Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E39 M5 Sterownik DME MSS52 Siemens

wienio 28 Mar 2008 19:51 3771 8
    wienio
    Poziom 14  
    Czym zczytać i zaprogramować sterownik do BMW E39 M5 DME MSS52 firmy siemens - chodzi i o przeprogramowanie poszczegulnych kości w tym sterowniku a więc 2 sztuki flesza 29F200 i 2 sztuki procesorków motoroli - jaki typ procka tam siedzi ?
    Jakim programem obrobić zczytaną zawartość procesorow i pamięci i jak i czym obliczyć sumy kontrolne wsadów do poszczegulnych kości ?

proszę kolegów o konkretne podpowiedzi i za pomoc dziękuję.

wienio
  • SterControl
    ECU Power
    Poziom 12  
    Witam
    Flashe zaprogramujesz bez problemu np. ViLABem od ACS Elektronik, co do motorolek.
    Co do obrobienia wsadów polecam WinOLSa z EVC, RACE2000 z DimSportu lub ECM2001 z AlienTechu
    Obliczenie sum kontrolnych jest realizowane poprzez biblioteki zawarte w tym programie
    Pozdrawiam
  • SterControl
    wienio
    Poziom 14  
    witam kolegę dziękuję za podpowiedż i proszę o dokonczenie postu bo nie wiem czym zrobić te motorolki i nie wiem jakie tam siedzą motorolki bo gdybym wiedzial to moze bym sam znalazl jakiś programator i jeszcze jedno prośba - prosze o wypowiedzenie się na temat emulatora pamięci flash czy zastosowanie tego użądzenia jest zasadne jeśli część softu siedzi w motorolce ?

wienio
    wienio
    Poziom 14  
    procek ( 2 sztuki bo master i slave ) to motorolka z maską 0F70K
    a oto całe oznaczenie

E-POWER
    BMW AG EE32
    0F70K
    QQAC9902

Procesor ma 200 móżek

proszę o sugestie

wienio
    tplewa
    Poziom 38  
    wienio napisał:
    procek ( 2 sztuki bo master i slave ) to motorolka z maską 0F70K
    a oto całe oznaczenie

E-POWER
    BMW AG EE32
    0F70K
    QQAC9902

Procesor ma 200 móżek

proszę o sugestie

wienio

Mozesz walnac fotki :) moze uda mi sie z czyms porownac to ECU. Tak samo cenne by byly informacje na ktorych pinach wpiete jest taktowanie (kwarc) oraz moze uda sie zobaczyc na ktorych pinach ma szyny danych.

Odnosnie ACS ViLAB-a czy Erica nie sa to rozwiazania tanie :)
    Na poczatek mozna by sie pobawic z czyms pokroju Willem-a. Ewentualnie ekonomiczna wersja Uprog-a (Uprog Lite). Co do motorolek to jesli sa one z ROM-em to raczej ich nie przeprogramujesz... Zapewne trzeba bedzie cos wymajstrowac samemu do odczytu ROM-u (moze jest mozliwosc przez zlacze diagnostyczne), ewentualnie jesli maja wbudowany EEPROM to mozna go bedzie ruszyc.

Pytanie tylko po co chcesz dlubac w tych prockach (mapy masz zapewne w FLASHU). Emulator pamieci najlepiej wykonac samemu na jakis SRAM-ach, lub bawic sie w komercyjne (drogie).

Inna sprawa to w FLASHU tez masz zapewne poza mapami program dla procesora (zobacz ktory proc go uzywa)...
    ECU Power
    Poziom 12  
    Co do ACS VILABA to nie jest to drogie rozwiązanie, ponieważ trzeba na to spojrzeć z perspektywy co dostajemy za 1300zł:
    -bardzo dobry programator (choć nie twierdzę, że nie ma wad - żadna firma jeszcze nie wypuściła idealnego sprzętu)
    -emulator,
    -doskonała pomoc techniczna - jeśli na liście nie ma jekiegoś układu, to wystarczy zadzwonić do ACS i zrobią poprawkę, ew. zawsze można dopisać samemu nowy układ do niego,

A co do Willema - to kupowanie tego nie ma sensu, ponieważ:
    -przed zaprogramowaniem pamięci tkwimy w nieświadomości, czy zaprogramuje, czy nie
    -napakowali na to masę podstawek i zworek (DIP switchy) i nie ma tu mowy o intuicyjnej obsłudze,
    -pomoc techniczna (a raczej jej brak) - do kogo się zwrócić jeśli coś nie działa, są problemy z jakąś pamięcią? - do sprzedawcy z allegro?

Co do programatorów do Motorolek to polecam ETL - czyta EEPROM i ROM w większości przypadków :)
    Ich ceny oscylują w granicach 350-550$ - ale jak wiadomo - jakość kosztuje.

I na sprzęcie nie należy oszczędzać, jeśli chce się profesjonalnie wykonywać pracę - jeszcze w przypadku, gdy ktoś zaczyna to można wybaczyć oszczędności, ale są też przypadki osób, które "całe życie" będą używać Willema, bo "działa"
    Pozdrawiam
    tplewa
    Poziom 38  
    Dokladnie jesli sie sprzetu czesto uzywa to mozna inwestowac. Jednak tutaj sadzac po pytaniu jest to raczej chec przeprogramowania sterownika w wlasnym aucie.

Osobiscie do firmy ACS sie troche zrazilem (kiedys kupilem pewien programator - juz nie produkowany i suport urwal sie bardzo szybko). Wiem ze Erica i Vilab ma juz dosc dlugo suport (mialem pewien czas Erice) - ale jakos gorycz pozostala. Obecnie uzywam Uproga HS (ale to juz inna klasa cenowa)...
    ECU Power
    Poziom 12  
    Ja osobiście nie narzekam na ACSa - bardzo dobrze mi się z nimi współpracuje w kwestii supportu :)
    A miałem już BeeProgra, LabToola ale jakoś się przyzwyczaiłem do poczciwego ViLABa...
    A co do programatora o którym kolega pisze - to nie słyszałem o nim, ale będę musiał na jego temat rochę poczytać :)

A co do chęci przeprogramowania sterownika we własnym aucie, to wydaje mi się że najrozsądniej by było iść z tym do jakiegoś serwisu RTV ;p na pewno będzie taniej i będzie pewne :)
    tplewa
    Poziom 38  
    Jesli chodzi o UPROG-a to polecam. Polska produkcja ale bije na lep wiele programatorow drogich zachodnich programatorow.

http://www.rk-system.com.pl/index.php?a=programatory

Ja mam HS48 USB - ale mozna kupic tanszy Uprog 48 (jest troche wolniejszy). Jeszcze nie mialem z nim problemow, co nieraz mialem z Erica...

No i kolejny plus to mozna uzywac adapterow do innych obudow dowolnej firmy (definiujesz sobie samemu polaczenia itp.)...

Choc do Chiptuningu produkty z ACS spokojnie wystarcza, ja w chiptuning bawie sie hobbystycznie (glownie nissany)... a programator uzywam bardziej podczas budowy roznej elektroniki