Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto wymienić procesor

bigstaf 19 Maj 2008 15:40 3167 22
  • #1 19 Maj 2008 15:40
    bigstaf
    Poziom 10  

Hej posiadam stary komputer z procesorem IntelCeleron2.60GHZ/128/400 typ procesora: Intel Celeron , rdzeń: Northwood , złącze: socket 478 , prędkość: 2.6 GHz, szyna: 400 MHz , L2 cache: 128 KB, technologia: 0.13 microna, oznaczenie: SL6VV. A płyta główna to ASROCK P4I65G socket 478
    Chciał bym wymienić ten procesor na cos lepszego to znaczy gdzieś tak do 3 Ghz, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość i dlatego się zwraca tutaj do was o rade czy można tak zrobić i jaki to ma być procesor. A i czy mogę do niej zainstalować kartę graficzna na wejściu PCI bo na tą chwile mam na AGP. Nie posiadam teraz żadnych środków finansowych ale na pewno cos się kiedyś znajdzie i cos tym zrobię jeśli się dowiem czy takowe możliwości.
    Tutaj jest linka do aukcji z taka płyta i podane dokładne jej dane http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=359810414

0 22
  • #2 19 Maj 2008 16:27
    jacknn

Poziom 21  

Witaj.
    Zacznijmy od pytania na temat karty graficznej:
    Ta płyta ma grafikę zintegrowaną więc nie ma potrzeby wkładania czegoś przestarzałego na PCI bo jest na niej grafika i na cele podstawowe wystrczy w zupełności.
    Wymiana procesora, owszem. Polecam włożenie czegoś z technologią HT, np. 2.8GHz P4.
    Jak wygląda sytuacja z pamięcią, ta płyta obsługuje tak zwany DUAL RAM i wkładając dwie identyczne pamięci w odpowiednio oznaczone banki zyskujemy dodatkowo kilka procent przyrostu wydajności komputera. Taki układ pamięci + procesor z HT da już niezłą konfigurację.

0
  • #3 19 Maj 2008 16:33
    ginio77
    Poziom 17  

Witam jak chcesz max to dodaj grafikę GF 6800 GT masz na tej płycie tylko AGP więc to będzie najrozsądniejsze rozwiązanie, oczywiście do procesora z HT.

0
  • #4 19 Maj 2008 16:53
    bigstaf
    Poziom 10  

Nie ta płyta niema zintegrowanej kary graficznej. Teraz jest tam włożony G-Force 6200 256mb. A jeśli mi chodzi kary PCI to chciałem z czasem coś lepszego sobie tam wcisnąć i dlatego się pytam czy do tych trzech wejść PCI co są na płycie głównej mogę kartę podłączyć. Tzn. co to jest technologia Ht i czy będzie pasował do tej płyty ???Hmmm chyba nie obsługuje DUAL RAM??? Nipotrafie na to odpowedzeć. Teraz mam 512 3200 400hz ale che kupić dwa razy po 1GB.
    W linku od allegro jest wszystko opisane ale mogę to jeszcze skopiować.

