logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Identyfikacja elementu z tunera cyfrowego Opticum 4100 - cewka?

Adam_n92 02 Sie 2008 19:53 3734 38
Najlepsze odpowiedzi

Co to za element przypominający cewkę, wyjęty z płytki tunera cyfrowego Opticum 4100?

To dławik przeciwzakłóceniowy, najpewniej bifilarny, który z dwoma żółtymi kondensatorami tworzy filtr przeciwzakłóceniowy [#5402318][#5403026] Jeśli jest uszkodzony, można próbować przewinąć go albo dobrać podobny z innego urządzenia, np. z tunera SAT, DVD lub zasilacza AT [#5402960][#5403001][#5403026]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 5402306
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Witam. Mam jedno proste pytanie. Co to za element umieszczony na zdjęciu. Przypomina mi jakąś cewkę. Stoi na czterech nóżkach. Dodam że wyciągnąłem to z płytki tunera cyfrowego (chyba Opticum 4100). Poniżej zdjęcie tego elementu wyciągniętego i jeszcze w układzie.
    Identyfikacja elementu z tunera cyfrowego Opticum 4100 - cewka?
    Identyfikacja elementu z tunera cyfrowego Opticum 4100 - cewka?
    Serdecznie pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #3 5402749
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Dziękuje za tą odpowiedź jednak mam jeszcze jedno pytanie. Czy szło by taki dławik nabyć w sklepie elektronicznym i ile wynosiłby jego koszt? Z góry dzięki za odpowiedź.
  • #5 5402781
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Adam_n92 napisał:
    Dziękuje za tą odpowiedź jednak mam jeszcze jedno pytanie. Czy szło by taki dławik nabyć w sklepie elektronicznym i ile wynosiłby jego koszt? Z góry dzięki za odpowiedź.
    Czy ma to być taki sam - identyczny - dławik bifilarny, czy może być podobny?
  • #6 5402889
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Może być podobny. Wystarczy żeby poprawnie spełniał swoją funkcję w powyższym układzie.
  • #8 5402932
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Owszem, zdaje mi się że ten oryginalny jest uszkodzony. Kondensatory po wyjęciu są z jednej strony tak jakby były przypalone a te "druciki" od dławika są pourywane od nóżek.
  • REKLAMA
  • #9 5402960
    serwis
    Poziom 37  
    Posty: 3927
    Pomógł: 334
    Ocena: 268
    Jeżeli są oberwane wyprowadzenia, to zmienia postać rzeczy.

    Masz dwa wyjścia; albo załatwić z podobnego urządzenia, albo przewinąć ten uszkodzony.
    Myślę , że innego tunera sat lub jakiegoś dvd powinieneś podpasować.
  • #10 5402969
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Aha. A te kondensatorki mogę normalnie kupić w sklepie? Są to kondensatory poliestrowe (tak mi się zdaje) MKP 100nF 250V.
  • #11 5402977
    serwis
    Poziom 37  
    Posty: 3927
    Pomógł: 334
    Ocena: 268
    Oczywiście, ze możesz kupić. Trzeba tylko zwrócić uwagę na wszystkie napisy i znaki umieszczone na nim. Jest to dosyć istotna sprawa, gdyż kondensatory te pracują w bardzo specyficznych warunkach.
  • #12 5402989
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Zatem dziękuje za te odpowiedzi. Kondensatory kupię w sklepie a ten dławik postaram się przewinąć (choć na razie nie wiem jak). Mam nadzieję że to pomoże. Jeszcze raz dziękuje za udzieloną pomoc.
    Pozdrawiam
  • #13 5403001
    serwis
    Poziom 37  
    Posty: 3927
    Pomógł: 334
    Ocena: 268
    Przewinięcie nie stanowi problemu- te "kilka" zwojów możesz nawet nawinąć ręcznie. Problem może się pojawić przy demontażu rdzenia. Musisz uważać , gdyż rdzeń ferrytowy jest bardzo kruchy, a na dokładkę całość jest lakierowana. Jak się zdecydujesz na przewijanie, to napiszę jak do tego podejść od strony praktycznej.
  • #14 5403018
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    No to w takim razie decyduję się na przewijanie dlatego że demontaż dławika z innego urządzenia raczej nie wchodzi w rachubę ponieważ nie mam z czego.
  • Pomocny post
    #15 5403026
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Adam_n92 napisał:
    Może być podobny. Wystarczy żeby poprawnie spełniał swoją funkcję w powyższym układzie.
    Podobny dławik - wymontowany z PCetowego zasilacza formy AT - to masz ode mnie w prezencie. Za rozstaw wyprowadzeń nie ręczę.
    Poproszę - via PW - o adres wysyłkowy.
    A te kondensatory - 100nF - to jaki mają rozstaw wyprowadzeń?
  • #16 5403035
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    kondensatory mają rozstaw 15mm.
  • REKLAMA
  • #17 5404102
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    To napięcie 250V nawet z wężykiem ~ to chyba trochę za słabe, nawet, jak jest tam 10 atestów UL. Chyba, że na Amerykę.
  • #18 5420063
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Witam. Po założeniu filtra przeciwzakłóceniowego zadowolony podłączam tuner do prądu i... nadal nic :/ Zabrałem się za mierzenie napięć (coś trochę za duże mi się wydają ale może tak ma być). Z ciekawości ustawiłem miernik na opcje mierzenia diod i oto co otrzymałem:
    dioda a -> kierunek przewodzenia ok. 420, kierunek zaporowy ok. 1800
    dioda b -> kierunek przewodzenia ok. 450, kierunek zaporowy ok. 980
    dioda c -> kierunek przewodzenia ok. 110, kierunek zaporowy ok. 200
    dioda d -> kierunek przewodzenia ok. 100, kierunek zaporowy ok. 145
    Ponadto zauważyłem że tranzystor
    -nie ma przerwy między EC
    -między EB przewodzi prąd w obie strony
    -między CB również przewodzi prąd w obie stron

