Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie tranzystorowe żarówką 6V 5W z akumulatora

11 Kwi 2008 21:35 6945 34
  • Poziom 10  
    Witam zaczne od tego że posiadam lampke do rowera zasilaną z akumulatora 6V, w lampce jest układ scalony oparty na mikroprocesorze i tranzystorze oraz miktroprzełączniku itd, jednak całośc się spaliła, nie bede ukrywał ze nie pomogłem mu w przysmażeniu się :\ Sprawa wygląda tak że chciałby zrobić sterowanie za pomocą mikroprzełącznika ale bez zbednych bajerów typu "na ile wystarczy zasilania" tylko prosty układ oparty na tranzystorze i mikroprzełączniku poprostu tak zeby bylo tlyko zalacz wylacz, sterowanie musi byc za pomocą mikroprzełącznika bo jest to zamkniete w hermetycznej obudowie. pozdrawiam i czekam na pomysły bo ja niestety nie wiem jak sie do tego zagbrac. pozdrawiam iz góry dziękuje za pomoc.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 23  
    Ja nie kumam skoro masz 6V i na wyjściu masz mieć 6 V , to po co tranzystor podepnij normalnie a obwów przerwij na przełączniku
  • Poziom 10  
    tak ale chodzi o to ze nie moge zastosowac przelacznika on off tylko mikroprzelacznik ktorego nacisniecie spowoduje zalaczenie zarowki a ponownie nacisniecie wylączenie, w tej lampce jest tyle miejsca co wcale a musi byc hermetyczna, i musi niestety byc taki przelacznik jak w klawiaturach w telefonie i to wlasnie tranzystor mial by byc elementem zalaczajacym uklad
  • Poziom 23  
    Może sprubujemy na układach logicznych?
  • Poziom 25  
    Najmniej miejsca zajmie mały mikroprocesor i do tego mosfet. Całość w smd to wymiary jakies 20x20mm, chyba się zmieści?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 10  
    Mysle ze tak tluyko bardzo bym prosil o takie dosc szczegolowe wytlumaczenie badz tez jakis schemat prosty, chodzi o prostote ukladu.
  • Poziom 25  
    Układ będzie najprostszy z możliwych :)
    Do jednego pinu podłączasz switch, jego do masy. Z drugiego pinu sterujesz bramke mosfeta N, jego źródło do masy a dren do masy obciążenia.
    Do zaprogramowania wystarczy wtyczka LPT z sześcioma kablami i 3 rezystorami :)
    A program w bascomie to już banał :)
  • Poziom 10  
    A jak by to wygladalo z samym wykorzystaniem tranzystora ? albo ewentualnie tych układów logicznych jak kolega wcześniej wspomniał ? Chodzi takze o niezawodność układu i wytrzymalosc nie moze sie zbyt mocno grzac.
  • Poziom 10  
    A czy ktos bylby mily i połączył to tak jak powinno byc z tym układem 4049 ? albo jakims innym byle by dzialalo bede bardzo wdzieczny.
  • Poziom 36  
    Czy chodzi Tobie o ten układ, który był pokazany w przedstawionym przeze mnie wcześniej artykule?

Układ jest bardzo prosty i dla przekonania się o jego poprawności działania, można na próbę zmontować go jako tzw. pajączek.
    On póki co nie może zasilać żarówki 5W, trzeba by dołożyć odpowiedni tranzystor.
    Ale dla próby zrobił bym z diodom LED, tak jak jest na rysunku.
    Jeżeli by to miało o to chodzić, to narysuje Ci schemat montażowy, i możesz próbować to montować.
  • Poziom 10  
    bardzo bym prosil o ten schemat montazowy bylbym bardzo wdzieczny jelsi oczywiscie byłbyś tak miły :) tlyko jeśli mógłbyś dodat ten tranzystor o ktorym mówiłeś tak zeby dzialalo pod zarowke 5W
  • Poziom 36  
    To jest ten układ w wersji montażowej..
    Połączenie a lub b będzie wykorzystane do późniejszego podłączenia tranzystora, tylko najpierw warto sprawdzić działanie tego układu z diodą LED, (tak jak jest na schemacie).
    Dla ułatwienia sobie pracy, należało by sobie przenieść numerację elementów i wyprowadzeń układu scalonego, ze schematu montażowego na ideowy.
    W miejsce rezystora 4.7 k dałem 1 k, stosownie do napięcie zasilania jakie podałeś, 6V.

