logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Samsung CZ-21M063N KS1A - Wymiana procesora IC201S TDA9351PS po burzy

lolek16 16 Gru 2007 20:33 4119 12
REKLAMA
  • #1 4595120
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Witam Mam TV SAMSUNG CZ-21MO63N chassis: KS1A po burzy przetwornice naprawiłem (uszkodzony był gretz, IC801S KA5Q0765R) napięcia są prawidłowe uszkodzony też był stablizatot 8V/5V/3,3V IC802 KA7632. Po wstawieniu tych elementów TV nadal jest martwy nawet czuwanie nie swieci. Problem jest taki iż mam za duze obciążenie w gałezi 8V (mam 4,4V) a 5V też nie pełne a napiecie 3,3V jest ok.
    Podejrzewam uszkodzenie procesora IC201S TDA9351PS/n3/3/1616 SPM-802EE6. Mam pytanie czy moge wstawić TDA9351PS/N2/3/1003PH i ten model jest dostepny na rynku??
    I jeszcze podejrzewam ICS 01 MSP3410G B8 V3 52pin (ale on jest dostepny bez problemu za 25zł) bo on obciąza mi gałeź 5V. Bo jak go odepne to mam pełne 5V

    Bardzo proszę o pomoc czy ten procesor moge wstawić?
  • REKLAMA
  • #2 4615401
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Wstawiłem jednak ten procesor TDA9351PS/N2/3/1003PH i układ scalony obróbki Audio MSP3410G B8 V3. Po załaczeniu TV mam objaw że na momen załaczy mi się wysokie napięcie i wygaśnie TV regauje teraz na pilota mrugajac diodką. Jeszcze nadmieniam że zaprogamowałem pamięć przed włożeniem procesora ale wsadem konkretnie do tego procka co włożyłem.
    Proszę mi powiedzieć co może jeszcze być uszkodzone?
    Mam nie pełne 5V (czyli 4,3V) jak odepne zasilanie głowice to mam ok.
    Czy to obecne uszkodzenie sugeruje że jest uszkodzona głowica i blokuję szyne I²C i TV nie jest wstanie wystartować?

    Bardzo proszę o pomoc
  • REKLAMA
  • #3 4615490
    radekrpisz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5820
    Pomógł: 472
    Ocena: 208
    Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Głowica do wymiany.
  • #4 4634436
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Dziwi mnie taka porada kolegi "RADEKRPISZ" Nie po to rozpisuje moje postępowanie tylko po to żeby ktoś czytając to naprowadził mnie w inną myśl.
    A na wstępie procesor TDA9351PS/n3/3/1616 SPM-802EE6 jest 100% zamiennikiem TDA9351PS/N2/3/1003PH i w moim przypadku był uszkodzony.
    Głowica była dobra całe zamieszanie było w układzie IC802 KA7632. Kupiłem 4sztuki i okazało się że była tylko 1sztuka dobra. Kupiłem je we firmie Impel ale ona tylko miała w sprzedaży.

    Mam pytanie jak wejść w tryb serwisowy??
    Bo obraz mam trochę po przesuwany w pionie i w poziomie i nie mam głosu. Zaznaczam że wzm końcowy mam dobry jest ciszy szum.
  • REKLAMA
  • #6 4638219
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Tryb serwisowy nic nie pomógł fonii nadal nie mam a szumy mam czyściutkie robi wrażenie tak jakby nie miał foni DK.

    Co w takiej sytuacji mam robić ??
  • REKLAMA
  • #7 4638310
    stanislaw piechucki
    Poziom 36  
    Posty: 2957
    Pomógł: 278
    Ocena: 87
    Moze trzeba rownolegla?
  • #8 4638513
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Przyjmuje ze równoległą fonie dorobie w ostateczności. TV jest naprawiany po burzy wieć może jeszcze są jakies powikłania tylko nie wiem czego teraz szukać?
    W jaki układ lokalizować uszkodzenie??
  • #9 4638929
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    W opcjach SYSTEM jest CZ a 2ndSIF -ON?

    BG chodzi? U4468? Skoro MSP był uszkodzony to może jeszcze coś przy nim np: zenerki.
    Podłącz na próbę chociaż równoległą albo generator 1MHz na wejście MSP i przekonaj się czy to chodzi.
  • #10 4641099
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    W opcjach SYSTEM jest CZ a 2ndSIF -ON to mam ustawione.

    Na 100% mam uszkodzony IC101 U4468B zapomniałem że przy lokalizacji uszkodzeń odpiołem zasilanie 5V LS02 tego układu i dziś udało mi sie potwierdzić że na 100% jest uszkodzony ponieważ jak podpiołem dławik to nie wystartował.

