Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAQ- wymiana ogniw, regenerowanie baterii itp

06 Maj 2008 04:04 18476 9
  • Poziom 2  
    Witam. Z tego co widze na forum jest duzo osob ktore znaja sie na tym.

Prosil bym o odpowiedzi na pytania ktore zamieszcze ponizej. Sam jestem w tym tym temacie zielony a moje pytania sa rezultatem przeczytania wypowiedzi w temacie o regeneracji ogniw. Wielu rzeczy nie rozumiem dla tego pytam, mysle ze to przy okazji ulatwi zycie innym :)

1. Co to jest wsad i eeprom? Czym to sie je i do czego sluzy?
    3. Co nalezy zrobic z elektronika baterii po wymianie ogniw? Jezeli potrzebne jest do tego jakies oprogramowanie, to jakie?
    4. Czy naprawa baterii jest możliwa przez reset eepromu?
    6. Czy "zamrozenie" baterii jest skuteczne, jezeli tak to czy w duzym stopniu mozna w ten sposob zregenerowac baterie?

Co do mojej baterii to przypadek jest dziwny. Mianowicie baterie formatowalem juz kilkanascie razy na wylaczonym laptopie. Zaraz po zaswieceniu sie zielonej diody odlanczam zasilacz i wlanczam laptopa. Bateria trzyma srednio kolo godziny do 75min. Jednak gdy nie odlacze ladowarki po zaswieceniu sie zielonej diody i laptop pozostanie dluzej pod ladowaniem czesto dzieje sie tak ze bateria sie tj rozladowuje i laptop po dluzszym ladowaniu nie chce sie uruchomic na tej baterii. Po ponownym podlaczeniu ladowarki ladowanie trwa chwile i potem dziala juz normalnie. Poza tym gdy naladuje baterie, odlacze ladowanie i powiedzmy ze chce go wlaczyc po godzinie to laptop tez nie chce wystartowac. Tj sama sie rozladowywala? Jest to oryginalna bateria HP na ogniwach Sanyo 10.8V- 4000mAH z laptopa Omnibook XE3L. Laptop wykrywa ja jako Lion ale nie wiem czemu na bateri pisze u gory z prawej strony "NiMH baterry module", a troche nizej z lewej pisze "Relpace with HP H2025A Li-Ion Baterry Module". z gory dzieki za pomoc :)
  • Poziom 29  
    Akumulator ten jest już wysłużony. Regeneracja jest mało opłacalna (niewiele zmieni).

odp:
    1. wsad-kod programu, eeprom-rodzaj pamięci
    3. elektronikę możesz użyć do zabawy
    4. nie
    6. są różne pozorne wizje napraw (skuteczność wirtualna ;) )
  • Poziom 2  
    a jak bym wymienil w nim ognowa na nowe? bo nie mam za bardzo kasy zeby zaplacic 250zl za nowa baterie... to prawie 2 razy wiecej niz dalem za laptopa :P

krzychS napisał:
    Akumulator ten jest już wysłużony. Regeneracja jest mało opłacalna (niewiele zmieni).

odp:
    1. wsad-kod programu, eeprom-rodzaj pamięci
    3. elektronikę możesz użyć do zabawy
    4. nie
    6. są różne pozorne wizje napraw (skuteczność wirtualna ;) )

1. jaki program? do czego sluzy wsad i eeprom?
    3. chodzilo mi bardziej o to ze doczytalem sie iz sa w niej zapisane jakies informacje- data produkcji, licznik pamieci, pojemnosc baterii(itd)? I po wymianie ogniw trzeba to jakos zmodyfikowac, wyzerowac?
  • Poziom 29  
    Wsad jest kodem programu zapisanym w pamięci np. EEPROM.
    Informacje zapisane w EEPROM mogą być kasowane.

Żeby odczytać i zapisać dane musisz mieć programator.
  • Poziom 2  
    Wiec widze ze zregenerowanie baterii nie jest takie proste...

Mozna gdzies dostac taki programator i czy w ogole jest to oplacalne? Bo zaczynam myslec ze bez kupna nowej baterii sie nie obejdzie...

Zapytam jeszcze czy zabawa z eepromem jest konieczna aby bateria zadzialala po wymianie ogniw?
  • Poziom 29  
    Problem jest w tym że "elektronika akumulatorów" zapisuje każde ładowanie, itp. Po przekroczeniu tego "licznika", nie będzie można uruchomić na tych akumulatorach laptopa.
    Więc trzeba wyzerować licznik.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Żeby "zresetować" elektronikę baterii trzeba przeczytać i zrozumieć opis kontrolera jaki tam jest zastosowany. Potem trzeba mieć programator.
    A na końcu edycja pliku - zwykle binarnego.
    Do niektórych kontrolerów są ułatwienia w postaci programów ale jak na razie tego mało i trzeba ręcznie się bawić i eksperymentować na baterii aż do uzyskania pożądanego efektu.
    Pół biedy kiedy kontroler ma zewnętrzną pamięć.
    Jak ma ją w sobie to trzeba zwykle budować specjalny układ żeby się tam dostać.
    Na dodatek jeszcze producenci baterii robią taki sam typ z różną elektroniką. Jak rozebrałem trzy baterie tego samego typu i w każdej była inna elektroniką to dostałem szału !
  • Poziom 2  
    Czyli widze ze o zregenerowaniu starej baterii moge zapomniec. Trzeba bedzie zbierac na nowa ;/
  • Poziom 29  
    Zanieś baterię jakiemuś elektronikowi może znajdzie kogoś z programatorem :idea: Nic nie masz do stracenia :| a może przypadkiem :D