Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty nadajnik/odbiornik

ozdyn 12 Mar 2008 01:33 1450 1
    ozdyn
    Level 10  
    WItam!

Mam kilka pytanek na temat konstrukcji niezwykle prostego nadajnika i odbiornika + cośtam na temat teorii.
    Zalezy mi na zbudowaniu jednego układu generujacego nosna o wybranej czestotliwosci i drugiego, bedacego skrajnie prostym odbiornikiem, na wyjsciu ktorego będę mógł oglądać przebieg odebranego sygnału.

1. W jaki sposób się za to zabrać. Nie zalezy mi na uzywaniu specjalizowanych układów, tylko na raczej podstawowych cześci. Tzn. wiem, że będzie mi potrzebny generator(czy to musi być sinusoida, czy moze byc prostokatny i wtedy nosna bedzie pierwsza harmoniczna?) nosnej. Jaka czestotliwosc najlepiej wybrac w przypadku transmisji na kilka(naście) metrów, tak aby dało się to łatwo zrobić i aby nie zakłócać działania innych urządzeń. W jaki sposób ma się częstotliwość do odległości na jaką rozchodzą się fale EM?

2. W nadajniku pewnie będzie potrzebny wzmacniacz. Teraz pytanie, czy wzmacniać "wszystko", czy tylko określony przedział częstotliwości? Jakie są podstawowe układy wzmacniaczy i jaki byłby najlepszy w tym przypadku? Moze to jest głupie pytanie, ale w jaki sposób działa wzmaczniacz? Czy zwiększa on amplitudę sygnału(w tym wypadku tylko nośnej)?.

3. Antena. W jaki sposób zrobić "najlepszą" antenę(wiem, ze to jest skrajnie szerokie zagadnienie)? Tzn. jakie są podstawowe zasady jakimi się kierować? Jak się ma częstotliwość nośnej do długości/kształtu anteny?

4. Pewnie jakieś inne elementy których nie wymieniłem i są dość istotne.

5. Odbiornik. W jaki sposób powinien wyglądać? Czy po odebraniu sygnału z anteny powinien on być filtrowany i później wzmacniany, czy odwrotnie? Czy wzmacniacz powinien być tutaj taki sam jak w nadajniku? Jakiego filtru *najlepiej* użyć?

Może duża częśc to całkowite podstawy, ale po prostu chcę sie zapoznać z tematem i zobaczyć prosty nadajnik i odbiornik, który działa. Później w miarę możliwości chciałbym dodać jakąś prostą modulację.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki,
    pozdrawiam

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Prosty nadajnik/odbiornik przed wysłaniem postu.
    /c2h5oh/
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się