Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czf nie działa na agregacie

29 Maj 2008 21:23 3360 9
  • Poziom 9  
    witam serdecznie, mam duży problem czujnik zaniku fazy nie działa na agregacie. Jestem elektrykiem i nigdy nie spotkałem sie z podobnym problemem. Oczywiscie napięcia pomierzyłem, nawet mam miernik do sprawdzenia harmonicznosci napięcia i prądu. Co jeszcze mogę sprawdzić i jakich użyc do tego przyrządów?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję
  • Poziom 33  
    W firmie w której kiedyś pracowałem był podobny problem. Udało się go rozwiązać instalując na urządzeniach z tymi czujnikami przełącznik sieć/agregat. W pozycji "sieć" czujnik działał normalnie, w pozycji "agregat" jego działanie było blokowane. Czujniki krajowej produkcji F&F, agregat 200kW WOLA. Napięcia w normie, częstotliwość w normie, zawartość harmonicznych też niewielka (na oscyloskopie nie widać było odkształcenia sinusoidy napięcia z agregatu), a jednak czujniki wywalały. Temat został zgłoszony producentowi czujników, ale nigdy nie uzyskaliśmy od nich odpowiedzi.
  • Poziom 18  
    W sieciach energetycznych czujnik obecności faz działa na zasadzie gwiazdy. Podczas symetrii napięć dostajemy sztuczne zero na gwieździe. To zero jest porównywane z zerem energetycznym czyli N. Jeżeli jedno z napięć się zmieni to zmieni się poziom sztucznego zera i to porównanie z N daje informacje o asymetrii. W agregacie jest zero czyli tzw N to pytanie jak jest podłączony czujnik faz. Jeżeli nie ma sztywnego zera jak w energetyce to czujnik tego nie wykryje. Należy sprawdzić jak pływa zero w agregacie przy asymetrii faz bo tu leży problem.
  • Poziom 9  
    druga wypadkowa harmonicznych przy pomiarze napięć wychodzi około 21% gdzie przy sieci jest zaledwie 0,5% Co można z tym zrobić. Nie wchodzi w grę dławik na zasilaniu. Zero na czujniku jest na sztywno z sieci. Zauważyłem też że UPSy wariują na agregacie, chcą się włączyć i wyłączyć.
  • Poziom 21  
    Witam
    Problem z pracą czujników kontroli faz przy zasilaniu z agregatów prądotwórczych wynika ze znacznej ,często przekraczającej 40% zawartości harmonicznych w generatorach synchronicznych agregatów starszego typu.
    Spowodowane to jest konstrukcja uzwojenia generatora.W nowych typach generatorów jest znacząco mniejsza ale i tak wyższa niż przy zasilaniu z niezakłóconej sieci.Miałem wielokrotnie ten problem.I musiałem przerabiać starsze typy czujników kontroli faz.W nowszych tylko jeden typ pracował poprawnie przy zasilaniu z agregatu.W poniedziałek może będę w tym obiekcie to sprawdzę.Trzeba też sprawdzić czy przyczyną niewłaściwej pracy czujnika nie jest zbyt duża asymetria napięć iobciążenia poszczególnych faz.
    Natomiast jeżeli UPS i inne urządzenia pracują nieprawidłowo to może być spowodowane także przyczynami jak wyżej i trzeba sprawdzić jeżeli to jest generator starego typu ,stan szczotek ,komutatora wzbudnicy,pierścieni ślizgowych,połączeń. W czeskich generatorach były montowane w skrzynce przyłączowej kondensatory przy zaciskach do zmniejszania poziomu zakłóceń radioelektrycznych Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    janhen, jak będziesz mógł to podaj mi typ i producenta czujnika który działa prawidłowo.
    Napięcia fazowe i między fazowe są idealne prądy tak samo. Generator jest nowy ma 2 lata produkcja włoska, teraz nie pamiętam jakiej firmy moc 36kW
  • Poziom 21  
    Witam
    Kol.custome.Dzisiaj sprawdziłem ten czujnik kontroli i kolejności faz typ CKf-BR prod.F&F. przy pracy z agregatem prądotwórczym 55kW.Pracuje prawidłowo.Ustawienie asymetrii napięcia 170VPytałem pracownika obsługi.Powiedział że nigdy nie mieli z nim problemu a zamontowałem go ponad 6 lat temu.Sprawdziłem harmoniczne przy zasilaniu z agregatu.Występują do 10-harmonicznej.Nie miałem możliwości sprawdzić poziom THD.
    W innym obiekcie sprawdziłem typ innego czujnika zaniku faz typ W-300S firmy Elektro..........Też podobnie obsługa nie miała z nim problemu.
    Przy zakupie czujnika w hurtowni możesz sobie zastrzec możliwość zwrotu, jeżeli nie będzie pracował poprawnie z tym podanym przez Ciebie typem agregatu.Czy ten czujnik zaniku faz o którym napisałeś nie sprawdza przypadkiem kolejności faz?Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ja również używałem różnych czujników. Typ jaki mam założony to właśnie CKF-B różni się od -BR nieznacznie mniejszą asymetrią napięcia. Czyli to wina agregatu, z hurtowniami nie ma problemu a i czujniki różnych firm już przetestowałem na tym agregacie i zawsze lipa.
    Tak ten czujnik posiada tak że kolejność faz ale testowałem takie bez kolejności i nic. Nie mam pojęcia co z tym zrobić.
  • Poziom 21  
    Witam
    Jeżeli UPS "wariują" to występuje problem z jakością energii,zniekształconą sinusoidą itd.przy zasilaniu z agregatu. Skoro masz miernik zawartości harmonicznych to jakie harmoniczne występują.Ja w czujnikach zaniku faz które przerabiałem (starsze typy ) wymieniałem diody Zenera za punktem neutralnym(sztucznym zerem) na diody o wyższym napięciu, z reguły na 15V oraz zwiększałem pojemność elektrolitów za diodą Zenera.I to zawsze pomagało.Nawet kolega przegrał zakład twierdząc że to się nie uda.
    Nowszych typów nie musiałem przerabiać bo nie było z nimi problemu.
    Możesz się też zastanowić nad zainstalowaniem filtra sieciowego przepustowego 3-faz. 100A dla obniżenia poziomu zakłóceń ,dla prawidłowego działania UPS itp. Takie filtry są oferowane przez firmy.Ale to trzeba dobrze przemyśleć.Może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenia w tym temacie.Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ja mam do czynienia z agregatem 9000VA jednofazowym, podłączonym do sieci trójfazowej poprzez 2 styczniki z blokadą mechaniczną i elektryczną. Jak zanika sieć 3fazowa to SZR przełącza styczniki i ten drugi stycznik ma zmostkowane wejścia. Tak jest zrobione żeby nie dbać o obciążenie na poszczególnych fazach. Odbiorniki rezystancyjne.
    Problem z UPS-ami mam ten sam, to znaczy miałem. APC Smart UPSy przełączały się w kółko tak co sekundę ale one mają konfigurację poprzez USB i wystarczyło ustawić sensitivity na medium zamiast na high. I przeszło. Natomiast po jakimś czasie sprawa się ponownie pojawiła ale jakby inaczej to wyglądało. AVR się włączał, czasem się przełączał na baterie. Czasem było widoczne migotanie. Winny był silnik, nierówna praca. Po wyczyszczeniu zbiornika paliwa, filtru paliwa, wydmuchaniu filtru powietrza i zalaniu nowym paliwem przeszło i to.
    Ja stawiam na leciutkie i niezauważalne nierównomierności pracy silnika.