Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć silnik z pralki np. do kosiarki? Kable

andryej4991 27 Cze 2008 18:16 7208 10
  • #1 27 Cze 2008 18:16
    andryej4991
    Poziom 10  

Witam. Mam pewien problem- posiadam silnik z pralki i nie wiem jak go podłączyć(silnik nie będzie montowany do pralki raczej myślę o zastosowaniu w np kosiarce). szukałem na internecie i znalazłem stronkę: http://silnikielektryczne.prv.pl/html/silnik_dc.html
    Z tego co wyczytałem to prąd musi iść do uzwojenia potem przez szczotki do komutatora i z komutatora do ramki. Mam racje? Przechodząc do sedna mojego tematu to do silnika jest podłączonych sześć kabli, 2 kable są podłączone do "czegoś" nad komutatorem(są to 2czerwone kable). Trzeba coś do nich podłączyć?
    Kolejne 2 to niebieski i biały(sprawdzałem miernikiem funkcją ciągłości obwodu czy jest w nich przewodzenie i było*). Niestety nie wiem do czego mają być podłączone. Pod nimi są następne dwa: biały i szary(w w nich też jest przewodzenie*) Jak to wszystko podłączyć? Silnik jest na napięcie 230 - 240 V awięc mają być podłączone 2 przewody??
    * Przewodzenie w tych przewodach jest parami tzn że jest niebieski i biały ale niema już przewodzenia szary i niebieski. Z góry dziękuje za pomoc :) Pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

Ps. Jak ktoś nie chce zaśmiecać elektrody to proszę pisać na nr gg 6268582

0 10
  • #2 27 Cze 2008 19:03
    cranky
    Poziom 26  

Napisz typ silnika, to nie forum jasnowidzów (typ pralki chociaż)
    Prawdopodobnie to silnik z osobnymi uzwojeniami prania i wirowania (różne obroty)

0
  • #3 27 Cze 2008 20:54
    andryej4991
    Poziom 10  

C.E.SET.
    MCA 45/64 - 148/ALB1
    1,9 A- 420 W
    230 - 240 V - 50 Hz - cl. F/F
    Wszystko co jest na nim napisane ;)
    Z typem pralki będzie ciężko bo pralkę już wyrzuciłem

1
  • Pomocny post
    #4 27 Cze 2008 21:26
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Wyszukiwarka nie działa? Działa :shocked!:

Pzdr.

0
  • #5 27 Cze 2008 22:00
    andryej4991
    Poziom 10  

No właśnie <bezradny> nigdzie niema informacji o tym silniq :( Co robić?

0
  • #6 27 Cze 2008 22:05
    Mariusz Ch.

Witam.

Jak to nie ma. Nawet nie chciało się przeczytać wskazanego tematu? W nim masz opis wyprowadzeń. Następnie uruchamiasz ............. Google i znajdujesz schemat. Może być ten http://archive.espec.ws/section37/file11157.html

:evil:

0
  • #7 28 Cze 2008 13:22
    andryej4991
    Poziom 10  

To jest po rusq :/

0
  • #8 28 Cze 2008 13:43
    Mariusz Ch.

Witam.

To, że schemat podpisano w języku rosyjskim nie ma najmniejszego znaczenia, czyta się identycznie.
    Jak podłączyć silnik z pralki np. do kosiarki? Kable

Jeśli się nie podoba, to należy poszukać po angielsku.

:evil:

[Proszę poprawić pisownię w swoich postach.]

0
  • #9 28 Cze 2008 21:29
    andryej4991
    Poziom 10  

Dziękuję. Tak patrzę na ten silnik i zauważyłem, że skoro prąd musi iść po kolei od zwojów do ramki, to wezmę miernik i sprawdzę gdzie jest przewodzenie, przykładając kable do przewodów w komutatorze i przewodów do których ma iść zasilanie. Dowiem się w ten sposób jak to ma być podłączone? Po schemacie to nie bardzo sie orientuje..

===============================================

W tamtym temacie nie ma nic o tym jak go podłączyć ;(

0
  • #10 29 Cze 2008 12:26
    Mariusz Ch.

Witam.

W temacie znalazłem:

M7-1, M7-2 = prądnica tachometryczna. Widać ją na fotografii i prowadzą do niej przewody czerwone. Można pozostawić wolne.

M7-3, M7-4 = wirnik. Przewody: niebieski i następny szary.
    Na schemacie widać, że wirnik z jednej strony połączony jest bezpośrednio z zasilaniem. Przewód niebieski łączysz z neutralnym sieci.

M7-5, M7-6 = uzwojenie stojana. Zostały dwa przewody: szary i czarny. Z analizy schematu wynika, że stojan łączony jest szeregowo z wirnikiem i z drugiej strony zasilany. Na podstawie tego można połączyć szare przewody razem, a czarny do sieci ("L"). Zmiana kierunku wirowania jest wynikiem zamiany miejscami wyprowadzeń stojana.

Pzdr.

0
  • #11 30 Cze 2008 14:15
    andryej4991
    Poziom 10  

Dziękuje! Silnik podłączyłem zgodnie z wskazówkami i sie kręci :) Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

2