Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka czy Robotyka (na Mechatronice) + możl. zatrudn.

kaczart 21 May 2008 19:43 24752 30
    kaczart
    Level 14  
    Witam Was serdecznie ;)

Przeszukałem forum, jest mnóstwo pytań o automatyke i robotyke co to w ogóle jest, sporo odpowiedzi, jednak nie znalazłem tego co mnie do końca interesuje - a jeżeli było a nie znalazłem, to wybaczcie za nie uwage :)

Otóż studiuje sobie na pw na wydziale mechatroniki, aktualnie końcówka drugiego roku (dzienne) i przede mną wybór specjalizacji i kolejne 3 lata studiów, w związku z czym mam do Was - osób które pracują w zawodzie - kilka pytań. Acha no i warto dopowiedzieć że już jestem po tych wszystkich ogólnych przedmiotach, programowaniu w c++, podstawach automatyki itp - teraz ogólnie czeka mnie więcej przedmiotów specjalistycznych.

W sumie jest do wyboru 8 specjalizacji na dwóch kierunkach: "Mechatronika" oraz "Automatyka i Robotyka". Padło oczywiście na AiR, bo jest to coś co mnie interesuje i fascynuje najbardziej, niemniej jednak kierunek ten dzieli się na dwie osobne specjalizacje: Automatyka no i oczywiście Robotykę - trzeba się zadeklarować co się chce studiować.

Powiedzcie mi, czym to się właściwie różni. Jak dla mnie to jest niemal identyczne, z tym, że automatyka kładzie nacisk raczej na procesy ciągłe, a robotyka na sekwencyjne. W obu specjalizacjach wykładają dużo programowania, teorie sterowania, sensoryke, diagnostyke itp - z tym, że w jednym raczej w automatach przemysłowych, a w drugim w robotach przemysłowych - no a jaka różnica w praktyce? I co ważne, w możliwościach zatrudnienia? (!)
    Od jakiegoś czasu przeglądam sobie oferty pracy - dla automatyków jest pełno, a dla robotyków? Czy jeżeli pracodawca poszukuje "automatyka", to jest to równoważne z osobą po Automatyce i Robotyce nawet jeżeli skończyła specjalnośc "Robotyka" ? Jak to ma się w samej branży?
    Byłoby mi niezmiernie miło, jeżeli napisalibyście przy czym pracujecie w życiu codziennym - zarówno po automatyce jak i robotyce. Wiadomo, dziedzina jest bardzo interdyscyplinarna, można tylko programowac lub konstruowac, jednak przed wyborem specjalizacji chciałbym się dowiedziec jak najwięcej szczegółów ;)

Najchętniej bym poszedł na Automatykę i Robotykę jednocześnie, z naciskiem na Robotyke, dlatego bardzo proszę o odpowiedzenie na powyższe pytania i jakieś konkrety, które pomogą mi ostatecznie zadecydowac. Z góry dzięki za poświecony czas!

pozdrawiam
    Artur
    gigipawel
    Level 15  
    dobry temat :)
    Studiuje AiR jako specjalność wybrałem PLC chodź mogłem roboty przemysłowe.
    Ja jestem Ciekawy czy ktoś daje ludzia po studiach programować roboty przemysłowe bez wysyłania ich na wcześniejsze kursy ?

Najlepiej spytaj sie starszych roczników czym dysponuje uczelnia.Jeżeli w którymś z ciekawych kierunków ma dobre zaplecze + dobrych prowadzących to sie czegoś nauczysz .
    Ja pracuje jako automatyk elektryk na studiach ale to dzięki dobremu Technikum niż studiom.
    _Robak_
    Level 33  
    Quote:
    już jestem po tych wszystkich ogólnych przedmiotach, programowaniu w c++, podstawach automatyki itp

Quote:
    Powiedzcie mi, czym to się właściwie różni.