    Tymczasowo zamontowałem fonie równoległą wpinając się na nóżkę 47 ICS01 MSP3410G i telewizor po wielkich zmaganiach działa :)

    Jeżeli by ktoś miał układ scalony U4468B to go kupię
  • #11 4645545
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Dzis włączam i TV nie działa. Okazało się że fonia którą domontowałem zamocno obciąża przetwornice (dziwne i smieszne) już miałem problem przy samym montażem ze znaleziem napięcia bo mi sie wyłączał.
    Więc podpiołem zewnączny zasilacz 12V i tv działa. Później podpiąłem zasilanie scalaka IC101 U4468B i tv działa super i pojawiła sie już oryginalna fonia STEREO NICKAM doróbke wywaliłem.
    A więc dzięki montażowi foni wyszło mi na jaw że mam częsciowo uszkodzoną przetwornice w głązi 12V (nie wydala prądowo) bo 125V obciążam żarówką 100W i przetwornica wydala. Scalak przetwornicy tego mi nie robi podmieniłem na nowy.
    Nie wiem co w tej systuacji dorobić przetwornice 12V 0,6A na ściszonym TV czyli taki 12V 1A by musiała być??

    Ma może ktoś schemat przetwornicy 12V 1A??
    A może ma ktoś trafo przetwornicy do sprzedania??
  • #12 4645625
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    A weźże przestań! Trafo! Albo dodatkowy zasilacz!

    Ma działać tak jak go skonstruowano.

    Może wszystkie KA7632 masz sprawne. Miernik nie wystarczy żeby sprawdzić gdzie masz nadmierne spadki?
    Bezpiecznik? diody? dławik? C815 wymienione?
  • #13 4806008
    lolek16
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Po wielkich zmaganiach TV jest pełno sprawny. Ostanie zmagania były spowodowane bublami KA7832 na naszym rynku. Firma IMPEL wysłała mi kolejne nófki z nowej partii (bo tamte im odesłałem) i na 4szt okazały się 2sztuki sprawne. Ale musze pochwalić podejście firmy Impel podeślą mi kolejne sztuki tak że bym miał 4szt sprawne.
    Musze powiedzieć że kupiłem 2szt w CYBOR-TECH i też maja buble 1szt ok druga zepsuta ale oni wymieniają wtedy gdy będą mieli więcej zgłoszeń.
    A najprościej omomierzem sprawdzić wyprowadzenia nóżek jak są różne między sprawnym to szrot a włożenie do tv potwierdzi.

    Jedna uwaga zaraz po pierwszego wymianie KA7832 włożyć sobie podstawkę bo w innym przypadku punkty lutownicze znikną

    Podsumowując to wszystko w TV wymieniłem:
    - Procesor TDA9351PS/n3/3/1616 SPM-802EE6 jest 100% zamiennikiem TDA9351PS/N2/3/1003PH
    - Pamięć z nowym wsadem
    - KA7832
    Dziękuję wszystkim za pomoc

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Samsung CZ-21MO63N chassis KS1A po burzy wymieniono uszkodzone elementy przetwornicy: gretz, stabilizator IC802 KA7632 oraz procesor IC201S TDA9351PS. Procesor TDA9351PS/n3/3/1616 SPM-802EE6 okazał się w 100% zamiennikiem TDA9351PS/N2/3/1003PH i został wymieniony wraz z pamięcią zaprogramowaną odpowiednim wsadem. Początkowo podejrzewano uszkodzenie głowicy MSP3410G B8 V3, która obciążała gałąź 5V, jednak problemem okazał się uszkodzony stabilizator KA7632, z którego część egzemplarzy była wadliwa (tzw. buble). Po wymianie na sprawne egzemplarze i zastosowaniu podstawki lutowniczej telewizor zaczął działać poprawnie. W trakcie naprawy wykryto także uszkodzenie układu IC101 U4468B, który odpowiadał za fonie; tymczasowo zastosowano fonie równoległą, a po wymianie układu fonia oryginalna powróciła. Wystąpiły problemy z przetwornicą 12V, która nie dostarczała odpowiedniego prądu, co wymagało zasilania zewnętrznego 12V. Ostatecznie po wymianie wszystkich kluczowych elementów i zastosowaniu sprawnych stabilizatorów KA7632 telewizor został w pełni naprawiony. Wskazano także sposób wejścia w tryb serwisowy (STBY > DISPLAY > MENU > MUTE > POWER ON) oraz konieczność sprawdzenia elementów takich jak bezpiecznik, diody, dławik i kondensatory w przetwornicy.
REKLAMA