Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Panasonic 29" (TX-29AD70F/P) -obraz zwężony do paska

11 Mar 2008 20:06 2043 7
  • Poziom 14  
    Witam!

Kilka dni temu uszkodził mi się TV, model jak w tytule postu. Telewizor pracował tego dnia kilka godzin, był nagrzany. W pewnym momencie obraz zwinął się do wąskiego czerwonego paska na środku ekranu, po bokach zostały przerwy, a momentami pasek rozciągał się symetrycznie na całą szerokość ekranu. Po chwili wyczuwalna była spalenizna jakiegoś elementu elektronicznego, ale zapach nie był jakiś intensywny i szybko minął.

Wydaje mi się, że mógł paść układ odchylania pionowego (?), a raczej jego zasilanie. Oglądałem telewizor i znalazłem kondensator ceramiczny o bardzo chropowatej powierzchni na płytce zasilacza. Czy to jest właśnie przyczyna awarii ? Jeśli tak, to czy wystarczy wymiana tego elementu, czy może po wstawieniu nowego znowu się uszkodzi, bo zawinił np. jakiś tranzystor?

Dołączam zdjęcia płyty, bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki!!!!! Na wszelki wypadek podaję maila: mementomori(malpa)vp.pl
  • Moderator
    Rozpocznij od sprawdzenia tak jak pisałeś zasilania pionu, wymiń elektrolity w układzie pionu.
  • Poziom 14  
    Jeśli po wymianie elektrolitów nadal będzie źle to sprawdź wzmacniacz w torze odchylania. Jeśli okaże się sprawny to i tak proponuje profilaktycznie wymienić pastę termo przewodzącą na tym wzmacniaczu.
  • Poziom 14  
    Czyli tego ceramicznego na zdjęciu nie ruszać, a zamiast tego wymienić elektrolity. Czy mogę prosić o wskazanie, które kondensatory muszą zostać wymienione ? Przesyłam zdjęcie płyty i fotki ze schematu D-board, bo chyba tutaj powinienem ich szukać?

DZIĘKUJĘ ZA POMOC!!!
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Nie za wiele widać z tego zdjęcia ale bym na pewno wymienił te zaznaczone na czerwono i sprawdził te na zielono..Ogólnie należało by sprawdzić wszystkie w okolicy wyprowadzeń cewek odchylania.

• Poziom 26  
    Na miernik nie sprawdzaj tych kondensatorów tylko wszystkie powymieniaj.
  • Poziom 11  
    Witam.Moim zdaniem to nie są elektrolity,jeżeli sprzęt pada podczas pracy
    to należy w pierwszej kolejności sprawdzić zasilanie pionu,obserwując co się nagrzewa i dymi.Zrobić zasilanie , jak trzeba wymienić układ oraz elektrolity.Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Awaria powstała prawdopodobnie na skutek przepięć w sieci energetycznej! Jak się później okazało został uszkodzony mój TV i i dwóch sąsiadów w tym samym czasie... :(

Jeśli chodzi o fonię - wszystko nadal działa. Tylko brak obrazu w TV. Może na razie spróbuję wymienić te elektrolity i zobaczę co dalej, jeśli to nie pomoże. Wtedy poproszę WAS do dalsze wskazówki!
    Dzięki!!!!!!