logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TV Samsung CK5013Z - Opóźnione włączanie i pulsujący dźwięk powielacza napięcia

majonez1990 13 Gru 2007 20:27 2289 23
REKLAMA
  • #1 4584402
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Mam pewien problem, od jakiegoś czasu tv zaczęło szwankować tzn po włączeniu go musiało upłynąć chwila aby się pokazał obraz i głos. Zbiegiem czasu problem się nasila teraz uruchomienie tv trwa około 15 min, zauważyłem też że, powielacz napięcia wydaje charakterystyczny "Pulsujący" dżwięk, czy to jest powielacz do wymiany ?
  • REKLAMA
  • #3 4584576
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19067
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Ja dodałbym po wtórnej stronie też.
  • #4 4586125
    Paweł Pustelnik
    Poziom 10  
    Posty: 23
    Ocena: 5
    Sprawdź połączenia lutownicze na druku w obrębie zasilacza i
    trafopowielacza, być może winny jest "zimny" lut.
  • #5 4605813
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Dziś wymieniłem kondensatory i dalej nie działa :/ włącza się na chwile, po paru sec obraz zaczyna skakac i sie pomniejszać aż wkoncu się wyłącza
  • #6 4605915
    Diagran6
    Poziom 25  
    Posty: 784
    Pomógł: 63
    Ocena: 28
    A czy przy okazji coś zbytnio się nie nagrzewa? (np. tranzystor końcowy linii)
    Jakie jest napięcie na elektrolicie sieciowym? Jakie jest napięcie +B? Które kondensatory wymieniłeś? (w których gałęziach napięć - bo nie mam przed sobą schematu) Jaki jest charakter tego zwężania - pionowy, czy poziomy?
  • REKLAMA
  • #7 4605923
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Jeżeli zmniejsza się góra-dół to prawdopodobnie mamy do czynienia z usterką w układzie odchylania pionowego. Popraw lutowania na tym układzie oraz wymień elektrolity.Sprawdź jeszcze czy w chwili gdy nie ma obrazu jest żarzenie kineskopu.
  • #8 4605925
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Sprawdź RR 51 i połączenia koło niego i RQ 11 .
    Sprawdź C411 , Q 401 , T 401 i połączenia w tym rejonie i w obwodzie cewek H i same cewki a na końcu trafopowielacz .
  • REKLAMA
  • #9 4638831
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Wymieniłem elektrolity po stronie pierwotnej i wtórnej. Na kondensatorze C807 napięcie skacze 65V-0V cały czas. Mostek sprawdzony napięcie wejściowe na niego jest 228,4V.Macie pomysły co jest nie tak ?
  • #10 4638889
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Sprawdź jeszcze C 816 .
  • #11 4639050
    landar
    Poziom 19  
    Posty: 306
    Pomógł: 31
    Ocena: 11
    Z twoich postów wynika, że wymieniałeś elektrolity 2 razy,
    19 grudnia
    30 grudnia
    Z każdą wymianą TV działa coraz gorzej :?:
    Sprawdź może ze schematem czy dobrze to zrobiłeś z (polaryzacja, wartości itp.)
  • #12 4639494
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Elektrolity wymieniałem jeden raz ten ostatni post to było takie "małe podsumowanie". Wartości i polaryzacja wymienianych kondensatorów jest dobra
  • #13 4643784
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    C 816 jest dobry. Jego wartość jest 2,2nF a na mierniku pokazuje mi 2,0nF ale miernik nie jest taki dokładny. Co jeszcze można sprawdzić?
  • #14 4643873
    landar
    Poziom 19  
    Posty: 306
    Pomógł: 31
    Ocena: 11
    Przez przystąpieniem do naprawy TV pracował. Przetwornica także musiała!
    Objawy wskazywały na typową wymianę elektrolitów.
    W tym momencie przetwornica nie pracuje. Masz gigantyczne tętnienia na elektrolicie sieciowym, czyli coś schrzaniłeś w zasilaczu.
    Musisz dokładnie sprawdzić co zrobiłeś nie tak. Bez poprawienia twojego błędu trudno będzie cokolwiek doradzić.

    Sprawdź wszystko co do tej pory zrobiłeś i znajdź błąd.
    Zwarcia, przerwy, wartości elementów - nic nie pisałeś co robiłeś dodatkowo oprócz wymiany elektrolitów.
    Sprawdź tranzystor kluczujący Q801, diody itp.

