Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozkład indukcji w szczelinie

janiewiem 07 Cze 2008 12:56 1076 4
 • #1 07 Cze 2008 12:56
  janiewiem
  Poziom 11  

  // Temat poprawiony po zgloszeniu do moderacji.

  W ramach przedmiotu elektromechaniczne przetwarzanie energii wytlumaczony został mi fakt, że dla generatora (brak konkretniejszych informacji), jesli obliczamy rozklad indukcji w szczelinie miedzy wirnikiem i stojanem, trzeba tak dobrac symetrie i liczbe zezwojów, aby ten rozkład był w miare jak najbardziej sinusoidalny. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego własnie akurat sinusoidalny, i dlaczego tak naprawde musimy pozbyć się wszystkich harmonicznych którę są częscia takiego rozkładu.

  A dokładniej: Dlaczego "dążeniem konstruktorów typowych maszyn elektrycznych jest uzyskanie monoharmonicznego rozkładu indukcji w szczelinie i wynikającej stąd cosinusoidalnej zależności indukcyjnośći od kąta obrotu wirnika" ?

  0 4
 • #2 07 Cze 2008 20:38
  romoo
  Użytkownik obserwowany

  A masz może do czynienia z p. Skwarczynskim?

  Rozkład sin = - cos dlatego że indukowane napięcia sa pochodnymi prądów Wiec napięcia indukowane będą również sinusoidalne gdyż wirnik jest zwykle 2 biegunowy z szerokim żębem.
  Jakby nie było sinusoidalnego rozkładu pola w szczelinie to w gniazdkach 230V też by nie było sinusoidalne.

  0
 • #3 07 Cze 2008 20:54
  janiewiem
  Poziom 11  

  :) No fakt, nie pomyslalem o tym a jak byb nie bylo - rzecz w sumie oczywista. Tak, mam z p. Skwarczynskim do czynienia :) a najbardziej do czynienia bede mial z nim w ten piątek. Zreszta to zdanie zacytowalem z jego ksiazki. Dzieki :)

  0
 • #4 12 Cze 2008 23:27
  JESIOTR1
  Poziom 32  

  Trzeba bardzo się starać by symetrię sinusoidy popsuć.Najlepiej nic nie robić to przyroda (wykorzystując prawa fizyki) sobie poradzi.Wyceluj i zapomnij - nie ruszaj bo nie trafisz jak z PPK.
  Pozdrawiam

  0
 • #5 13 Cze 2008 17:28
  romoo
  Użytkownik obserwowany

  Ale też trzeba sie niezle nasymulować żeby wogóle sinusoide uzyskać, sam to robiłem np Matlab i analiza równań macierzowych.

  0