CPU - Socket 478 for Intel Pentium 4 / Celeron D (Prescott, Northwood, Willamate) processors
    - FSB 800/533/400MHz
    - Supports Hyper-Threading Technology
    - Supports Untied Overclocking Technology
    Chipset - Northbridge: Intel 865G
    - Southbridge: Intel ICH5
    Memory - Dual Channel DDR memory technology
    - 2 x DDR DIMM slots
    - Supports DDR400/333/266
    - Max. capacity: 2GB
    BIOS - 4Mb AMI BIOS
    - AMI Legal BIOS
    - Supports "Plug and Play"
    - ACPI 1.1 Compliance Wake Up Events
    - Supports jumperfree
    - SMBIOS 2.3.1 Support
    Audio, Video and Networking
    Graphics - Integrated Intel Extreme Graphics 2
    - DirectX 8.0
    - Max. shared memory 96MB
    Audio - Cmedia 9761A 5.1 channel audio CODEC
    LAN - Realtek PCI LAN 8101L
    - Speed: 10/100 Ethernet
    - Supports Wake-On-LAN
    Expansion / Connectivity
    Slots - 3 x PCI slots
    - 1 x AGP 8X slot
    - 1 x AMR slot
    Connector - 2 x Serial ATA 1.5 Gb/s connectors
    (No Support for "RAID" and "Hot Plug" functions )
    - 2 x ATA100 IDE connectors (support 4 x IDE devices)
    - 1 x Floppy connector
    - 1 x IR header
    - 1 x COM header
    - CPU/Chassis FAN connectors
    - 20 pin ATX power connector
    - 4 pin 12V power connector
    - CD in header
    - AUX in header
    - Front panel audio connector
    - 2 x USB 2.0 headers (support 4 USB 2.0 ports; 2 of them are shared with USB4_5)
    Rear Panel I/O ASRock I/O Plus
    - 1 x PS/2 Mouse Port
    - 1 x PS/2 Keyboard Port
    - 1 x VGA Port
    - 1 x Parallel Port (ECP/EPP Support)
    - 6 x Ready-to-Use USB 2.0 Ports
    - 1 x RJ-45 LAN Port
    - Audio Jack: Line in / Front Speaker / Microphone
    Other Features / Miscellaneous
    Hybrid Booster - CPU Frequency Stepless Control
    - ASRock U-COP
    - Boot Failure Guard (B.F.G.)
    Support CD - Drivers, Utilities, AntiVirus Software (Trial Version)
    Accessories - Quick Installation Guide, I/O Shield
    - Floppy/ATA 100 cables
    - 1 x SATA data cable
    - 1 x SATA 1 to 1 power cable
    - 1 x COM port bracket
    - 1 x AMR card (option)
    Hardware Monitor - CPU Temperature Sensing
    - Chassis Temperature Sensing
    - CPU Overheat Shutdown to Protect CPU Life
    - CPU Fan Tachometer
    - Chassis Fan Tachometer
    - Voltage Monitoring: +12V, +5V, +3.3V, Vcore
    Form Factor - Micro ATX Form Factor: 9.6-in x 7.8-in, 24.4 cm x 19.8 cm
    OS - Microsoft Windows 98SE / ME / 2000 / XP compliant
    Certifications - FCC, CE, WHQL

0
  • #5 19 Maj 2008 17:30
    jawol67
    Poziom 13  

Wszystkie porady, czyli wymiana procesora, karty graficznej są bardzo dobre. Jeśli jednak cierpisz na brak kasy skoncentruj się na dodaniu pamięci RAM lub jeszcze lepiej wymianie na dwie jednakowe kości po 1G/800. Dual chanel jest u ciebie i będzie chodził. A nad resztą zastanowisz się gdy będzie kasa, wtedy pomyślisz się co się opłaca, a co nie. I jeszcze jedno: pamięci RAM nie są tanie, gdybyś planował wymianę płyty i procesora na nowe załóżmy w ciągu roku to przemęcz się lepiej dokładając drugą kość 512 MB z używek, bo na nowej platformie i tak będziesz musiał montować inne.

0
  • #6 19 Maj 2008 17:42
    bigstaf
    Poziom 10  

A na allegro to pod jakim oznaczeniem mogę je znaleźć te kości bo za bardzo się na tym nie znam. A i czy pod te wejścia PCI co mam to mogę nową kartę podpiąć? ?

0
  • #7 19 Maj 2008 18:04
    jawol67
    Poziom 13  

Mylisz pojęcia. Na twojej płycie głównej masz port AGPx8 i do niego musisz podłączać kartę graficzną. 10 lat temu były w użytku karty graficzne do gniazd PCI, takich jakie posiada twoja płyta główna , ale... najnowsze karty graficzne pracują w portach PCI Expres x16 ale to jest całkiem co innego aniżeli w twoim komputerze. Na allegro jestem tylko gdy coś konkretnego potrzebuje, więc ci nie pomogę. Jesli się jednak gubisz w tym wszystkim kup lepiej trochę drożej pamięci w sklepie, gdzie sprzedawca dodatkowo jest serwisantem .

0
  • #8 19 Maj 2008 18:19
    jacknn

Poziom 21  

bigstaf napisał:
    Nie ta płyta niema zintegrowanej kary graficznej.

Czy symbol płyty to nie jet P4I65G?
    Skoro sam ten model podałeś, to ta płyta ma zintegrowaną grafikę, zresztą opis jaki sam przytoczyłeś i tu cytat:
    Cytat:
    Graphics - Integrated Intel Extreme Graphics 2
    - DirectX 8.0
    - Max. shared memory 96MB

Twierdzi też, że ma zintegrowaną grafikę.
    Gdyby nie miała grafiki zintegrowanej to jej symbol wyglądał by tak: P4I65
    Literka G na końcu modelu oznacza, że ma grafikę.