    Powodzenia,
  • #15 4644226
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Przepraszam nastąpiła pomyłka z mojej strony. Napięcie na C 807 jest 311V, Gdy kineskop się załączy na chwilkę to napięcie na kondensatorze spada do 306V ale gdy obraz zaczyna skakać i po chwili sie całkiem wyłącza to napięcie powraca do 311V.Wcześniej nie zorientowałem się że mierzyłem na napięciu zmiennym. Może teraz coś bardziej sprawę przybliża?
  • #16 4644761
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Wylutuj Q 402 i w miejsce K-E żarówka i pomiar dokładnie wszystkich napięć wychodzących z zasilacza i napisz .
    C 824 wymieniony ?
  • REKLAMA
  • #17 4644878
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    C824 Wymieniony. Gdy daję Żarówkę między K-E w Q402 to żarówka sie nie świeci. Napięcia wychodzące z zasilacza mierzyć za transformatorem (wyj.11,9,8,12)?
  • #18 4644883
    landar
    Poziom 19  
    Posty: 306
    Pomógł: 31
    Ocena: 11
    Napięcia mierz za diodami a nie na uzwojeniach transformatora.
    Tam masz napięcia zmienne!
    Najlepiej na kondensatorach filtrujących.

    A poza tym jakim cudem ci żarówka nie świeci skoro telewizor odpalał?
  • #19 4644894
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Możesz napisać symbole kondensatorów na których mam mierzyć napięcia??
  • #20 4644907
    landar
    Poziom 19  
    Posty: 306
    Pomógł: 31
    Ocena: 11
    C824, C828, C834
  • #21 4644970
    majonez1990
    Poziom 14  
    Posty: 126
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    Żarówka się wkońcu zaświeciła lecz mruga tak samo jak skwierczy coś (w rytm) napięcie na C824 jest 128V lecz po chwili spada do 0,Napięcie na C828 7,6V
    C834- 17V
  • #22 4645015
    landar
    Poziom 19  
    Posty: 306
    Pomógł: 31
    Ocena: 11
    Odpiąłeś linię ???

    Najlepiej podepnij żarówkę równolegle do C824 a wszystko co idzie dalej po tej linii odepnij. Wtedy się upewnisz czy przetwornica pracuje prawidłowo. Na razie coś mi w tym wszystkim nie gra.
    Napięcie na C834 masz prawie dobre - 18V
    Na C828 powinno być ok. 16V.
  • #24 4647428
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Jeżeli C 828 wymieniony , to odetnij ścieżkę od IC 803 i włącz jeżeli napięcie na C 828 wzrośnie to jest uszkodzony ten stabilizator lub w jego gałęzi .
    Jeżeli nie wzrośnie to szukaj zwarcia w Q 802 , IC 802 , C 825 , 829 lub dalej w tych gałęziach .

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor Samsung CK5013Z ma problem z opóźnionym włączaniem obrazu i dźwięku oraz pulsującym dźwiękiem powielacza napięcia. Początkowo sugerowano wymianę kondensatorów elektrolitycznych po stronie pierwotnej i wtórnej zasilacza, jednak po wymianie kondensatorów problem się nasilił – obraz skacze, zmniejsza się, a telewizor wyłącza się po kilku sekundach. Zalecane jest sprawdzenie połączeń lutowniczych, szczególnie w obszarze zasilacza i trafopowielacza, oraz kontrola układu odchylania pionowego i elementów takich jak tranzystory, rezystory i cewki (m.in. RR51, RQ11, C411, Q401, T401). Napięcia na kondensatorach filtrujących (C807, C824, C828, C834) wykazują duże wahania, co wskazuje na problemy z przetwornicą i stabilizacją napięć. Sugerowano także sprawdzenie tranzystora kluczującego Q801, stabilizatora IC803 oraz elementów w gałęziach zasilania (Q802, IC802, C825, C829). Wskazano na konieczność dokładnej kontroli polaryzacji i wartości wymienionych kondensatorów oraz eliminację zwarć i przerw w obwodach. Testy z żarówką podłączoną między kolektorem a emiterem tranzystora Q402 pomogły w diagnozie pracy przetwornicy. Problemy z napięciami i pulsującym dźwiękiem powielacza sugerują uszkodzenia w zasilaczu, które wymagają szczegółowej diagnostyki i naprawy elementów aktywnych i pasywnych w układzie zasilania i odchylania.
REKLAMA