Jezeli zrobili wam ogolnie PA, to ja proponuje isc jednak na autome, reszty sam sie nauczysz. Ja studuije AiR, i tak na prawde najcenniejsza dla mnie jest wlasnie automa, cala reszte sam jestes sie w stanie nauczyc, ale nie wyobrazam sobie zeby sie samemu dobrze nauczyc i zrozumiec autome ;) Jak sie domyslam tak na prawde kierunek dopiero teraz wybierzesz? I to chyba bedzie najwazniejsze :)
    cesario
    Level 14  
    Witam. Jezeli jeszcze mozesz zmien automatyke i robotyke na mechatronike. Uwazam ze jest to przyszlosc. Oczywiscie chodzi o sam kierunek. Dokladnie nie wiem jaki masz program dlatego trudno stwierdzic. Najlepiej bedzie jezeli twoje studia nie beda zawezaly twojej wiedzy. Gusta sie zmieniaja (nawet w ciagu 1-2 lat) Znam to po sobie! Mechatronka z zalozenia obejmuje mechanike (a wiec roboty), automatyke. elektronike, informatyke. Moim zdaniem w tej dziedzinie bedzie najwiecej pracy. Chociaz podejmujac studia na AiR tez robisz dobrze. Obecnie rynek pracy nie jest tak wymagajacy. Nie musisz wiedziec wzystkiego. Trzeba miec wiedze techniczna z jak najwiekszej liczby riznych dyscyplin. Dopiero firma ktora ciebie zarudni skieruje na odpowiednie szkolenia. Nie przejmuj sie. Powodzenia
    kaczart
    Level 14  
    Dzięki za odpowiedzi, jako że nikt nie potrafił dokładnie sprecyzowac czym się rózni Automatyka od Robotyki w pracy zawodowej, to jestem coraz bliższy przekonania że niczym i zależy gdzie się zatrudnimy, a możliwości takie same po obu kierunkach, tak?

A teraz trochę ogólnikowo (uwaga bo się rozpisze, jednak proszę o przeczytanie i doradztwo ;) ) Na mechatronice są studia 5 letnie (teraz mgr i inż oddzielili 3,5 roku + 1,5), po dwóch latach wybiera się kierunek studiowania + do tego specjalizacje. Są do wyboru dwa kierunki: 1. Mechatronika 2. Automatyka i Robotyka. W skład każdego kierunku wchodzą specjalności, i tak dla:

Mechatroniki:
    - inżynieria fotoniczna
    - inżynieria jakości
    - mikromechanika
    - inzynieria sprzętu precyzyjnego i elektronicznego
    - inżynieria biomedyczna
    - sensory i systemy pomiarowe
    - techniki multimedialne

Automatyki i Robotyki:
    - automatyka
    - robotyka

Oprócz przedmiotów na specjalizacjach, występują przedmioty typowo mechatroniczne dla wszystkich, że tak powiem - za sprawą tego wydziału.

Do 6 czerwca musze złożyc wniosek, na którą specjalizację się wybieram. Każdej z powyższych się przyglądałem bliżej, i to nie jest tak że o "sensory i syst. pomiarowe" fajnie brzmi to tam pójdę. Liczy się jeszcze jakie przedmioty tam będą wykładac, cała kadra no i zaplecze.

No i przykro mi to mówic, ale w naszych polskich realiach na niektórych specjalnościach jest 30 letni sprzęt, stara kadra, głównie ludzie którzy kiedyś pracowali w fabrykach, zrobili dr, prof. a dojeżdzają autobusem. Nie ma pieniędzy na nową aparature...

Po gruntownym i długim namyśle z trzech specjalności została tylko mikromechanika, automatyka i robotyka - to jest coś co mnie interesuje, co bym chciał robic - no i jest do tego odpowiedni sprzęt na wydziale.
    Nie wiem ile w tym jest prawdy ale podobno ROBOTYKA na mechatronice jest najlepsza w Polsce.

Na mikromechanikę chciałem iśc bo jest bardzo dużo konstrukcji + programowanie mikrokontrolerów (avr).

Na automatyce i robotyce z kolei, jest porządne zaplecze. Cały sprzęt, manipulatory itp zostały zakupione przez wydział w 2003 roku zapełniając 5 sal laboratoryjnych .. A to też się przecież liczy, żeby się uczyc nowych technologii a nie starych.

