Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny od Frani na siłę

17 Mar 2008 18:29 6763 10
  • Poziom 14  
    Otóż ostatnio znalazłem silnik elektryczny z pralki ale nie wiem jak go podłączyć ma on kable :
    Czerwony
    Niebieski
    Żółty
    Zielony
    Biały

Ma jeszcze takie oznaczenia:
    '' Typ OKC2-2/120K BN-75/3016-04 220V~50Hz 2775/425 obr/min 60/45W S1/S3-80 16uF/500V izol.B ''
    I proszę napiszcie mi jak to podłączyć i ewentualnie co dokupić.
  • Poziom 43  
    Jest to silnik indukcyjny asychroniczny o przełączanej liczbie par biegunów; jednej (2775obr/min) i o sześciu (425obr/min) z pralki Super Automat Bio, dwufazowy - uzwojenia robocze (przełączane) plus uzwojenie rozruchowe włączane w szereg z kondensatorem niepolaryzowanym o podanej tam pojemności; 16µF/500V i zasilany z napięcia jednofazowego; 220V~ 50Hz.
    Sposobu połączenia (dla danej prędkości wirnika - pranie, wirowanie) szukaj w schemacie ideowym do w/w modelu pralki, być może jest we właściwym Dziale tu na Forum.

P.S. Jak widzę, schemat połączeń już został przez Kolegę Mariusza znaleziony.
  • Poziom 14  
    Schemat fajny :D tylko nic z niego nie rozumiem może ktoś rysnąć łatwiejszy lub chociaż wytłumaczyć to jakoś.
  • Poziom 16  
    Zawsze biały do jednego bolca wtyczki, natomiast:
    wysokie obroty: kondensator podłączasz do niebieskiego i czerwonego, a drugi bolec wtyczki do niebieskiego.
    niskie obroty: kondensator do żółtego i zielonego. W zależności od potrzebnego kierunku kręcenia drugi bolec wtyczki do żółtego lub do zielonego.
  • Poziom 14  
    Czyli ma być tak dobrze zrozumiałem??
    I jaki ma być dokładnie ten kondesator.
    I jak chce zmienić kierunek na wysokich to wytarczy czerwony z niebieskim zamienić??
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Wcześniej napisałem, że kondensator ma 16 µF /385V. Do kupienia w sklepach z częściami AGD.

Wybierasz jeden z wariantów podłączenia.

Pzdr.
  • Poziom 14  
    A ten co zrobiłem to zły???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Potrzebny jest tylko jeden kondensator. Przy wyborze obrotów należy zmienić punkty przyłączenia (1, 4 lub 2,5) .

Pzdr.
  • Poziom 14  
    Mariusz Ch. napisał:
    Przy wyborze obrotów należy zmienić punkty przyłączenia (1, 4 lub 2,5)

kondesatora???
  • Poziom 16  
    Tak.
    Podłącza się tylko jeden kondensator, a miejsce podłączenia zależy od tego czy chcesz niskie czy wysokie obroty.
    Na niskich obrotach masz możliwość zmiany kierunku kręcenia.
    Wysokie obroty mają tylko jeden kierunek kręcenia.
    Ten silnik jest jakby połączeniem dwóch silników w jednej obudowie.
    Niskie obroty mają swoje uzwojenia, a wysokie swoje.