Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor CTX PR 705F - skaczący(zwężający się) obraz

16 Mar 2008 21:10 3231 5
  • Poziom 9  
    Witam

Mam monitor jak w temacie CTX PR 705F na kineskopie trinitrona. Jestem jego właścicielem od jakichs 5 lat (od nowości), użytkowany średnio po kilka godzin dziennie. Od jakiegoś czasu mam z nim problem i tylko czekam jak całowicie padnie :(
    Problem polega na tym, że obraz z lewej strony w pionie zaczął skakać, tzn zwęża się (migocze) o jakiś 1 cm ku środkowi ekranu. Nie dzieje się to cały czas, ale tak co 2-3 min na 3 sek. Przed tym objawem podczas właczenia monitora (przy rozgrzewaniu się) następował trzask jakby przepięcie czy coś (nie znam się na tym).
    Czy da się na podstawie takiego opisu stwierdzić, czy monitor można tanio naprawić ?? jestem zadowolony z monitora i nie miałem zamiaru go zmieniać (przy jego kupnie było założenie żeby był na lata).

Pzdr
    Adam
  • Poziom 34  
    Cześć.
    W układzie odchylania pojawiły się pewnie zimne luty - trochę cyny i cierpliwości.
    Radzę zrobić to szybko bo może coś paść i naprawa pewnie będzie nieopłacalna.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Czyli na chwile obecną może to byc bardzo prosta usterka do naprawienia, ale odwlekanie jej może spowodować poważną awarię ??
    Cholera, cynę mam, cierpliwości też trochę, ale nie znam się na tym, tzn. nie mam pojęcia gdzie się znajduje ten układ odchylania po otwarciu obudowy. Da się jakos mnie nakierować na ten układ, czy może lepiej nie kombinować i zanieść monitor do fachowca ?

pzdr ;)
  • Poziom 10  
    Jeśli nie masz pojęcia o elektronice oddaj do serwisu , wysokie napięcie nie jest bezpieczne , grzebanie po omacku nie wróży nic dobrego.Jeśli to poprawa lutów to nie zapłacisz wiele.Ale to Twój wybór.Pozatym masz gwarancję jak by coś fiksowało
    :not:
  • Poziom 9  
    Hej, oddałem ten monitor kumplowi który zajmuje sie naprawą takich rzeczy i twierdzi że poprawił wiele lutów, nawet gdzies wgłębi elektroniki (musiał sporo elementów demontować żeby się dostać do czegos tam). Podobno była to wina własnie zimnych lutów w układzie odchylania poziomego ?
    Niestety monitor po dwóch dniach poprawnego działania znowu zaczyna głupiec i to w ten sam sposób. nie chce już go zanosić kumplowi bo nie ma za bardzo czasu na dłubanie a za poprzednią naprawe nic mnie nie skasował.
    macie jeszcze jakies pomysły co może byc przyczyną tych cholernych odchyleń i skaczącego obrazu. Czyżby ten zimny lut nie został usunięty i nadal to jest przyczyną tych skosków obrazu ??
  • Poziom 11  
    takie zachowanie może być wina ogólnego wyeksploatowania sprzętu a mianowicie ja mam monitor dell i było dokładnie to samo , tylko że ja olałem te objawy i monitor w jednym momencie kilkanaście razy strzelił z trafa , zwęził obraz i skonał , teraz tylko trafo próbkuje ale udało mi sie zrobić ten sprzęt, po pierwsze wymieniłem wszystkie elektrolity w układach odchylań oraz przy trafie WN. poleciał mi tranzystor w linii zresztą zimne luty na nim były , w przetwornicy zwarcia dostała dioda jest ich tam cztery chyba i jedna na 14 voltach dostała zwarcia ,wszystkie elektrolity w przetwornicy z wyjątkiem tego dużego na kilkaset volt, na wtórnym i pierwotnym wymieniłem , i monitor ruszył, jeśli chcesz wyślij mi zdjęcie płyty głównej widok od góry i od spodu , a ja zaznaczę ci na nim co musisz przelutować i które elektrolity trzeba wymienić ,gdzie jest tranzystor w linii oraz te diody w przetwornicy , możliwe też że kostka pionu daje się we znaki,w starym elemisie tv, kosteczka pionu była pogrzana i mimo że działała to pływał obraz i jakieś hieroglify wyswietlało