No i teraz największy dylemat, automaty czy roboty? 5 semestr jest identyczny. Przez całe studia na tych dwóch specjalnościach są przedmioty wspólne, takie jak:

- podstawowe ogólno wydziałowe: cd elektroniki, podst. automatyki, robotyki, mechaniki płynów itp. itd
    - procesy technolog. wyrobów precyzyjnych
    - proj. procesor. urządz. automatyki i robotyki
    - programowanie w systemie matlab
    - programowanie w C++
    - programowanie w Javie
    - przetwarzanie sygnałów
    - sterowanie procesami ciągłymi
    - sterowanie procesami dyskretnymi
    - syst. czasu rzeczywistego i sieci przemysłowe
    - robotronika
    - podstawy sytemu baz danych
    - sterowniki programowalne
    - zastosowania logiki rozmytej
    - zastosowania sieci neuronowych
    - itd. (niektóre z nich to obieralne więc nie wszystkie muszą ruszyc)

Za to na automatyce mamy miec:
    - automatyka przemysłowa
    - inz. proc. przemyslowych
    - urządzenia wyk. automatyki
    - systemy automatyki
    - diagnostyka procesow przem.
    - pneumotronika
    - systemy SCADA
    - systemy DCS
    - hydrotronika
    - teoria sterowania
    - robotyka przemyslowa
    - przetworniki pomiarowe automatyki
    - regulatory i sterowniki programowalne
    - elektryczne elementy wykonawcze
    - identyfikacja obiektów sterowania
    - cyfrowe algorytmy regulacji
    - zdecentralizowane systemy sterowania i monitorowania
    - itd.

Na robotyce z kolei:
    - sensoryka robotów
    - zasady budowy robotów
    - aktuatoryka elektryczna
    - aktuatoryka pneumotroniczna
    - efektory robotów
    - aktuatoryka hydrotroniczna
    - sterowanie i programowanie robotów
    - maszyny i roboty pomiarowe
    - widzenie maszynowe
    - inżynieria oprogramowania
    - robotyka mobilna
    - sterowniki programowalne i sieci przemysłowe
    - robotyzacja procesów przemysłowych
    - serwonapędy elektryczne robotów
    - sterowanie napędów maszyn i rob. przem.
    - diagnostyka maszyn i robotów przemysłowych
    - itd.

Jak widac niektóre są bardzo zbliżone, inne już trochę mniej, ale jak gdyby wszystko cały czas jest pokrewne - w końcu to ten sam kierunek tylko inna specjalnośc.

To jak? Co się wydaje pożyteczniejsze do zawodu? Bo jedno ciekawe i drugie ciekawe, a do 6 czerwca muszę w końcu wybrac ;)

Z góry dzięki za podpowiedzi!

pozdrawiam
    Artur
    cesario
    Level 14  
    Witam ponownie. Moje zdanie jest takie. Wybierz automatyke. Jest to bardziej oglne. Po automatyce zawsze mozesz zostac robotykiem. Dokldanie nie wiem dlaczego te dwa kierunki rozdzielili. Taki rozdzial powinien byc dokonany w ramach specjalnosci. Co do terminow to sie nie przjmuj zawsze bedzie mozna cos zmienic. Ale na twoim miejscu zdecydowal bym sie na automatyke. Na wydzialy nie patrz poprzez pryzmat sprzetu, ludzi, itd. Ja studiowalem zupelnie inny kierunek niz w ktorym pracuje obecnie. Moi koledzy robia takie rzeczy ze nie snilo sie to filozofom. Najwazniejsza jest umiejetnosc myslenia i szerokie horyzonty myslowe, adaptacja. Moja definicja inzyniera to: osoba ktora potrafi rozwiazac dowolne techniczne zadanie w sprytny sposób. Nie dziwie sie tobie ze masz takie dylematy. Mialem podobne! Ale zycie weryfikuje wszystko. Bierz automaty. Praca jest i bedzie! Faktem jest rowniez ze praca musi byc ciekawa, inspirujaca. Jezeli jestes z zamilowania konstruktorem robotow (hobby), pasjonatem to powinienienes isc na roboty. W przeciwnym przypadku bedziesz sie nudzil. Bierz automaty.
    kaczart
    Level 14  
    Masz racje w tym co mówisz, co bym nie wybrał za specjalizacje na kierunku automatyka i robotyka to już ode mnie zależy co będę robił.. A powiem Ci że jakoś bardziej zaczynam być przychylny robotyce, wydaje mi się to ciekawsze.. Może nie jestem zagorzałym fanem i hobbystą (jeszcze) składania robotów, ale przy lego technics mógłbym całe dnie siedzieć ;D

