Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka CNC .. Konstrukcja do 2tyś zł .. budowa !

22 Maj 2008 12:09 14918 8
  • Poziom 9  
    Witam zaczynam swoją przygodę z frezarkami cnc . Chciałem zamieścić tu projekt mojej budowy i zdjęcia z poszczególnych etapów budowy ay podczas budowania nie narobić nie potrzebnych błędów . w związku z tym mam kilka pytań do czytających i budujących ew Frezarkę cnc .

http://s276.photobucket.com/albums/kk23/zeneee/?albumview=grid

Oto zdjęcia z etapu na którym jestem część w drzewie jest projektem poglądowym jak ma wyglądać moja frezarka ,a dalsze zdjęcia przedstawiają konstrukcje juz z metalu taka jaka będzie zastosowana . Prosił bym o ewentualną pomoc i uwagi dotyczące projektu który jest w trakcie realizacji .

zastanawiam Sie jakie śruby zastosować jaka średnica trapezowa czy zwykła itp . Nurtuje mnie także problem odnośnie samych wałków prowadzących stolik . jaki głowicę z wrzecionem jakie zastosować średnice i i czy to mają być tulejki czy łożyska ..

Konstrukcja będzie prosta jak widać na foto metalowa rama z kształtowników prostokątnych 8x4 cm , a sama głowica będzie się trzymać na płaskownikach 10 x 1cm i jednym poprzecznym łączącym około 4cm na 05 cm ... czy konstrukcja ramy jest wystarczająca czy coś dodać czy może odjąć proszę o ewentualne komentowanie

Silniki będą to 2szt silników SANYO DENKI o mocy 1,2 Nm na oś x i y , na oś z Będzie troszkę słabszy silnik o sile około 1Nm .

karetka będzie zbudowana z aluminium grubości 1 cm

proszę o czytanie komentowanie pytanie pozdrawiam zenee
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    witam
    czy brama nie jest zbytnio wysunięta do przodu:?:
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Brama jest ustawiona idealnie na samym środku podstawy, tak, aby optymalnie wykorzystać stolik i miejsce robocze . Nie wiem czy to dobrze, ale tak zrobiłem.
  • Poziom 10  
    Witam,
    sądząc po momentach obrotowych silników i gabarytach - raczej bedzie to "doświadczalne" urzadzenie...
    jakie dokładności obróbcze mają być uzyskane ? 1mm albo 0,01 mm ?
    najlepszym rozwiązaniem są prowadnice liniowe zapewniają mały opór i dużą dokładność prowadzenia. (kulkowe albo ślizgowe)
    temat wydaje mi się ciekawy - bedę obserwować :)

pozdrawiam.
    Irek.
  • Poziom 9  
    Zastosuje wałki prowadzące na podstawe 20mm , na tulejach prowadzących nie na łozyskach myśe że dokłądosć będzie do okolo 0,1mm śruby Trapezowe 16mm . elektronika zmontowana . powoli skłądam mechanike . postaram sie dokłądać jakieś foto . Jesli sie nie sprawdzą zastosuje coś bardziej profesjonalnego , sam jestem ciekaw jaką dokłądość uzyskam ! myśle ze nie będzie tragicznie , to sie wyjaśni niebawem ! a silniczki maja 1,4 Nm a nie jak 1,2 podałem .
  • Poziom 11  
    Pomysł dobry.

Ale ze spawania 2- niestety.
    Lepiej było ruchomą bramę projektowac-taniej.

W mechanice pomogę
  • Poziom 17  
    Na mój gust za gruba śruba jak na tekie silniki. Tr14x4 wystarczy.

Można też wziąć Tr10x2 i mieć mniejszą prędkość, ale większą rozdzielczość:

Przy 400 krokach na obrót i skoku gwint 4 masz:
    100 kroków na 1 mm czyli rozdzielczość 0.01 mm/krok.

Przy skoku 2 masz:
    200 kroków na 1 mm czyli rozdzielczość 0.005 mm/krok.

Jakie sterowanie planujesz?
    Półkrok czy mikrokrokowe?
  • Poziom 9  
    Stery typu skk-b01 . Co do śrubek to tez sie przeraziłem jak przyszły, mam 14 na wrzeciono i myślę ze stykła by raczej na x i y również , ale sa takie to zastosuje je póki co .
    Jeśli chodzi o spawy i estetykę ramy ,to jest wstępny projekt jak uda sie wszystko odpalić i bedzie działać to ramę wykonam z aluminium .Tak więc nie zwracajcie uwagi na ramę - Spawy . Jest to moja pierwsza styczność z CNC ,jak i sama budowa więc proszę o wyrozumiałość .Mogę wiele spraw nie wiedzieć ,co dla obeznanych budowniczych CNC są oczywiste … zastanawiam się jak zrobić łożyskowanie do śrub trapezowych głownie chodzi o tę 14 . dla 16 mam już łożyska w obudowie ale do 14 nie i to będzie w aluminium tym co na fotach do osi „Z” .
  • Poziom 14  
    Witam , dużo porad znajdziesz na forum cnc , ale pewnie już o tym wiesz. Dla tych ktorzy jeszcze nie wiedzą polecam . Warto zajrzeć na prawdę super stronka i można się dużo dowiedzieć.Niektóre osoby są już po budowie n-tej frezarki tak że ich doświadczenie jest nieocenione jeżeli szukacie szybkiej i pewnej rady . Polecam

http://www.cnc.info.pl/portal.htm?sid=7e3798474646d2f9920a40ddba149431