Dodam jeszcze jeden link. Jest tam przedstawione to rozwiązanie co w tym temacie, jak i jeszcze kilka innych:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573-0.html
  • Poziom 10  
    No ok wiec jutro bede tworzyl :P a mam pytanie jaki uklad kupic zeby wymiary mniejsze byly SMD czy normalny CMOS CD4049 ? no i jaki tranzystor (kupie na zapas zeby 2 razy nie jezdzic) bo jkaby dzialalo na led`ach to moze bysmy sprobowali polaczyc to z ta zarówką 5 W no i jak go wpiąć zeby to mialo "rece i nogi"
  • Poziom 36  
    Cytat:
    mam pytanie jaki uklad kupic zeby wymiary mniejsze byly SMD czy normalny

Jeżeli układ ma być jak najmniejszy to oczywiści że SMD. Z drugiej strony, jeżeli nie mamy pewności że układ będzie działał prawidłowo, (może będzie trzeba coś po eksperymentować, to łatwiej było by na zwykłym).

Jeżeli chodzi o tranzystor, to jakiś tranzystor typu N-MOS, np BUZ10, IRF520, IRF840. (Wydają się one swoimi parametrami aż na wyrost. Z pewnością można by zastosować jakiś mniejszy, ale wspominałeś że zależy Tobie aby układ nie grzał się, przy zbyt małym tranzystorze mógłby wystąpić ten problem. Ale można popróbować zawsze to będzie jakieś doświadczenie)
  • Poziom 10  
    zakupilem tranzystor BC547A , odnosnie ujkladu to jest problem gdyz dioda nie gasnie caly czas sie swieci i nie reaguje na przelacznik, zrobilem tak jak na schemacie.
  • Poziom 26  
    Przepraszam że się wtrącam,ale nie słuchasz porad.
    Dałeś Bc547,a on ma za mały prąd dopuszczalny i pewno już się spalił.
  • Poziom 10  
    nie, ja poprostu tylko zakupilem na zapas nie podlaczalem go wogole i narazie staram sie pracowac z diodą jak mi polecono, gdy bedzie ok z dioda to wtedy dolaczamy tranzystor i bede dalej kombinowac, narazie bez tranzystora dioda caly czas swieci wg tego schematu. pozdrawiam
  • Poziom 36  
    OK. Z tym tranzystorem, to rzeczywiście ten BC547 będzie za słaby. Na razie tranzystora w ogóle nie podłączaj, niech to najpierw zadziała z LED.

Ponieważ ja takiego układu nie robiłem, celowo podałem Tobie jako lekturę, link artykułu o takiej samej tematyce.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573-30.html

Cytat:
    Układ służy do załączania i wyłączania urządzeń poprzez przekaźnik. Przełączanie jest bardzo "łagodne" nie występują tu (jak w zwykłych przełącznikach mechanicznych) drgania zestyków. Pierwsze wciśnięcie przełącznika S1 powoduje załączenie, a drugie - wyłączenie. Wszystkie nie używane piny układu IC1 należy podłączyć do masy. Zamiast przekaźnika 9-woltowego, można użyć np. 5-woltowego wstawiając w szereg z nim niewielki rezystor.

Z cytatu tego wynikało by że jest to takie rozwiązanie jak Ciebie interesuje.
    Jednak widać w tamtym rozwiązaniu pewną różnicę, mianowicie została zmieniona wartość rezystora R1, z 100k na 10k.
    Spróbuj dokonać takiej zmiany.
  • Poziom 10  
    A jakby zastosowac ten uklad ? z tym ze juz przygotowany pod 6V 5W ? jest dosc prosty i nie wiem czy sie nadaje.Sterowanie tranzystorowe żarówką 6V 5W z akumulatora[/img]
  • Poziom 36  
    Można ten też spróbować. Jeszcze jeden układ był tam też godny uwagi, bodajże z przerzutnikiem typu D.
    Ale ja bym coś popróbował jeszcze z tym układem.
    I spróbuj zrobić coś takiego, połącz nóżkę 9 naszego układu, do plusa zasilania - dioda powinna zgasnąć, a następnie podłącz do minusa - dioda powinna zaświecić,
    ( na przemiennie plus, minus)
    W tym czasie nasz przycisk ma być rozwarty.

I jeszcze raz umieszczam ten schemat z naniesioną już numeracją elementów i nóżek układu scalonego, zgodnie z naszym układem montażowym.
  • Poziom 10  
    a ten powyzszy uklad nie wydaje ci sie prostszy w budowie ? ale sprobuje tak jak ty powiedziales poprzekladac i zobaczyc czy gasnie i zapala sie dioda.
  • Poziom 36  
    Cytat:
    sprobuje tak jak ty powiedziales poprzekladac

żebyśmy się dobrze zrozumieli...., nic nie musisz przekładać.
    Masz tylko tak na próbę, w tym naszym układzie, złączyć nóżkę 9 z plusem zasilania i stwierdzić czy dioda zgasła,
    po czym to rozłączyć, i zaobserwować czy dioda nadal jest zgaszona,
    następnie złączyć 9 nóżkę z minusem zasilanie, i zaobserwować czy dioda zaświeciła się.
    teraz przerwać to połączenie i zaobserwować czy dioda nadal świeci.
    Sterowanie tranzystorowe żarówką 6V 5W z akumulatora

Jeżeli z tamtego układu, już nic nie dasz radę zrobić, to możesz spróbować ten na CD4017, jest to dobra koncepcja.
    Problemem jaki może występować przy tym podobnych rozwiązaniach, to wyeliminowanie drgań styków przełącznika, by każde naciśnięcie przycisku, powodowało bezbłędne przełączenie tego przerzutnika.
    Jak trzeba będzie to też narysuję ci wersję montażową tego układu.
    A jak ty to w ogóle montujesz, tak w powietrzu, czy używasz jakiejś płytki montażowej, takiej do prób?
  • Poziom 10  
    narazie w powietrzu gdyz nie chce na stale tego montowac.Ale zasady dobrego lutowania mam opanowane :D wiec tu problemu nie ma.
  • Poziom 36  
    Czy jeszcze się zmierzysz z tym układem 4049, bo ciekaw jestem co wykażą te próby co Ci opisałem. Jeżeli będzie tak jak w moim opisie, to jeszcze można dobierać wartości rezystorów, i może coś się uda.
    Z tym 4017 też można spróbować, ale skoro masz kupiony 4049 to warto go wykorzystać.
  • Poziom 10  
    witam :) niestety uklad 4049 nie dziala poprawnie prosilbym o schemat montazowy 4017 . Pozdrawiam z tym ze prosilbym o dopasowanie do odbiornika.
  • Poziom 10  
    Nie wiem czemu ale Circuit Maker odrzuca ten projekt i po ulozeniu go w programie wywala błędy.
  • Poziom 36  
    Próbowałem wykonać ten układ, tym programem CircuitMaker. Nie do końca mi to wyszło, ale pierwszy raz miałem z nim do czynienia.
    Wydaje się że jest wszystko dobrze, ew. może się okazać konieczność doboru rezystorów R3 i R4.
    Wstawiam nowy schemat, już jak mi się wydaje, taki ostateczny. Dałem w nim i LED i żarówkę. Możesz zaczynać montować.