Chyba i tak najważniejszy jest kierunek, a specjalizować to się będę za każdym razem przy zmianie miejsca pracy, prawda? Jedyne czego bym nie chciał to sytuacji, w której w odpowiedzi na ogłoszenie o prace, gdzie jest poszukiwany "automatyk" dostane wiadomość "nie no sorry robotyków nie chcemy, tylko automatów" :) W końcu i tak będe po kierunku "Automatyka i Robotyka" więc to chyba nie powinno mieć większego znaczenia ...

pozdrawiam
    Artur
    kaczart
    Level 14  
    a jeszcze jedno pytanie,

Jeżeli chodzi o roboty przemysłowe (1.projektowanie 2. programowanie plc) jak to się ma w polskich warunkach? Doszły mnie złe słuchy że tak naprawdę w Warszawie, jak i w Polsce nie ma żadnej konkretnej firmy co by się zajmowała projektowaniem i wdrażaniem.

Jeżeli za to chodzi o programowanie sterowników plc podobno pracy jest pełno - ale lepiej byc po automatyce niż robotyce,

więc jak to z tym jest?

pozdrawiam serdecznie
    Artur
    _Robak_
    Level 33  
    Zeby programowac PLC to wystarczy byc po technikum ;) Wiec nie wiem czy jest to jakies rozwojowe zajecie ;)
    tomcio
    Level 26  
    Nie znam się na kierunkach i studiach, ale jeśli mam wyrazić swoje zdanie to postęp w kierunku automatyzacji idzie strasznie do przodu.
    Parę lat temu w przemyśle tworzy sztucznych nikt się nie zastanawiał się czy do wtryskarki jest potrzebny "robot" aby coś obcinał odbierał, tylko siedział "murzyn" i to robił.
    Teraz nikt tego nie robi, bo maszyna jest lepsza i dokładniejsza.
    "Roboty" wkraczają wszędzie i ktoś to musi:
    - ustawiać
    - naprawiać
    - przystosować do nowej produkcji.
    Wystarczy popatrzyć na ludzi, duża większość boi się nowości i nowej techniki.

Jaki byś kierunek nie wybrał , jeśli będziesz dobry w tym kierunku co robisz "robotę" znajdziesz.
    Najlepiej jest robić to co się lubi, to samo dotyczy studiów jeśli pójdziesz na kierunek taki co cię nie interesuje nic ci on nie da.

Pozdrawiam i powodzenia.
    andrzejek23
    Level 19  
    Drogi Kolego,
    Najważniejsze to robić to, co się lubi. Ja jestem automatykiem i gdybym miał ponownie wybierać, wybrałbym automatykę. Naprawdę, to jest taka dziedzina, w której naprawdę wiele można zrobić, wiele się nauczyć i ciągle rozwijać. Pamiętaj, że robotyka to też jest automatyka. Będąc automatykiem bez większych problemów będziesz w stanie przyswoić sobie wiedzę z zakresu robotyki. Poza tym studia to dopiero początek. One dają tylko ogólne pojęcie w tej materii. Wszystko i tak wyjdzie dopiero w praktyce. Każdy projekt jest inny i każdy będzie wymagał innego podejścia. W każdym będzie inny problem do rozwiązania i to ty będziesz musiał go rozwiązać. I nie słuchaj gościa, który twierdzi, że programowania PLC nie rozwija, bo on nie ma pojęcia co to w ogóle jest.
    Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :D
    karcie
    Level 11  
    Witam

Tak sie składa że skończyłem rok temu specjalność Automatyka na Mechatronice PW i w 100% jestem zadowolonu z wybranego kierunku. Jesli chodzi o pracę to kończąc automatyke na tym wydziale nie bedziesz sie musial zbytnio o to martwic. Ja pracuje w zawodzie - programosta PLC i SCADA. Szczególnie polecam Ci ten kierunek jesli lubisz równiez programowanie w jezykach wyższego rzędu - np C++, Java, VisualBasic jak również zarządzanie bazami danych - przydaje sie szczególnie przy tworzeniu systemów SCADA. Najwiecej pracy po automatyce jest w dziedzinie PLC przy procesach dyskretnych ale jest tez troche automatyki procesowej (elektrociepłownie, cukrownie itp). Podzielam zdanie kolegów że dużo łatwiej automatykowi wejsc w dziedzinę robotyki niż odwrotnie. Poza tym Japonii u nas jeszcze długo nie będzie. Pozdrawiam i powodzenia - szczególnie na zajęcia u prof. J.Kurka :-).
    kaczart
    Level 14  
    dzięki za podpowiedzi ;) Dużo pozytywnych słów o automatyce, a ja chyba i tak wybiorę robotykę, aczkolwiek nie mam jeszcze tego 100% przekonania, po tych wszystkich wypowiedziach na temat automatyki :p
    narsiliouz
    Level 11  
    w kraju czy za granicą?
    U nas nie ma jak dobre solidne chaslo "AUTOMATYK"
    Za granica.. nie wiedzą co to jest praktycznie:/ [podpinają pod elektryke heh..]
    Ale, jak masz Robotyke.. to jestes uuu.. masta :)
    I patrza naprawde inaczej niz na kazdego innego czlowieka pracujacego - i super zarobki mozna dostac!

