Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

samolot na baterie sloneczne

Matis1000000 12 May 2008 20:30 2543 15
Wago
 • #1
  Matis1000000
  Level 16  
  Chce zrobić sobie samolot na energie słoneczną myślałem o wykorzystaniu baterii z lampy solarowych.Chodzi mi oto aby z baterii bezpośrednio szedł prąd do silników o mocy 7.2v. Myślałem o daniu 2 baterii na skrzydłach i morze jakąś przetwornice bo z tego co wiem to 1taka bateria może wytworzyć maks 2.5v wiec przetwornica musiała by być coś koło 4 na 7.2v
  Co o tym sądzicie ?
 • Wago
 • #3
  hindoos
  Level 28  
  To ma być w jakiś sposób sterowane? Czy coś na zasadzie "wypuść i zapomnij" ? ;)
 • Wago
 • #4
  Matis1000000
  Level 16  
  Samolot jest zdalnie sterowany zasięg około 200m .Macie schematy przetwornicy z 4v na 7.2v lub z 3v na 7.2v myślałem jeszcze o zdalnym załączeniu się akumulatorka w przypadku gdy samolot wleciał by w cień lub zaszło słonce załączył by sie akumulatorek.

  Dodano po 2 [minuty]:

  jeśli macie jakieś schematy lub pomysły na ulepszenie które mi pomogą to piszcie:D
 • #5
  hindoos
  Level 28  
  No to musisz pamiętać, że każdy gram masy jest twoim wielkim przeciwnikiem. Jeśli masz dostęp do lekkich i wytrzymałych płatów, znasz sie bardzo dobrze na aerodynamice, masz miniaturowy odbiornik, no to do dzieła :)
 • #6
  mxs
  Level 26  
  Zobacz ile prądu da taka bateria,bo z tego co pamiętam jest tam kilka, kilkanaście mA,a Tobie potrzeba parę Amper.Źle podałeś moc- 7,2V to napięcie ,moc się mierzy w WATACH.
  Baterie słoneczne o prądzie kilku amper będą ważyły parę kilo.
 • #7
  Matis1000000
  Level 16  
  7.2v tyle ma oryginalny akumulatorek od tego samolotu tyle samo chce uzyskać z baterii słonecznych od lampek solarowych chce dać 2 baterie i przetwornice macie schemat takiej przetwornicy
 • #8
  madart
  Level 26  
  Pewnie jeszcze nie mierzyłeś prądu takiej baterii 'solarowej' . Wynosi on max 50mA . Samolot w trakcie lotu będzie zużywał kilka do kilkunastu AMPER, więc takie rozwiązanie jest raczej bezsensowne.
  Chyba że to tylko jakiś wielki szybowiec, i chcesz zasilać serwa - wtedy może by to wystarczyło.
 • #9
  Matis1000000
  Level 16  
  No ale jak bym dal przetwornice to by dało rade:?:
 • #10
  mskojon
  Level 31  
  Nie, bo jeśli zastosujesz przetwornice z 4V (domyślam się że tyle daje ogniwo) na 7.2V, to natężenie spadłoby jeszcze bardziej. Takie ogniwa jak Ty masz nadają się prawdopodobnie do zasilenia budzika i nic więcej :P
 • #11
  Matis1000000
  Level 16  
  No trudno szkoda ale może da sie zrobić by ładował się akumulator w czasie lotu na okrągło :?:
 • #12
  madart
  Level 26  
  To jak już mówiłem bez sensu. Prąd dawany przez te ogniwa w ciągu lotu nie zwiększy czasu lotu nawet o minutę, nawet go skróci, bo ogniwa też mają swoją wagę.
 • #13
  Mariusz G.
  Level 19  
  Koncepcja samolotu napędzanego energią słoneczną nie jest wcale nowa. Jakieś 10 lat temu widziałem taki samolot na Discovery i został on zbudowany bodajże w kooperacji NASA z MIT jako wielozadaniowy stratosferyczny wehikuł badawczy do badań atmosfery (na pewno to taka przykrywka bo pewnie służy do szpiegowania Rosji i Chin) Jest to dużych rozmiarów szybowiec z dodatkowym napędem elektrycznym (kilka zespołów silnik-śmigło), naturalnie fotoogniwa zajmują prawie całą powierzchnię płatów nośnych. Za dnia dają napęd i doładowują pokładowe akumulatory (chyba litowopolimerowe) dające napęd nocą.

  Taka uwaga: zapomnij o przetwornicy. Raz, że ma pewne straty, dwa, że sama waży. Lepiej połącz ogniwa na odpowiednie napięcie.
  Jeśli chodzi o ogniwa w ogóle to postaraj się o jakieś dużo wydajniejsze niż te od lampek solarnych, tyle że takie to kosztują.
  Sprawa mocy. P=U*I. Jak uzyskasz 40-50 % dodatkowej energii ze słońca to będzie bardzo dużo. Nawet 20% mocy nominalnej silników będzie dużo tylko musisz się postarać aby ten samolot mógł szybować lub chociaż szybować z niewielkim wspomaganiem, to w tym czasie akumulator się będzie odświeżał.
 • #14
  qrdel
  Level 28  
  Te w lampach solarnych są zwykle zatopione w płytce żywicy. Bardzo to przydatne, bo wzrasta sztywność i trwałość połączeń, tylko gorzej dla latania, bo kilka razy cięższe.
 • #15
  Matis1000000
  Level 16  
  No szkoda rezygnuje z tego projektu zrobię coś innego :| Dziękuje wszystkim za wytłumaczenie pozdrawiam Mati:D
 • #16
  bestia1978
  Level 12  
  Dla czego tak szybko rezygnujesz ze swoich marzeń? Nie poddawaj się. Moja bateria na prądy telluryczne (ziemne) dojrzewała aż 10 lat. I jutro ją zrealizuje. Energia jest wszędzie trzeba ją tylko wykorzystać. Samolot na baterie słoneczne to taki o którym czytałem. Przeleciał kanał la manche. Można też zrobić samolot z silnikiem na sprężone powietrze. Powodzenia.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Sprostowanie: już realizuje mój projekt. Tobie życzę powodzenia.