Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic NVJ 35 zniekształcoy obraz

krzych1-b 04 Feb 2008 09:39 1139 14
    krzych1-b
    Level 21  
    Witam . W moim sprzęcie mam zniekształcony obraz wzdłużne śnieżne pasy. Po przemyciu izopropylenem głowicy nastąpiła lekka poprawa na krótki okres. .Mam pytanie ,czy nadal brudna głowica czy coś trzeba wymienić . Proszę o podpowieź.
    Tadeusz13
    Level 19  
    Proszę zacząć od wymiany, kondensatory elektrolityczne w zasilaczu . Pierwotna strona też ,1 µF/350V i pozostałe na wtórnej stronie. To jest klasyk i warto naprawić.
    krzych1-b
    Level 21  
    Przepraszam za niedokończony post. Nie napisałem ,że zostały wymienione wszystkie kondensatory po obu stronach, ale - czy kondensator 1 /350v ( był wcześniej wlutowany) ale o mniejszym napięciu , mógł ulec spaleniu i przez to są takie objawy ?
    krzych1-b
    Level 21  
    Sprawdziłem kondensator i ma napięcie na 400V. Wyczyściłem ponownie głowicę i cały tor przesuwu taśmy łącznie z usunięciem nadmiaru smaru na prowadnicach mechanizmu ( widocznie za dużo nałożyłem ) i magnetowid zaczął odtwarzać poprawnie przez jakieś 30 min..Później problem się pojawił na krótko , przewinąłem taśmę na podglądzie ( pojawiły się 4-ry pasy przy przewijaniu ) zacząłem odtwarzać kasetę i zrobiło się OK. A może to problem kaset , które nagrałem 10 lat temu? Proszę o odpowiedź .
    P.S. z kaset odtwarzam bajki dla dzieci nagrane z TV
    Tadeusz13
    Level 19  
    Jest taka możliwość,że taśma ciągle brudzi głowicę .Szczególnie gdy jest lekko wilgotna.Warto spróbować nagrać na nową taśmę w LP ,a później w SP i porównać jakość odtwarzania.Może też być już słaba głowica/ czytniki/ i należałoby wymienić, ale to wtedy gdy będzie bardzo słabo odbierać w LP.
    krzych1-b
    Level 21  
    Nagrałem program z TV na L P -bez rezultatu ( brak fonii i wizji ) , na SP obraz i dźwięk ,powoli powrócił do normalności . Mam pytanie . A co się dzieje przy uszkodzonych elkach ?
    Tadeusz13
    Level 19  
    Główna sprawa to filtrowanie napięć,oraz prawidłowe wartości zasilania poszczególnych układów .
    Warto sprawdzić ,a nawet wymienić rolkę gumową ciągnącą taśmę.
    krzych1-b
    Level 21  
    Fakt rolka dociskowa wygląda na lekko wgniecioną na szerokości taśmy i ma dziwnie duży luz na ośce oraz mikropęknięcia na kantach .Po wymianie napiszę czy pomogło .Na razie dziękuję
    P.S. Elki zostawić w spokoju ?
  • Helpful post
    Tadeusz13
    Level 19  
    Jeśli nie zostały wymienione to proszę wymienić i wstawić na 105 stopni C.
    W_marko
    Level 18  
    Ja bym się jeszcze przyjżał kondensatorowi przy silniku kapsztan. Wydaje mi się ze to jego wina (lubi wylewać).
    krzych1-b
    Level 21  
    Rolki co prawda nie zakupiłem (chwilowy brak ale będzie) poradzono mi aby ją doraźnie potraktował papierem ściernym i przemył dokładnie-o dziwo pomogło ! ale pojawił się nowy problemik . Przy wkładaniu i wysuwaniu kasety widać lekkie wibracje obrazu na ekranie TV.Dostrajałem video bo mi się nakładały stacje .Czy to może być przyczyną ?
    Tadeusz13
    Level 19  
    Proszę połączyć poprzez AV . Antenę do TV jak i magnetowidu podłączyć poprzez rozgałęziacz np. Telmor 2fA.Pozdrawiam
    Telo
    Service technician RTV
    Wymień elektrolity po pierwotnej i wtórnej stronie.Kolega krzych1-b nie napisał czy wymienił elektrolity?
    krzych1-b
    Level 21  
    Dopisałem do postu troszkę później ,że wymieniłem w zasilaczu wszystkie i na wyższe napięcia .Wymiana rolki pomogła w poprawie obrazu ( obraz brzytwa ! ), ale żeby nie było za fajnie , to wkradł się mały chochlik.
    Od czasu ,do czasu na ekranie u góry, pojawia się pojedynczy pasek ( Głowicy jeszcze nie wymieniałem )
    Proszę p podpowiedź .
    krzych1-b
    Level 21  
    Na wymianę głowicy, przyjdzie jeszcze jakiś czas poczekać . Po bardzo dokładnym obejrzeniu jej pod lupą , jeszcze raz ją ( w dosłownym tego słowa znaczeniu ) wykąpałem , tym razem w zwykłym denaturacie ( doskonale rozpuścił resztki starego nalotu z kaset ) i izopropanolem dla lepszego oczyszczenia . Magnetowid został "odrestaurowany " dzięki pomocy forumowiczów , którym serdecznie dziękuję za wskazówki .
    W moim przypadku temat zamykam .