Pozdrawiam.
    gacolini
    Level 19  
    narsiliouz wrote:
    w kraju czy za granicą?
    U nas nie ma jak dobre solidne chaslo "AUTOMATYK"
    Za granica.. nie wiedzą co to jest praktycznie:/ [podpinają pod elektryke heh..]

Fakt osoba zajmujaca sie automatyka i programowaniem sterownikow plc za granica jest podpinana pod elektryka i to normalna sprawa, bo bez elektryki przeciez nie stworzysz zadnej automatyki :) Roznica polega tylko na tym, ze sa elektrycy montezy i elektrycy programisci (czyli u nas zwani automatykami) ale to wsjo i tak elektryka.

narsiliouz wrote:

Ale, jak masz Robotyke.. to jestes uuu.. masta :)
    I patrza naprawde inaczej niz na kazdego innego czlowieka pracujacego - i super zarobki mozna dostac!

Hehe masta? A w czym taki masta jestes? Oprogramowanie robotow tez robia "podpieci elektrycy" i nikt tutaj ich nie uwaza za masta niewiadomo co :) Chyba, ze faktycznie w Twoim srodowisku uwazaja ich za takich :) A i z tymi zarobkami tez nie ma roznicy :) Nie wiem skad takie wiadomosci masz...
    narsiliouz
    Level 11  
    Z życia.. pracuje, to wiem..
    Co do mojego doświadczenia to mastachem się nie czuje w żadnym razie, prosze pokaza gdzie tak napisalem bo nie widze?
    proszę o czytanie ze zrozumieniem..!

Ale i uczę się codziennie.
    Pozdrawiam!
    kaczart
    Level 14  
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi i argumenty, decyzja podjęta, a wniosek złożony - robotyka ;) Jednak i tak myślę, że będę się rozwijał w obu kierunkach jednocześnie.

dzięki i pozdrawiam
    Artur
    pepek
    Level 11  
    Też chciałbym dodać cos od siebie.
    Ja jestem po studiach informatycznych i wcale nie pracuje w swoim zawodzie. Pracuję jako "automatyk", ale tak na prawde informatyka spowodowała że zająłem sie automatyką. Branża elektryczna czy też automatyczna wchodzi erę informatyzacji i praktycznie wszystko jest oparte na komputerach.
    W dzisiejszych czasach raczej nie ważne jest jaki kierunek się kończy, można wybrać filozofię i jeśli ktoś będzie chciał zostać automatykiem i podejdzie do tego od strony filozoficznej i też odniesie sukces.

Grunt to dobre chęci.
    Gigaom.pl
    Level 14  
    pepek wrote:
    Też chciałbym dodać cos od siebie.
    Ja jestem po studiach informatycznych i wcale nie pracuje w swoim zawodzie. Pracuję jako "automatyk", ale tak na prawde informatyka spowodowała że zająłem sie automatyką. Branża elektryczna czy też automatyczna wchodzi erę informatyzacji i praktycznie wszystko jest oparte na komputerach.

True :) Coraz czesciej w ogloszeniach o prace dla automatykow pojawia sie przy wyksztalceniu "ukonczone studia o kierunku automatyka lub informatyka". Glownie jezeli chodzi o systemy SCADA i sterowniki PLC.
    IMO latwiej takiego delikwenta "przerobic" na automatyka niz na odwrot ;)
    szakamason
    Level 13  
    No tak, ale też nie tak po prostu hop z informatyki do automatyki, u mnie np. na kierunku pokrewnym do Automatyki miałem od III roku po 10-14 godzin zajęć tygodniowo poświęconych napędom i silnikom, żeby to opanować trzeba przysiąść:(
    arkady_pl
    Level 24  
    Witam.

