiana kondensatorów na 22pF nie przyniosła poprawy podobnie jak ustawienie trybu oscylatora HS.
  podaje napięcia z wszystkich pinów PICa
  1 - 4.89
  2,3 - zmienia się w przedziale kilku sekund pomiędzy 2.1 - 2.15
  4 - 4.87
  5 - masa
  6 - 0.02
  7 - zmienia się w przedziale 0.06 - 0.08
  8 - zmienia się w przedziale 0.02 - 0.03
  9 - 0.01
  10 - 4.97
  11 - 0.00
  12 - nc
  13 - nc
  14 - 4.99
  15 - 1.72
  16 - 0.55
  17 - 4.90
  18 - 4.89

  osobiście jestem mocno zmartwiony - bo w radiówce bez miernika w.cz. to się raczej nie poszaleje; zdezorientowany - bo wszystko było OK 2 z tych układów pracowały wcześniej i potem po ponownym zaprogramowaniu procesorów już był problem.
  dodam że z początkiem tych problemów wiąże się fakt użycia do zaprogramowania PICa własnej konstrukcji JDMa. ale był on skopiowany z kupnego programatora i programowałem na nim tylko jedną kostkę a jak wspomniałem testowałem teraz 4 kostki.
  aaa wczoraj wykorzystałem też do programowania inny komputer i to samo... więc to nie port w kompie.
  ponieważ 3 układy na raz nie mogły się uszkodzić stawiam też na to że coś jest nie tak z ustawieniami fusebitów czy coś w tym rodzaju, ale nic nie zmieniałem w programie pomiędzy programowaniami poprawnymi i tymi obecnymi. pod tym drugim kompem użyłem też innej wesji icproga.

  dzięki za uwagę i pomoc
  obecne kłopoty skłaniają mnie też do zabrania się za pogłębienie mojej wiedzy o mikrokontrolerach

  0