Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 24V/230V, zasilaczem ATX, dodatkowy akumulator

04 Lip 2008 00:48 6280 7
  • Poziom 18  
    Witajcie. Mam pytanie związane z zasilaniem komputera PC z instalacji samochodowej o napięciu 24V. Dużo naczytałem sie w sieci o tym jak to przetwornice z modyfikowana sinusoidą źle albo w ogóle nie współpracują z nowymi typami zasilaczy ATX, które posiadają na wejściu układ PFC. Wiem też że zasilacze z PFC mają większą sprawność niż zasilacze bez tego układu. Ponieważ mój sprzęt będzie w porywach pobierał max 300W i z powodów cięć budżetowych zdecydowałem się na tanią przetwornice 24V/230V o mocy ciągłej 400W, która na wyjściu ma właśnie przebieg w postaci modyfikowanej sinusoidy. Chcę też uchronić Windowsa przed sytuacjami kiedy przez brak zasilania system będzie się źle zamykał i powodował błędne wpisy na dysku. Wiem też że będę musiał wykorzystać jakiś stary zasilacz ATX tzn taki bez układu PFC. Myślałem nad tematem i mam takie rozwiązanie: będę potrzebował dodatkowego akumulatora żelowego i jakiegoś najlepiej prostego układu do przełączania na niego podczas zaniku napięcia w instalacji samochodowej, układu ładowania akumulatora żelowego i chyba układu przetwornicy z 12V na 24V bo akumulator, który wykorzystam będzie miał napięcie 12V. Co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy macie gdzieś schematy takich układów, które mógłbym wykorzystać ? Dodam że rozwiązanie z zastosowaniem UPSa raczej odpada bo nie wiem jak będzie sie on zachowywał przy pracy z napięciem wejściowym z modyfikowana sinusoida.
    Pozdrawiam i dzięki za każde info.
  • Poziom 43  
    Witam,
    chyba przekombinowałeś... :idea: :cry:
    Poszukaj stosownego UPSa z zasilaniem DC 24V (na taki akumulator) oraz z zimnym startem i z quasi sinusoidalnym napięciem wyjściowym (ten dobrze współpracuje z aktywnym PFC) - to wszystko w wielu konstrukcja UPSów idzie w parze.
    Przełączenie zasilania pomiędzy wewnętrznym akumulatorem UPSa a samochodowym da się załatwić jedną diodą Schottky'ego, przecież ta część układu UPSa do której podłączony jest jego wewnętrzny akumulator jest na potencjale "pływającym", więc nic nie ryzykujesz.
    Równiez masz (przy drobnej przeróbce w UPSie) zapewnione doładowanie UPSowego akumulatora z instalacji samochodowej.

Ja tak to widzę, a co już nie raz stosowałem w praktyce.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Niepotrzebnie usiłujesz komplikować sobie życie. Bądź konsekwentny i stosuj napięcie 24V. Zamiast jednego akumulatora żelowego 12V zastosuj dwa połączone szeregowo.
    Sprawę buforowania załatwia prosty układ:

Przetwornica 24V/230V, zasilaczem ATX, dodatkowy akumulator

Gdzie:
    D1 to (w przypadku układu 24V) dwie diody krzemowe połączone szeregowo - dają one spadek napięcia konieczny do bezpiecznego ładowania akumulatorów żelowych,
    R1 - rezystor ograniczenia prądu ładowania, w rzeczywistych warunkach, w instalacjach 12V stosowałem żarówkę 12V/21W,
    D2 i D3 to po prostu podwójna dioda Schottky - w Twoim przypadku będziesz potrzebował diody 45V 25+ A, na przykład MBR3045.

Przetwornica 24V DC/230V AC musi mieć dwustopniowe zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora - najpierw sygnał dźwiękowy a dopiero potem wyłączenie - tak, żebyś miał czas na zamknięcie systemu.
  • Poziom 18  
    Przepraszam ze dlugo nie odpisywalem ale mialem troche pracy wlasnie z zlozeniem w calosc gratow o ktorych pisalem.
    Rozwiazanie z UPSem ktory ma w sobie akumulator zelowy 24V chyba odpada bo ja osobiscie nie widzialem takiego UPSa. Polaczenie dwoch akumulatorow 12V jest juz lepszym rozwiazaniem ale temat troche sie zmienil tzn postanowilem wykorzystac do tego celu laptopa ale chce zastosowac nie matryce z laptopa ale monitor LCD. Teraz mam pytanie bo interesuje mnie temat z wykorzystaniem UPSa. Czy mozna w jakis sposob tak przerobic wejscie w UPSie tam gdzie jest akumlator zeby mozna tam bylo podpiac 24V z akumulatora samochodowego ?
  • Poziom 42  
    UPSa z akumulatorem 12V? Teoretycznie można ale sensu to nie ma. Technicznego i ekonomicznego.

Jeśli masz zamiar wykorzystać laptopa to w ogóle nie ma sensu stosowanie przetwornicy na 230V - chyba, że jedynie do zasilania zewnętrznego monitora.
  • Poziom 18  
    Wlasnie o to chodzi ze gdyby nie ten monitor na 230V to nie korzystalbym z przetwornicy 24V/230V no ale trzeba bo nie chec za bardzo grzebac w elektronice monitora. Rozwiazanie z UPSem calkowicie odrzucilem ze wzgeldu na wage UPSa i przerobki ktore musialbym w nim zrobic zeby dzialal na 24V.
  • Poziom 18  
    Witajcie mam kolejny problem a wlasciwie pytanie. Podlaczam urzedzenia:
    Akumulator 24V --> Przetwornica napiecia 24V/230V --> monitor LCD+laptop

Pytanie:
    Czy mase monitora LCD moge polaczyc z masa samochodu czyli z masa akumulatora ?

Moderowany przez -RoMan-:

Nie mnóż wątków nad potrzebę!

• Poziom 43  
    Witam!
    Akumulator nie ma "masy", gdyż cały jest w obudowie z tworzywa (izolacji)!.
    W większości współczesnych samochodów biegun ujemny akumulatora jest połączony z karoserią ("masą").
    Myślę, że najpierw trzeba to sprawdzić, czy Twoja przetwornica nie ma galwanicznego przejścia między stroną "24V", a stroną "230V". Jeśli takie przejście jest - to problem znika sam, nie masz co łaczyć, bo połączenie istnieje. Jeśli połączenia nie ma, to wtedy możesz połaczyć masy: samochodu i monitora. To połączenie jest uzasadnione względami bezpieczeństwa: aby nie było zagrożenia dla życia, aby między karoserią a monitorem (lub innymi elementami metalowymi w instalacji komputerowej) nie mogło pojawić się się napięcie 230V.