    Czyli tak - diody a, b, c, d do wymiany, tranzystor również.
    Czy macie może jeszcze jakieś sugestie, porady ew. co jeszcze mam pomierzyć bo ja już powoli nie wiem ale przecież w końcu musi to odpalić i działać poprawnie :)
    Identyfikacja elementu z tunera cyfrowego Opticum 4100 - cewka?
    Pozdrawiam

    ====================================================

    Aha i czy te napięcia są prawidłowe?
  • REKLAMA
  • #19 5422501
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    Górne V jest całkiem bez sensu - nie mierzy się napięć pomiędzy stroną sieciową a wtórną. Dolne V - jakich w końcu punktów dotyczy? Jeśli zasilacz pracuje, to miernik ma prawo pokazać 640V AC, zwłaszcza taki za 12 zotych :D .
    Coś musiało być uszkodzone - dławik sieciowy nie powinien się przegrzać w normalnej pracy, za to przy watowanym bezpieczniku może to się zdarzyć.
    Pomiary półprzewodników będą wiarygodne po wylutowaniu z układu.
  • #20 5423464
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Dobrze. Zatem co może być tego przyczyną że napięcie jest (dolne V) a jak mierze te napięcia co wychodzą z układu to jest wszędzie OV?

    Teraz chce zmienić tranzystor (oznaczenie 3CCCON9 TL431O TI) i szukam zamiennika.

    Pozdrawiam
  • #21 5423535
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Tylko ze TL431 to nie tranzystor. Tylko programowalna dioda Zenera.
    I w typowym zastosowaniu w przetwornicach pełni on rolę wzmacniacza błędu + źródłem napięcia odniesienia.
    I przekazuje on informacje o napięciu wyjściowym przez transoptor U2 do sterownika U1.
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/Hitachi/e204049_ha17431.pdf
    http://www.powersystemsdesign.com/design_tips_june07.pdf
    I właśnie jak tam siedzi sterownik? (U1)
  • #22 5423560
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    siedzi sobie spokojnie ;P To może wymienić ten sterownik (U1) albo transoptor (U2).
    Albo czy mógłby mi ktoś popisać gdzie pomierzyć U1 i U2 aby sprawdzić czy są dobre?

    Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

    Pomierzyłem napięcia na tym transoptorze (U2) i oto co otrzymałem.
    Identyfikacja elementu z tunera cyfrowego Opticum 4100 - cewka?
    Czyli że napięcie wcale do niego nie dochodzi, więc musi być uszkodzona ta programowalna dioda zenera.
  • #23 5423902
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    Oj, dużo jeszcze wody upłynie, zanim U>0V :D . W tym czarnym kanciastym jest bezpiecznik - wymień go na taki sam, tylko dobry, i sprawdź, czy znowu się spalił po włączeniu. :idea:

    Moderowany przez Mariusz Ch.:

    Regulamin, punkt 12. Porada szkodliwa. Oznaczenie U2 wskazuje na półprzewodnik. Zdjęcie przetwornicy nie pozostawia wątpliwości. Jest to transoptor pracujący w pętli sprzężenia zwrotnego.

  • #24 5423962
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Może się mylę ale tak "na chłopski rozum" to skoro po obu stronach bezpiecznika jest 0 to problem jest gdzieś wcześniej. No bo gdyby był to bezpiecznik zepsuty to by napięcie dochodziło ale by już nie wychodziło.
    Pozdrawiam
  • #25 5423963
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    bonanza napisał:
    Oj, dużo jeszcze wody upłynie, zanim U>0V :D . W tym czarnym kanciastym jest bezpiecznik - wymień go na taki sam, tylko dobry, i sprawdź, czy znowu się spalił po włączeniu. :idea:
    Nieprawda :!: Sam autor był napisał, iż jest to transoptor :!:
    Będę raportował.

