Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera pogłosowa ADS digital delay 500 + zniekształca dżwięk

12 Aug 2008 22:58 8328 14
  • Level 15  
    Witam. Niegdyś kamerka kupiona za wyciułane pieniądze, pożyczyłem i zwrócili z defektem. Do rzeczy, sygnał bez pogłosu kamera przenosi normalnie, a sam pogłos jest zniekształcony. Nie mam schematu, ale śledząc sygnał audio wychodzi mi, że uszkodzony może być układ scalony z którego producent zeszlifował symbol, mam na myśli ten zakreślony na czerwono 16 nóżkowy. Może ktoś z Was wie co tam siedzi.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 34  
    Jeśli nie ma nawet śladu opisu, to sprawdź aplikację kości TL 084.
    Porównaj czy pasuje do rozłożenia elementów i ścieżek (we, wy.)
    Kamera pogłosowa ADS digital delay 500 + zniekształca dżwięk

przede wszystkim nóżka 4 i 11 - symetryczny (+) i (-) zasilania względem masy.

p.s. Napisz kolego ile ma nóżek ta zaznaczona kostka - nie widać dokładnie, więc może to być coś innego niż wzm. operacyjny 14pin. (16pin?) Daj zdjęcie z większa ostrością i ciut bliżej. Może jednak jest tam jakiś fragment oznaczenia... Schematu w sieci net raczej brak.

pozdrawiam
  • Level 15  
    Tak jak napisałem wyżej, scalak jest 16 nóżkowy, a napis z symbolem jest zeszlifowany chyba papierem ściernym i nic nie można odczytać poza nic dla mnie nie znaczącym S+B8440. TL084CN jest też na płycie, ale obok tego zakreślonego.
  • Level 34  
    Kurczę... :) faktycznie napisałeś na początku 16pin... generalnie ciekawa sprawa. Możliwe że jest to jednak specjalizowany "operacyjny" (blisko gniazd audio). Rozpisz dokładnie jego piny na kartce: zasilanie (pewnie symetryczne), wejścia i wyjścia sygnału i porównaj z 16-to pinowymi aplikacjami kilku różnych kości operacyjnych. Ewentualnie napisz maila do ADS, lub zadzwoń - może coś pomogą.

p.s. dane znajdziesz w panoramie firm

pozdr.
  • Level 15  
    Zasilanie niesymetryczne +15V, zniekształcone audio na 8 pinie. Zanim zaczne rospisywać aplikację spróbuję zadzwonić jeszcze do ads.
  • Level 34  
    Świetnie! To jest jakiś trop - sprawdź po ścieżkach druku czy może jednak ta kość powinna dostawać zasilanie sym. (jak np. TL084CN) i brakujące napięcie minusowe nie trafia do fragmentu układu, w efekcie czego wychodzi tylko jedna połówka amplitudy. Jest to jednak narazie tylko teoria, bo wciąż nie wiemy jaki to 16-to "nóżkowiec" i może to być niestety faktycznie on uszkodzony. Dzwoń do ADS i pisz co, jak... :)
  • Level 15  
    Jednak się pomyliłem, przy pomiarach masę złapałem w złym miejscu. Mierząc względem masy jest napięcie symetryczne +- 7,5V, na obu wspomnianych układach.
  • Level 34  
    Dzwoniłeś do ADS? Pisałeś maila?
  • Level 15  
    Dzwoniłem i otrzymałem odpowiedż, że tych kamer już nie serwisują z powodu wyczerpania zapasów części, ale jeżeli znajdą to wspomogą schematem. Jak na razie czekam.
  • Level 2  
    Witam! Mam tę samą kamerę pogłosową ADS Digital Delay 500 i układ, ktory zaznaczono czerwonym kolorem to NE5517N.
  • Level 15  
    No i zapaliło się światełko nadzieji dla kamerki. Ten układ trochę trudno dostępny, ale najważniejsze, że już wiadomo czego szukać. Miałbym jeszcze do Ciebie Bedziol11 prośbę, zerknij jak możesz i napisz co siedzi za układ koło potencjometru montażowego. Chodzi mi o ten 8-nóżkowy.
  • Helpful post
    Level 2  
    Ten uklad to LM311P
  • Level 15  
    Wielkie dzięki. To teraz mam już z górki, o efektach niebawem poinformuję.
  • Level 18  
    NE5517? To zdaje się odpowiednikiem jest LM13600/13700? Bywają w TME. Pewnie ten OTA pracuje w układzie wstępnego kompresora dynamiki. Uszkodzenie w jego okolicy w sumie może być dość prawdopodobną przyczyną zniekształceń, a te kości są dosyć delikatne - nie lubią nadmiernego prądu na nóżce sterującej.

Przy okazji - udało się zdobyć może schemat? Mój ADS 500 ma dokładnie taki sam problem - sygnał po efekcie ma duże zniekształcenia nieliniowe niezależnie od poziomu.

Spróbuję na razie podmienić ten wzmacniacz (jeżeli mi w zapasach jeszcze jakieś LM13600 zostały).

Aktualizacja:
    Podmiana LM13600/NE5517 nie wpłynęła znacząco na zniekształcenia. Z tego co się zdążyłem zorientować, efekt ten pracuje w oparciu o przetwarzanie A/C typu delta, więc na wysoką jakość nie ma co liczyć - ale mimo wszystko pamiętam egzemplarze brzmiące dużo lepiej. W wolnej chwili postaram się z płytki zrysować schemat części analogowej (obwody wejściowe i wyjściowe), może to mi podsunie jakiś pomysł. Mam ten komfort, że w mojej wersji płytki (rev. 3, 1994 rok) wszystkie elementy są ładnie opisane, łącznie z podanymi wartościami el. biernych i typami scalaków.
  • Level 9  
    Dzwoniłem z zapytaniem do ADS. Nie uwierzycie - zgubili schemat od dd1000, nie wiedzą gdzie może być. Konstruktor się zwolnił, a oni przy przeprowadzce zgubili specyfikacje i no dosłownie wszystko do dd1000 co mieli do kultowego vintage delaya. Mam podobny problem jak autor tematu i doszedłem do tego że problem tkwi w środowisku pamięci pogłosu.