Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED podłączenia i zabawa

05 Kwi 2008 01:29 4810 6
 • Poziom 2  
  witam wszystkich
  chciałem zrobic proste w zasadzie podłączenie szeregowe diod led, ale nie chciałem od razu na dzień dobry zepsuć wszystkich,
  mam diody led białe o parametrach
  kolor biały
  średnica soczewki 5 mm
  jasność 56 000 mcd
  kąt świecenia 35 stopni
  napięcie zasilające 3.0-3.6 V
  napięcie robocze 3.3 V
  pobór prądu 20 mA
  soczewka przeźroczysta

  Stosując połączenie szeregowe tak na chłopski rozum można by podłączyć np 10 diod pod zasilanie 30V prądu stałego , ale zasilacz musiałby mieć prąd max większy niż 200 mA, czy mam racje podłączając w ten sposób nic nie popsuje?
  W przypadku diod można stosować obliczenia prawo ohma ? w takim prostym obwodzie prąd w szeregu będzie wynosił 20 mA, aby nie spalic jakiejś diody można tutaj zastosować jakiś mały bezpiecznik? ale o jakiej wartości? aby nic nie uszkodzić, sadze ze tutaj w zasadzie 1 dioda by ewentualnie mogla paść zawsze jakąś na początku przerywając obwód.
  Następna sprawa , bo wiele już wersji słyszałem o takim podłączeniu , montują osoby opornik, aby zbić napięcie do jakiejś tam wartości, zastanawiam sie czy tutaj chodzi o zbicie prądu czy napięcia, w przypadku podłączenia kilku diod np pod napięcie 12V akumulator samochodowy wiadomo ze tutaj prąd jest bardzo duży czy np podłączając hm 4-5 diod w szeregu będzie uszkodzenie przepłynie przez obwód duży prąd czy tylko taki jaki jest wymagany do świecenia?
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Spać nie możesz?! ;) Bezpiecznik zawsze warto dać - 20mA/diodę x10 diód=200mA równolegle przy zasilaniu 3V - bezpiecznik 0.25A bezzwłoczny. Po drugie zasilanie 30V masz stabilizowane? Jeśli nie to może występować większe niż 30V i dopiero pod pewnym obciążeniem osiąga takie parametry. Możesz podłączyć opór zastępczy (rezystancja diód) i zmierzyć napięcie zasilania - wtedy będziesz mógł wyznaczyć spadki napięcia i rezystor zabezpieczający właśnie z prawa Ohma
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Najbezpieczniej połączyć na każdą diodę oddzielny opornik, wyliczając jego wartość z prawa Ohma. Napięcie nie ma takiego znaczenia, prąd, to podstawa. Nie stosuje się zasilania szeregowego, tak, jak to opisałeś, ani bezpieczników. Gdyby ktoś bardzo chciał podłączyć szeregowo więcej diod, to w szeregu ma być 20mA, nie 200mA.

  Pozdrowienia.
 • Poziom 2  
  czyli dając np 10 diod w szeregu wystarczy jeden bezpiecznik 0,25A? ,
  dioda ulega spaleniu jak napięcie będzie powyżej wartości czy prąd ?
  interesuje mnie czy np da się podłączyć te diody pod napięcie zasilające 12V w samochodzie, tutaj podłączając bezpiecznik w szeregu z diodami 0,25A może on ulec uszkodzeniu?
  W akumulatorze raczej zasilanie jest 12V jak działa prądnica to może być minimalnie większe, da się zastosować jakiś stabilizator na 12V? ,
  może pasuje się przygotować na zasilanie 12V takie zasilacze raczej częściej występują w obiegu, to tutaj by wychodziło, że pod 12V można podłączyć 4 diody w szeregu dając w obwodzie plus bezpiecznik 0,08A, tak sądzę można dać kilka obwodów równolegle. Czy dobrze tutaj wartości obliczam? W samochodzie napięcie może się podnieść sądzę że do wartości około 15V, stabilizator raczej niezbędny jest albo 5 diod w szeregu?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Bogdan58 napisał:
  Najbezpieczniej połączyć na każdą diodę oddzielny opornik, wyliczając jego wartość z prawa Ohma. Napięcie nie ma takiego znaczenia, prąd, to podstawa. Nie stosuje się zasilania szeregowego, tak, jak to opisałeś, ani bezpieczników.

  Pozdrowienia.


  chciałem zastosować kilkanaście diod tutaj także do oświetlenia akwarium, chodzi o małe zużycie energii, oświetlenie 24h, w przypadku stosowania oporników spadki napięcia będą występować przez co zużycie prądu będzie większe, wolałbym nie stosować oporników tylko zamiast opornika następną diodę. Czyli do podłączenia np do akumulatora na 12V pasuje co stosować 1 diodę plus opornik no i ewentualnie bezpiecznik ?
 • Poziom 32  
  Tak, jak napisałem prądy w szeregu się nie sumują, dla każdej LED ma być 20 mA. Biorąc pod uwagę spadki napiec da sie teoretyczni dobrać jeden rezystor. Jeżeli diody zostały wyprodukowane jednakowo, to jednakowo powinny świecić. Robiłem kiedyś doświadczenie, jednak każda LED miała inną jasność.

  Pozdrowienia.
 • Poziom 1  
  ok już się biorę za lekturę, szukałem, ale ten post jakoś umknął, pozdrawiam