Jeśli w głowie czujesz się bardziej programistą i konstruktorem to wybierz mechanikę.

Jeśli bardziej pociąga Ciebie fizyka ruchu, budowa robotów, chcesz perfekcyjnie czuć co to jest PID, to zdecydowanie automatyka.

Ja bym wybrał automatykę(wybrałem) daje ona szerokie pojęcie o całości zagadnień. Konstruktor i programista musi się douczyć automatyki aby ja dobrze rozumieć i budować sensowne konstrukcje i pisac programy pod to tak aby automatyk mógł myśleć po swojemu a nie po programistycznemu.

Według mnie warto z uczelni "wynieść" jak najwięcej z tego czego się nie "kocha" - bo to co uwielbiasz sam sie nauczysz lepiej niż na uczelni! Ucz się tego co będzie Tobie potrzebne a czego sam się nie nauczysz - choćby z braku labu.
    marte
    Level 13  
    _Robak_ wrote:
    Zeby programowac PLC to wystarczy byc po technikum ;) Wiec nie wiem czy jest to jakies rozwojowe zajecie ;)

A widziałeś kiedyś programiste PLC po technikum? Bo ja nie.
    Żadna szanująca się firma nie "zatrudni" amatora po technikum. Zaprogramowanie PLC to nie wszystko. Program w drabince potrafi napisać każdy ale żeby napisać go dobrze to trzeba mieć już jakieś pojęcie o automatyce. I nie mówie tu o teorii typu Lapunov, filtr Kalmana itp. Każdy z nas obsługuje komputer i co jesteśmy informatykami? Nawet w 1% nie.
    A sterowniki PLC i Roboty to teraz najbardziej rozwojowa część przemysłu. Wszystkie zakłady przesiadają się z pneumatyki na elektronike.
    Pzdr
    arkady_pl
    Level 24  
    Panowie,

rozróżnijcie informatyka od programisty.
    Programista jest u nas utożsamiany również z informatykiem.
    Tak naprawdę z definicji programistę można by nazwać koderem algorytmów oporacowanych przez informatyka(ów).

Analogicznie w automatyce.
    Firma może zatrudnić dobrego automatyka i trzech koderów po techników - hobbystów, któzy otrzymają do zaimplementowania gotowe rozwiązania zaprojhektowane przez automatyka.

Wówczas automatyk nie musi zajmowac się błachostkami i nie myśleć również na poziomie sprzętu. Rozwiązuje zadanie ogólnie a szczegóły implementacji pozostawia koderom, którzy maja doladnie opisane sygnały wejściowe i algorytm przetwarzania.

Często taki automatyk współpracuje z koderami.
    Dzięki temu łatwiej mu jest używać różnych komponentów, często równych firm, bo nie musi ich wszystkich umieć programować.

Analogicznie jest w informatyce przy czym często jest u nas tak, że informatyk jest jednocześnie koderem - kwestia wielkości projektu.
    andrzejek23
    Level 19  
    marte wrote:

Wszystkie zakłady przesiadają się z pneumatyki na elektronike.

Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Nie wiem co masz na myśli. Pneumatyka jest normalnym działem automatyki i ma się bardzo dobrze. Tam, gdzie powinna, jest stosowana.
    arkady_pl
    Level 24  
    andrzejek23 wrote:
    marte wrote:

Wszystkie zakłady przesiadają się z pneumatyki na elektronike.

Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Nie wiem co masz na myśli. Pneumatyka jest normalnym działem automatyki i ma się bardzo dobrze. Tam, gdzie powinna, jest stosowana.

Nie wyobrażam sobie aby zastąpić siłownik pneumatyczny tranzystorami ?????
    Kolega chyba chciał coś powiedzieć ale użył skrótu myślowego - ale za mocnego i nie kumamy o co mu idzie.

Na pewno zakłady przechodzą z układów pneumatycznych sterowanych krzywkami na sterowane elektronicznie. Chociaż często krzywka jest lepsza bo raz: tańsza, dwa: mniej zawodna, trzy: nie wymagająca specjalistycznej obsługi.

Niechaj nam kolega objawi sedno bo ja też nie kumam.
    marco120981
    Level 2  
    Myślę że sedno sprawy...

Ja na PCz ukończyłem TTI a już 4 lata pracuję jako Automatyk w Wielkim koncernie AGD.
    Nie będę negował ani pochwalał postów powyżej bo każdy ma jakieś swoje zdanie ale ja mam konsensus na wszystkie...