    :arrow: Adam_n92, z jakiego urządzenia pochodzi ten zasilacz :?:
  • #26 5424014
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Zasilacz pochodzi z tunera Opticum 4100
  • #27 5424062
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6181
    Pomógł: 866
    Ocena: 461
    Witam.

    Uszkodzenie jest ewidentnie po stronie pierwotnej. Zwykle do wymiany sterownik i transoptor. TL 431 zostaw w spokoju, gdyż po stronie wtórnej nie ma żadnych napięć. Dodatkowo należy sprawdzić rezystory startowe ( R1, R2). Aplikacji sterownika (U1) poszukaj w google. Na podstawie zdjęcia, przetwornica pracuje w standardowej aplikacji sterownika.

    Pzdr.

    [Wyjaśnienia dla bonanza. W czasie pisania odpowiedzi nie było jeszcze postu powyżej. Zmuszony byłem wpisać piękną ramkę, uzupełnić księgę i stąd przesunięcie czasowe. Sporny fragment usuwam. ]
  • #28 5424076
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Adam_n92 napisał:
    Zasilacz pochodzi z tunera Opticum 4100
    Dziękuję, teraz wiem od czego swego czasu taki zasilacz - "w ciemno", bez schematu - skutecznie naprawiłem... :D
    Obserwując tu Twoje z tym zasilaczem zmagania muszę stwierdzić, iż nie poradzisz sobie sam z jego naprawą... :idea: :cry: ...a na 'mądre' podpowiedzi lepiej nie licz, jak chcesz mieć ten zasilacz naprawiony...
    Potrzeba sporo wiedzy by, po wymianie znaczączych w nim elementów, nie uszkodzić go ponownie w trakcie próby załączenia do sieci.

    Jeszcze mam pytanie: co jest napisane - oznaczenie - na ośmionóżkowym układzie scalonym oznaczonym tam jako U1 :?:

    P.S. [godzina.: 16:54:00] Przestałem mieć widoczne obrazki jakie poprzednio tu widziałem...
  • #29 5424091
    Adam_n92
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Ocena: 11
    Na ośmionóżkowym układzie scalonym napisane jest 5M02659R VE24
  • #30 5424113
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    Identyfikacja elementu z tunera cyfrowego Opticum 4100 - cewka?

    Widzicie panowie oprawkę bezpiecznika na tym zdjęciu?
    Kto pierwszy znajdzie - daję 2 punkty, jeśli moderator - daję mu 10.
    Patrzeć i myśleć, a potem kablować i moderować. Poziom pomagaczy wyraźnie zniża się do poziomu naprawiaczy.

    [Kolego, tego wielkiego i czarnego w lewym, dolnym fragmencie płytki nie sposób przeoczyć. Gdybyś nie wiedział o co chodzi, to podpowiem, że jest tam wykrzyknik w trójkącie. Post przenoszą do kosza, regulamin punkt 8.4. Mariusz Ch.]

    Dodano po 17 [minuty]:

    Szanowny Mod się pomylił i wywalił Swój post do kosza (ten, w którym twierdził, że to DVD). :D
    Obiecane punkty wysłałem.

Podsumowanie tematu

✨ Element wyjęty z płytki tunera cyfrowego Opticum 4100 to dławik przeciwzakłóceniowy, który wraz z kondensatorami tworzy filtr przeciwzakłóceniowy. Uszkodzenie dławika jest rzadkie, dlatego nie jest on standardowo dostępny jako podzespół serwisowy. W przypadku uszkodzenia można próbować przewinąć dławik samodzielnie lub pozyskać podobny z innego urządzenia, np. zasilacza komputerowego. Kondensatory poliestrowe MKP 100nF 250V z rozstawem nóżek 15 mm można bez problemu kupić w sklepie elektronicznym, jednak należy zwrócić uwagę na ich parametry pracy. Po wymianie filtra i dławika tuner nadal nie działał poprawnie, co skłoniło do dalszej diagnostyki zasilacza. Pomiar napięć i testy półprzewodników wykazały uszkodzenie diod, tranzystora oraz elementów sterujących zasilaczem, takich jak układ scalony 5M02659R oraz transoptor. Programowalna dioda Zenera TL431 pełni rolę wzmacniacza błędu i źródła napięcia odniesienia w układzie. Uszkodzenia zasilacza występowały po stronie pierwotnej, gdzie konieczna była wymiana sterownika, transoptora oraz sprawdzenie rezystorów startowych. Po wymianie tych elementów i kondensatorów elektrolitycznych (C13, C15) tuner zaczął działać, jednak pojawiły się problemy z poprawnym uruchomieniem i wyświetlaniem. Wskazano na konieczność ostrożności przy demontażu i naprawie zasilacza ze względu na jego złożoność i ryzyko dalszych uszkodzeń.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA