Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny z przesunieciem napiecia

Jakub_ 29 Kwi 2008 00:43 842 3
  • #1 29 Kwi 2008 00:43
    Jakub_
    Poziom 2  

Witam, przeszukałem dostępną mi literaturę i nic nie znalazłem.

Potrzebna jest mi konfiguracja wzmacniacza operacyjnego (wzmocnienie ok 200 V/V), która przy okazji obniża napięcie wyjściowe o stała wartość (np o 1 V)- chce w ten sposób uzyskać napięcia stanów logicznych.
    od razu zaznaczam ze wzmacniacz pracuje z pojedynczym 5V zasilaniem.

Przy okazji chciałbym sie spytać jak uzyskać napięcie ujemne (np -2,5 V), gdy do dyspozycji ma sie jedynie napięcie 5 V - potrzebne jest mi do zasilania symetrycznego innych wzmacniaczy w reszcie układu.

pozdrawiam
    Jakub

0 3
  • Pomocny post
    #2 29 Kwi 2008 11:50
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Przyznam, że nie bardzo rozumiem ideę przesuwania poziomu w celu uzyskania stanów logicznych (przypuszczam, że chodzi o TTL). Przy zasilaniu z napięcia 5V dość łatwo uzyskasz stan H. Problemem może być uzyskanie stanu niskiego. Jest jeszcze inny aspekt problemu. Musisz zastosować wzmacniacze, których minimalne, całkowite napięcie zasilania jest na poziomie 4V lub mniej oraz dodatkowo powinny osiągać ujemne napięcie zasilania na wejściu i wyjściu. Mogą to być: OPA 90E (bardzo wolny), LM 10, LP 324, LT 1013A, MC 33171 itp.

Podział napięcia możesz uzyskać w układzie aktywnej sztucznej masy. Stosujesz zwykły dzielnik 1/2, złożony z rezystorów precyzyjnych i dodatkowo wzmacniacz operacyjny w układzie wtórnika.

Pzdr.

0
  • #3 29 Kwi 2008 12:47
    Jakub_
    Poziom 2  

Dzięki, układ aktywnej masy to jest to czego właśnie potrzebowałem.

Na wejście tego stopnia wprowadzam sygnał wstępnie wzmocniony, a następnie wyprostowany.
    Problemem na, który się właśnie natknąłem jest odpowiednie dobranie wzmocnienia i obniżenie napięcia na wyjściu, by prawidłowo współpracować z innymi układami (dalej sygnał przetwarzany będzie już tylko cyfrowo - pewnie jakiś procesorek).

Wiem, że problemem będzie uzyskanie logicznego zera (TTL - poniżej 0,8 V), dlatego chce obniżyć napięcie wyjściowe - jest jakaś konfiguracja, która pozwala zgrabnie to zrobić?

pozdrawiam

0
  • #4 29 Kwi 2008 13:38
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Wystarczy zastosować wzmacniacz różnicowy. Na jedno wejście podajesz sygnał, a na drugie Uref z wysokostabilnego źródła napięcia. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że w jednakowym stopniu zostanie obniżony stan wysoki. Lepiej skorzystać z wskazanych wcześniej typów wzmacniaczy. Będzie mniejszy problem.

Pzdr.

0