Upewnij się dokładnie czym dysponujesz.

Cytat:
    A i czy pod te wejścia PCI co mam to mogę nową kartę podpiąć? ?

A dokładnie odpowiadając na twoje pytanie, nie na twoje PCI nie włożysz grafiki lepszej niż masz.
    I tu też podzielam przedmówcę, po prostu pomyliłeś pojęcia. Teraz złącza nazywają się PCI Express, a twoje PCI to gniazda na innego typu urządzenia. Grafiki które w nie pasowały dawno są nieprodukowane, a ich miejsce to raczej już muzeum. PCI tego typu jakimi dysponujesz wykorzystuje się teraz na karty rozszerzeń, na przykład karta sieciowa, karta muzyczna, dodatkowe kontrolery itp.

0
  • #9 19 Maj 2008 19:28
    bigstaf
    Poziom 10  

Aha no to teraz rozumiem. A nazwa płyty to ASRock P4VT8. Powiem szczerze ze ja się na tym nie znam i dlatego pytam i byłem w błędzie:-) No to kwestia grafiki jest rozwiązana. No i widzę ze się pomyliłem z płytami bo nie ten model podałem znaczy się dane tej płyty. Postaram się to wyprostować. A na allegro to tylko widziałem tylko pamięć DDR do 600hz. A procesor to jaki mogę tu zamontować.

Obsługa procesorów: Socket 478, Intel Pentium 4 (Northwood / Prescott) / Celeron, FSB 800MHz/533MHz

Chipset: VIA PT800+ 8237, Supports Hyper-Threading Technology
    Pamięć: Max. 3GB, 3 x DDR DIMM slots, DDR 400/333/266
    Sloty: AGP 8X/4X V1.5, 5 x PCI slots
    Dźwięk: Chip AC97 CODEC, Channel 5.1 CH
    Karta sieciowa: 802.3u, 10/100 Ethernet LAN, WOL supported
    Obsługa dysków: Serial ATA - 2xSATA connectors, 1.5Gb/s,
    RAID 0,1,JBOD
    IDE 2 x ATA 133/100/66/33
    Floppy 1 connector
    SIR/CIR 1/0
    Wejścia/wyjścia: Keyboard PS2 x1
    Mouse PS2 x1
    USB2.0 - 6 ports default on rear panel + 2 ports upgrade via
    header
    Serial 1
    Parallel 1
    LAN 1 x RJ45
    Audio I/O Line In/Line Out/Mic.
    Funkcje BIOS 2Mb AMI BIOS with ACPI, SM BIOS 2.3.1, PnP
    Oprogramowanie Drivers,
    Bundle CD zawiera:
    PC-cillin 2002,
    ASRock PC DIY Live Demo,
    Audio Player, RAID controller, etc..
    Zawartość pudełka: Quick Installation Guide ,
    Support CD,
    Floppy/ATA 100 cables,
    Serial ATA data cable x 1
    Serial ATA 1to1 power cable x 1
    Format: ATX
    To są właściwe dane tej płyty.

Dodano po 26 [minuty]:

Tą wersje co podałem to ma wiejcie PCI- E ale moja nie ma bo nie mogłem znaleźć akurat do mojej płyty ale tylko tym się różnią A i czy do każdego wejść pamięci mogę wsadzić po jedne kości 1gb
    A i czy można na tej płycie zamontować jakieś większe kości, znaczy szybsze powyżej 400hz bo wcześniej była taka odpowiedz??

0
  • #10 19 Maj 2008 21:41
    jacknn

Poziom 21  

Tutaj jest opis twojej płyty: klik

Następnym razem, zadając pytanie dokładnie upewnij się czym dysponujesz, zazwyczaj model płyty jest dokładnie napisany na niej samej i wystarczy tylko przepisać.

Co do procesora to sytuacja się nie zmienia, HT obsługuje tak więc procesory na FSB 800MHz z technologia HT ona obsługuje.
    Co do grafiki to już chyba rozumiesz. Nie dysponujesz PCI-E więc tylko AGP masz do wykorzystania.
    Co do pamięci, to tutaj nie ma dual channel i opcja z dwoma identycznymi pamięciami nic nie zmieni. Możesz maksymalnie zamontować 3GB na płycie co daje maksymalnie 1GB na jeden bank.

