Witam.
Jakiś czas temu (ok. 3 miesiące), w mojej od trzech lat "zagazowanej" (Tartarini) Albei 1,2 16v (80 KM) z 2004 roku, zaświeciła się kontrolka, sygnalizująca awarię silnika .
Najpierw, próbowałam dostępnymi, domowymi - że tak powiem - sposobami (a te "domowe sposoby" to ogólny wizualny przegląd instalacji i sprawdzenie połączeń we wtyczkach) sprawdzić powód i poprzez "reset" komputera, czyli odłączenie na jakiś czas instalacji od prądu, zlikwidować/usunąć wyświetlony błąd.
Niestety, najprawdopodobniej podczas owego wizualnego przeglądu, zerwałem jeden z silikonowych przewodów WN i dopiero teraz zaczęły się "schody".
Cóż było robić. Udałem się do elektryka, który stwierdził "nieudany zapłon" i awarię I sondy lambda. Uszkodzony kabel wymienił na jakiś od Matiza (chyba), ale sprawny, skasował błędy i... pojechałem do domu.
Od tej pory owa sonda, jeszcze trzy razy sygnalizowała awarię. Zawsze na rozgrzanym silniku, jadąc na LPG i zawsze podczas nabierania szybkości, (po wykonaniu skrętu o 90 stopni) na II lub III biegu.
A teraz prośba do Fachowców:
proszę o radę, jakiego producenta kable wybrać i jaką sondę, żeby nie przepłacać za oryginały, których cena (bez montażu) to ok. 300 za przewody i ok. 500 zł. za sondę .
Czy np. taka sonda: zał. nr. 1 i 2
byłaby odpowiednia? Wprawdzie cena jest b. zachęcająca, ale czy nie za bardzo ?! Albo... czy tych przewodów:
zał. 3
można użyć do mojej "Albki" mimo, ze nie są do niej dedykowane, ale z opisu silnika (1,2 16V) mogłyby do niej pasować?
Będę zobowiązany za wszystkie rady.
Pozdrawiam wszystkich
Ps.
Opcji "szukaj" używałem wielokrotnie, ale z mizernym skutkiem.
Na podstawie p.10.11 Regulaminu, skasowałem odsyłacze do serwisu aukcyjnego i proszę ich nie umieszczać w postach. Jeżeli istnieje konieczność przedstawienia parametrów oferowanych tam sond, to zawsze można posiłkować się zrzutami ekranu, umieszczonymi zgodnie z zasadami forum. Pozostawiam autorowi możliwość korekcji postu.
[MS]
Mam nadzieję, że teraz jest OK. Jeśli nie, proszę postąpić zgodnie z regulaminem.
Teraz jest dobrze. Proszę czytać ogłoszenia w dziale!
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic997258.html
Jakiś czas temu (ok. 3 miesiące), w mojej od trzech lat "zagazowanej" (Tartarini) Albei 1,2 16v (80 KM) z 2004 roku, zaświeciła się kontrolka, sygnalizująca awarię silnika .
Najpierw, próbowałam dostępnymi, domowymi - że tak powiem - sposobami (a te "domowe sposoby" to ogólny wizualny przegląd instalacji i sprawdzenie połączeń we wtyczkach) sprawdzić powód i poprzez "reset" komputera, czyli odłączenie na jakiś czas instalacji od prądu, zlikwidować/usunąć wyświetlony błąd.
Niestety, najprawdopodobniej podczas owego wizualnego przeglądu, zerwałem jeden z silikonowych przewodów WN i dopiero teraz zaczęły się "schody".
Cóż było robić. Udałem się do elektryka, który stwierdził "nieudany zapłon" i awarię I sondy lambda. Uszkodzony kabel wymienił na jakiś od Matiza (chyba), ale sprawny, skasował błędy i... pojechałem do domu.
Od tej pory owa sonda, jeszcze trzy razy sygnalizowała awarię. Zawsze na rozgrzanym silniku, jadąc na LPG i zawsze podczas nabierania szybkości, (po wykonaniu skrętu o 90 stopni) na II lub III biegu.
A teraz prośba do Fachowców:
proszę o radę, jakiego producenta kable wybrać i jaką sondę, żeby nie przepłacać za oryginały, których cena (bez montażu) to ok. 300 za przewody i ok. 500 zł. za sondę .
Czy np. taka sonda: zał. nr. 1 i 2
byłaby odpowiednia? Wprawdzie cena jest b. zachęcająca, ale czy nie za bardzo ?! Albo... czy tych przewodów:
zał. 3
można użyć do mojej "Albki" mimo, ze nie są do niej dedykowane, ale z opisu silnika (1,2 16V) mogłyby do niej pasować?
Będę zobowiązany za wszystkie rady.
Pozdrawiam wszystkich
Ps.
Opcji "szukaj" używałem wielokrotnie, ale z mizernym skutkiem.
Na podstawie p.10.11 Regulaminu, skasowałem odsyłacze do serwisu aukcyjnego i proszę ich nie umieszczać w postach. Jeżeli istnieje konieczność przedstawienia parametrów oferowanych tam sond, to zawsze można posiłkować się zrzutami ekranu, umieszczonymi zgodnie z zasadami forum. Pozostawiam autorowi możliwość korekcji postu.
[MS]
Mam nadzieję, że teraz jest OK. Jeśli nie, proszę postąpić zgodnie z regulaminem.
Teraz jest dobrze. Proszę czytać ogłoszenia w dziale!
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic997258.html