Jeżeli chodzi o obecne czasy (zmiany ,kryzys, postęp,potrzeby rynku) firmy lub mniejsze przedsiębiorstwa szukają osoby która będzie najtańsza, a zarazem najefektywniejsza!!!!Bo do tego wykształcenie sprowadza-ile i w jaki sposób będę zarabiał:)
    Także czy Ty będziesz Automatykiem czy robotykiem czy mechatronikiem nie ma większego znaczenia.Ważne by Twoja wiedza była ogólna i najlepiej jak byś wiedział i umiał zrobić wszystko (elastyczność)!!!
    Ponieważ ktoś od wszystkiego jest do niczego kształcił bym się pod kątem własnych zainteresowań i możliwości bez zamykania sobie drogi na inne!!!
    Mechatronik to taka osoba na XXI wiek (taki co program PLC przerobi i wałek przetoczy)-Takich szukają,a czy tacy idealni są???

Idealnym możesz stać się tylko po praktyce i to nie miesięcznej ale wieloletniej...
    Ja o 4 letnim stażu mogę tylko powiedzieć że toczyć dobrze jeszcze nie potrafię, ale na potrzeby domowe sobie poradzę:)

Także mechatronik, praktyka i dużo zainteresowania w tej dziedzinie od lat może sprawić że jak dasz ogłoszenie-PRZYJMę PRACę:

MECHATRONIK ,25 LAT żYCIA, 5 LAT PRAKTYKI W TYM ZAWODZIE, DYSPOZYCYJNY

każda szanująca się firma będzie chciała Cię mieć(DAAAAA kursy na co tylko będzie potrzeba)...(roboty-obsługa , programowanie FANUC,KUKA, JEST ICH TROCHE)...(programowanie PLC,,, też dużo ale s7 i alan bradlej najczęsciej,,, i to w jakim języku i w jakim stopniu i jakich firm będzie trzeba) ,Falowniki, Pneumatyka, Mechanika, Hydraulika.....

Bo będziesz na początku Tani, Ambitny, Efektywny i NAIWNY, ale za to zyskasz cenną i potrzebną wiedzę .

Później jak już będziesz wiedział dużo to będziesz chciał więcej zarabiać i wtedy zaczniesz szukać stabilnej, bezpiecznej i dobrze płatnej roboty tak jak ja teraz:)

pozdrawiam i życzę sukcesów wszystkim na forum:)
    12robert12
    Level 28  
    zgadzam sie z marco120981:

nie kierunek a umiejętności się liczą !

ja jestem po technikum elektrycznym, pracuje już parę lat na UR, czasami odpowiadam na oferty z ogłoszeń i jadę na rozmowy z pracodawcami, czasami porobię parę dni (tak dla rozeznania) i w 90% dla pracodawcy liczą się umiejętności, chcą żeby dzięki Tobie jak najwięcej zaoszczędzić-zarobić (np. nie zlecać prac firmom zewnętrznym).

Uważam, że czy wybierzesz jedno czy drugie to najważniejsze są praktyki w czasie studiów! żeby jak skończysz studia nie było zderzenia z ziemią że nikt nie chce Cię zatrudnić, albo będziesz zarabiał 1000zł :( bo teorię masz ogromną tylko jak będzie trzeba rozwiązać jakiś problem to nie będziesz potrafił.
    arkady_pl
    Level 24  
    12robert12 wrote:
    będziesz zarabiał 1000zł :( bo teorię masz ogromną tylko jak będzie trzeba rozwiązać jakiś problem to nie będziesz potrafił.

Dlatego czasami praktyk po technikum powala studenta napakowanego wiedzą, którą ktoś mu (lub sam sobie) wtłoczył ale brakuje relacji co kiedy wybrać. Generalnie studia są ok jeśli się samemu poznaje zagadnienia praktycznie. Inaczej pozostaje tylko praca naukowa w instytucie i teoretyzowanie jak to by można zrobić a jak nie.
    robotyprzemyslowe
    Level 2  
    Moim zdaniem wybór robotyki jest zdecydowanie lepszy.
    as124
    Level 14  
    Ja z zawodu automatyk robotyk radzę zająć się czym innym może dziennikarstwo? Podobna dyscyplina a lepiej płatna i mniej stresująca.