Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów dla silnika 2f 400V na podstawie temp.

26 Sie 2008 19:57 1526 5
 • Poziom 11  
  Mam silnik 1kW zasilany 2 fazowo 400V (+ kondensator rozruchowy). Potrzebuje zrobić do niego regulacje prędkości na podstawie temperatury. W sprzedaży są regulatory 1fazowe z N na 230V lub 3 faz 400V a nie ma 2f na 400V.
  Czy ktoś wie jak to zrobić lub dysponuje odpowiednim schematem do tego?
 • Poziom 27  
  Ten typ silnika nie nadaje sie do regulacji obrotow.Jest to silnik jednofazowy z rozruchem odsrodkowym.Do malych silnikow mozna stosowac regulatory obrotow tam gdzie nie ma wylacznika odsrodkowego, lub do silnikow szczotkowych.Najprosciej jest zmienic silnik na trofazowy z zasilaniem na jednej fazie jesli nie ma trzech, stosujac falownik.
 • Poziom 11  
  Jest to silnik klatkowy który umożliwia regulację prędkości. Takie silniki występują w amerykańskich klimatyzatorach produkowanych na europę.
  Widziałem taki regulator właśnie w tym urządzeniu składający się z jakiegoś chyba tyrystora i małej płytki elektronicznej. Regulacja była liniowa. Zasada regulacji powinna być podobna jak przy 230V.
 • Poziom 27  
  Jesli piszesz o silniku pracujacym w klimatyzatorach to masz racje, ale te silniki nie maja mocy 1KW.Silniki nie posiadaja wylacznika odsrodkowego, a to zmienia caly tok rozumowania.Do takich silnikow wystarczy zastosowac uklad regulacji stosowany w spawarkach na triaku.Ukladow jest sporo na forum.Do tego rozwiazania polecal bym uklad na U2008B.Jest to uklad typowy do zastosowania w regulacji obrotow silnika.
 • Poziom 18  
  DIODA52 ma rację.poza tym jak nie spróbujesz to mieć nie będziesz. Zwróć tylko uwagę na to by elementy układu były na odpowiednie napięcie [0.4KV]
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Taki układ sterowania silnika znajduje się w starych klimatyzatorach "beczkach" Carriera. Płyta nosi nazwę motomaster. Obecnie jest chyba 3 generacji. Poszukaj na necie to może znajdziesz schemat do niej.