Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poziome linie - kamera PO3030K

27 Cze 2008 17:21 1092 3
  • Poziom 11  
    Witam,
    Chciałbym się spytac czy ktoś miał doczynienia z kamerka PO3030K i mógłby mi pomóc w jednym problemie. Udało mi się ją uruchomic na atmedze128L(8MHz) i obraz jaki uzyskuje bezpośrednio przesyłam przez USART(38400). Rejestry kamery ustawiam na 640x480, czarno-biały, format danych YYYY. Odczytywane pixele(narastające zbocze PCLK) przesylam do kompa, gdzie przy odebraniu odpowiedniej liczby pixeli tworzę z nich BMP(zdjęcie).
    Nawet jakościowo zdjęcia nie wychodzą tak źle dla 640x480, tylko jest jedna rzecz której do tej pory nie udało mi się obejśc i nie wiem czemu tak jest. Na zdjęciach(BMP) widoczne są poziome linie, ktore psuja jakosc zdjec. Porównujac otrzymwane zdjęcia zauważyłem, że te linie występuja na każdym zdjęciu w tych samych miejscach.
    Ma ktoś pomysł, skąd się moze brać taki efekt, może coś z odświeżaniem? Może problemem jest, ze za wolno odczytuje cała ramkę, gdyż przez wzgląd na USART musiałem wydłużyć PCLK? Czy problem może leżeć raczej po stronie kamery, uC, rs232 czy może po stronie programu tworzącego BMP na PC?
    Pozdrawiam,
    BB
  • Poziom 11  
    Załącz screen jak te linie wyglądają i czy obraz nie jest poprzesuwany, to może coś się wymyśli. A program na PC również pisałeś, czy jest to jakieś gotowe rozwiązanie? Można spróbować wysyłać z procesora zamiast wartości jasności odebranych z kamery, jakąś stałą wartość, np. 80h, co powinno dać równomierny kolor szary w programie PC - zawęzi się obszar poszukiwań.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Na dole dodaje wygląd zdjęcia. Powinno byc widac co sie na nim znajduje. Zdjęcia nie sa przesunięte, czasami trafiają sie przesuniete ale to sporadycznie. Dobry pomysł sa tą wartośca 80h. zrobie tak jak mówisz i sprawdzę czy problem lezy po stronie programu na PC. Program w sumie był pisany przez kolegę i dlatego tez sie zastanawiałem czy moze tam nie lezy problem, ale jeśli uda sie otrzymac jednolity obraz to znaczy ze program na PC jest dobry.
    Przypomina, ze ja odczytuje bezpośrednio na kompa(rs232, 38400) nie używam jak narazie pamieci zewnętrznej. Czas zrobienia zdjęcia zajmuje mi ok. 2.5min
    Pozdrawiam,
    BB
  • Poziom 11  
    Testowałem ten program na PC na rózne sposoby, nie tylko sekwencja 0x80, ale i naprzemiennie różnymi wartościami w jakis logiczny sposób i nie ma tych linii, dlatego program musi byc dobry, problem lezy po stronie kamery :|