Odnośnie pamięci na allegro, to jest tam masa różnych pamięci i nie tylko 600MHz jak piszesz, a oto dowód: klik

0
  • #11 19 Maj 2008 22:03
    bigstaf
    Poziom 10  

No właśnie po fakcie doszedłem z tym praktycznie do ładu już Niechciałem tworzyć nowych postów żeby śmietnika nie robić. A co do tych to wiem ze mogę wsadzić tylko 400mhz i tam wtedy napisałem ze nawiesza jaka z DDR zobaczyłem to była 600mHz a wcześniej ktoś napisał o jakiś 800mhz.A jak włożę Aż 3 razy po 1 giga to będzie mi wykrywalno tylko jeden giga czy 3gb??? A ogólnie to dużo tego tam jest ale chyba moja płyta obsługuje tyko do 400Mhz

0
  • #12 19 Maj 2008 22:53
    jacknn

Poziom 21  

Dając ten link do allegro, wybrałem tylko pamięci 400MHz. Jak pisałem wcześniej, twoja płyta maksymalnie obsłuży 3GB. Masz 3 gniazda. W każde z tych gniazd możesz maksymalnie włożyć 1GB. Czyli 1GB w każdym z gniazd, gniazd 3 razem 3GB, rozumiesz?
    Teraz z innej beczki wytłumaczę o co chodzi. Każda pamięć ma dużo różnych parametrów, które wpływają na jej wydajność. Najważniejsze to magistrala na jakiej maksymalnie pracują oraz ich pojemność. Czyli te 400MHz to magistrala pamięci jaka jest przez twoją płytę maksymalnie obsługiwana, więc zakupić wypadałoby pamięci na tą magistralę. Drugi parametr to pojemność. Pojemność jaką maksymalnie można włożyć jest ograniczona właściwościami płyty. Każda płyta główna ma pewną granicę do jakiej umie zaadresować dane. W twojej płycie to maksimum to 3GB jednak nie więcej niż 1GB na jedno gniazdo.
    Rozumiesz teraz?
    Jeśli chodzi o pamięci to zwróć uwagę na te: klik, te pamięci moim zdaniem by Cię zadowoliły. Jeśli jednak są za drogie to zwróć uwagę na te: klik

0
  • #13 20 Maj 2008 10:02
    bigstaf
    Poziom 10  

Aha to teraz wszystko rozumiem:-) chyba wybiorę tą druga pomięć bo tylko kwestia kasy mnie tu teraz ogranicza o niestety strąciłem prace i tak to jest.. A możesz cos powiedzieć na temat procesora bo za bardzo nie wiem o co chodzi z ta technologią HT i mniej wiecej pokierować do takowego procesora.

0
  • #14 20 Maj 2008 15:51
    jacknn

Poziom 21  

Technologia HT, inaczej Hyper-Threading umozliwia wykonywanie równoczesne dwóch wątków. Do tej pory procesor musiał wybrać co jest priorytetem i wykonać jedną operację a następnie druga. Technologia HT pozwala wykonać dwie operacje w tym samym czasie co daje przyspieszenie procesora o tej samej częstotliwości do ok. 30% niż jego poprzednik bez HT. System widzi taki procesor jako dwa logiczne procesory o tej samej nazwie. Czyli fizycznie jeden procesor a logiczne dwa. FSB 800MHz jaka one posiadają to w rzeczywistości 2 x 400MHz.
    Procesory te obecnie nie są najdroższe, a tutaj znajdziesz procesory z technologia HT.

Powodzenia

0
  • #15 20 Maj 2008 17:38
    Michal p
    Poziom 11  

Aha dzięki za dobre wytłumaczenie:-) Zapytam jeszcze tylko o to czy do mojej płyty mogę wsadzić procesor 3,2Ghz, 3ghz czy tylko mi zostaje możliwość 2,8ghz i czy przy instalacji procesora musze cos jeszcze zmienić i czy Bedze taki procesor 3,2Ghz pasował do mojej płyty???

0
  • #16 20 Maj 2008 17:48
    jacknn

Poziom 21  

Inny nick?? czy inna osoba??
    Bo jeśli pytanie dotyczy tego asrocka, to 3,2GHz będzie na niej smigał.

