Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ czasowy. Jak to zrobić, żeby był tylko jeden impuls?

dj.stachu 17 Sty 2008 16:28 2040 5
  • #1 17 Sty 2008 16:28
    dj.stachu
    Poziom 15  

Od dłuższego czasu myślę i nic nie mogę wykombinowac.
    Chodzi o układ, który po podaniu zewnętrznego impulsu, wytworzy pojedyńczy impuls(dowolny czas od 1ns-1ms) z określonym opóżnieniem.

Może przebiegi czasowe cos pomogą w zrozumieniu problemu

ma byc wytworzony tylko jeden impuls, nastepny dopiero przy kolejnym impulsie sterujacym.
    wypełnienie impulsu sterującego mogę sobie dobrac dowolnie, wiec może byc on dluzszy od stalej czasowej T.

wiem jak wytworzyc impuls po określonej stałej czasowej, ale nie wiem co zrobic, żeby był to tylko jeden impuls i pozbyc sie impulsów nr 2,3,4......

0 5
  • #2 17 Sty 2008 18:13
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Zamiast stosowania kilku układów, proponowałbym jeden w technologii CMOS. Jest to układ 4541, na którym, jeżeli impuls wejściowy jest krótszy niż 1µs, impuls wyjściowy równa się wyliczonym elementom (nie wpływa na przedłużenie trwania impulsu). Może pracować w trybie bistabilnym (pojedynczy impuls) i astabilnym (generator fali prostokątnej). Zasilanie od 3 ÷ 18V. TU nota katalogowa.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 17 Sty 2008 18:29
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Na jednym '541 tego się nie zrealizuje. Wynika to z wyzwalania stanem na wejściu reset. Stan niski musi być dłużej od wnoszonego opóźnienia.

Realizację algorytmu widzę w ten sposób: 4047 -> R-S -> '541 -> 4047

Pierwszy '47 zapewnia wyzwolenie R-S impulsem niezależnym od długości impulsu sterującego. R-S wyzwala opóźnienie, a właściwym generatorem impulsu wyjściowego jest '47. Jednocześnie z jego wyjścia resetujemy R-S.

Pzdr.

0
  • #4 17 Sty 2008 19:40
    dj.stachu
    Poziom 15  

Mariusz Ch. napisał:
    Witam.

Realizację algorytmu widzę w ten sposób: 4047 -> R-S -> '541 -> 4047

Pzdr.

A mógłbym prosic o schemat? szkoda tylko, że nie mam jak zasymulowac na kompie 4047(nie ma go w workbenchu)

0
  • #5 17 Sty 2008 20:07
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Mam jedną uwagę do działania układu. W przypadku, gdy impuls sterujący przyjdzie w trakcie odliczania zwłoki czasowej, to zostanie on pominięty.

Pzdr.

0
  • #6 18 Sty 2008 20:03
    dj.stachu
    Poziom 15  

dzięki wielkie Mariusz. zaraz to przeanalizuje.

0