0
  • #17 20 Maj 2008 17:57
    Michal p
    Poziom 11  

Inna osoba ale też posiadam taką płytę główna. A to dobrze że będzie pasował bo w sklepie mi powiedzieli ze niestety nie da rady większego wsadzi. A przy wymianie procesora to cos jeszcze trzeba zrobić czy nie tylko wsadzam nowy procesor i to wszystko czy trzeba coś jeszcze instalować.
    Znalazłem na allegro takie i który jest lepszy do zakupu ??
    http://allegro.pl/item358327669_pentium_4_ht_3_06_ghz_512_533_sl6pg_nref0071a.html
    http://allegro.pl/item367315076_pentium_4_3_2_ghz_1mb_800mhzprescott_ht_super_cena.html

0
  • #18 20 Maj 2008 18:38
    jacknn

Poziom 21  

Pierwszy procek to nie HT, więc odpowiedź jest prosta.

Cytat:
    A to dobrze że będzie pasował bo w sklepie mi powiedzieli ze niestety nie da rady większego wsadzi.

Że niby jakiego większego nie da się wsadzić?
    Tu jest lista procesorów jakie obsługuje ta płyta tak aby nie było problemów. Nie widzę na tej liście prescotów więc proponuję uważać i nie brać tej rodziny P4 za bardzo pod uwagę, gdyż nie jestem ich pewny.

0
  • #19 21 Maj 2008 10:37
    Michal p
    Poziom 11  

A dzięki. To teraz cos na pewno znajdę. Na allegro znalazłem już cos takiego http://allegro.pl/item367794011_procesor_p4_3_2ghz_512_800_ht_northwood_okazja_.html
    I jeszcze taki ale nie jestem pewien. http://allegro.pl/item367634973_intel_pentium_4_3_2_ghz_s478_fsb800_gw_fv_cooler.html
    Nigdy nie wymieniałem procesora i nie wiem co się z tym wiąże czy mógł by ktoś mnie w tym poinstruować co trzeba zrobić czy nowego biosa wgrywać czy zmieniać zasilacz i takie tam ??? Z góry dziękuje :-)

0
  • #20 21 Maj 2008 10:44
    bigstaf
    Poziom 10  

Wiedze ze nie tylko ja mam chęci zmodernizowania takiego komputera. Kolega Michał dostał już odpowiedź na te same pytani co ja tez miałem zadać. Tylko jak z ta wymiana bo ja słyszałem procesora czy trzeba coś jeszcze przy komputerze grzebać czy tylko wkładam nowy procesor i to wszystko??

0
  • #21 21 Maj 2008 11:03
    jacknn

Poziom 21  

Z tego co widzę po opisie płyty nie trzeba biosu zmieniać. Zdejmujemy wentylator, wyciągamy stary procesor i wkładamy w jego miejsce nowy. Jeżeli nie ma oryginalnego wiatraka z tym procesorem to zakładamy stary. Oczywiście zanim założymy wentylator wypadałoby posmarować procesor pastą. Intele na wentylatorach miały taką śmieszną blaszkę która brudziła na czaro, odcinamy ją z radiatora, o ile tam ona istnieje. Oczyszczamy dokładnie rdzeń procesora i nakładamy pastę, ale nie za dużo, najlepiej ją rozetrzeć równomiernie na procesorze, oraz tak samo rozetrzeć po radiatorze no i składamy całość. Na co trzeba uważać, na zaczepy radiatora, potrafią się łamać, zarówno te przy płycie jak też i w radiatorze, no i uważać, aby nie włożyć na siłę odwrotnie procesora. Ma on oznaczenia jak wkładać.
    Po tym zabiego, o ile wszystko dobrze zarobimy to powinna maszyna ruszyć, jeśli pokazuje nam nie takie ustawienia procesora przy starcie jakie powinny być to wchodzimy do biosu i ustawiamy magistralę i mnożnik o ile takie ustawienie tam istnieje.

0
  • #22 21 Maj 2008 11:13
    bigstaf
    Poziom 10  

Hmm nie rozumiem z tą magistralą i mnożnikiem można trochę jaśniej lamnie wytłumaczyć, oczywiście jeśli można

0
  • #23 21 Maj 2008 14:57
    jacknn

Poziom 21  

Słuchaj, za dużo musiałbym się rozpisywać. Generalnie jest sobie FSB 800mhz i aby wyszło 3,2GHz jakie ma procesor trzeba wtedy to sobie pomnożyć. I tak aby wiedzieć jaki mnożnik ma procesor to dzielimy 3,2GHz przez PSB 800MHz i wychodzi nasz mnożnik. Ale z tego co pamiętam na tej płycie nic nie trzeba będzie ustawiać tylko włożyć procesor. Mnożniki zazwyczaj są zablokowane i reguluje się tylko FSB. Ale tak jak pisałem wcześniej nie trzeba chyba będzie robić.

0