Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD 320x240 bez sterownika - jak to obsłużyć?

24 Wrz 2008 16:19 2759 8
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam taki oto wyświetlacz:

LCD 320x240 bez sterownika - jak to obsłużyć? LCD 320x240 bez sterownika - jak to obsłużyć?

z datasheet'em jak w załączniku (nie jest dokładnie od tego modelu ale myślę, że jest dostatecznie zbliżony jeśli nie taki sam).

I w związku z tym mam pytanie: Jak to obsłużyć? Wiem, że temat takich wyświetlaczy był już omawiany ale nie wiele z tego wyniosłem/zrozumiałem. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak dziecku jak się takim czymś steruje, jak zasila i czy ciężko jest do tego zrobić sterownik, no i oczywiście jakiego kontrolera użyć.

Co do zasilania z całą moją przenikliwością ;) wywnioskowałem, że potrzebne jest ujemne napięcie. Tylko jakiej wartości i skąd to napięcie wziąć?
    Co do reszty nie mam większego pojęcia o co chodzi.

A może jest jakiś prosty gotowy sterownik?
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    na poczatek poczytaj

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=979448

ani nie napisales co chcesz wyswietlac, ani z jaka glebia kolorow, ani z jaka szybkoscia, ani czy to dynamiczne czy statyczne... bez tych informacji nie jest mozliwa odpowiedz na twoje pytanie.

4\/3!!
  • Poziom 10  
    Hm, co chcę wyświetlać? W zasadzie tekst i jakieś proste kształty. W głębi kolorów 2 bitowej :) bo więcej się nie da. To jest zwykły monochromatyczny graficzny wyświetlacz LCD tyle tylko, że nie ma kontrolera. Generalnie chodzi mi o samo uruchomienie i zrozumienie zasady działania bo później to jest kwestia programu a z tym mam nadzieję dam już sobie radę.

Muszę jedynie poznać mniej więcej jak to to działa. Nie do końca to łapię. O co chodzi z tym odświeżaniem?

No i dalej. Układ S1D13705 myślę, że też by pasował, żeby to zasterować ale czy jest konieczny. 40 PLN to trochę. Nie można tego zrobić na samym procku?
    mozna, ale jesli te teksty i obrazki maja sie zmieniac, to bedziesz mial spory problem <:

4\/3!!
  • Poziom 10  
    Ok. Załóżmy, że mam linie (bo mam :) ):

Code:

1        FLM         the signal indicate the beginning of each frame
    2        NC          not connected
    3        CL1         data latch pulse
    4        CL2         data shift clock pulse
    5        DOFF        display off
    6        D0          display data
    7        D1          display data
    8        D2          display data
    9        D3          display data
    10       VDD         power supply for logic (+5V)
    11       VSS         signal ground (GND)
    12       VEE         power supply for LCD driving (-V)
    13       V0          operating voltage for LCD drive (variable)
    14       FG          frame ground

Rozumiem, że każdy impuls na FLM rozpoczyna nową ramkę, każdy impuls na CL1 odpowiada za nową linię a każdy impuls na CL2 za każde kolejne 4 piksele.

W związku z tym, że wyświetlacz ma rozdziałkę 320x240 więc punktów jest 76800 a na dodatek jest monochromatyczny więc potrzebuję 9600 bajtów na jedną ramkę. Jeśli tok mojego rozumowania jest błędny to mnie popraw.

Jeśli tak jak Ty wezmę PIC24 np. PIC24HJ256GP206, który ma 16KB ramu i DMA to czy nie udało by mi się wyrobić.

Oczywiście rozumiem, że ten procesor nie robiłby nic innego niż tylko odświeżanie ekranu. W takim razie czy nie można by całego układu zrobić na dwóch kontrolerach. Jeden od odświeżania, zastąpiłby S1D13705 (i 40PLN w kieszeni :D ) a drugi miałby już zaimplementowane czcionki i kształty.
    po pierwsze DMA cie nic nie uratuje, bo kontroler DMA obsluguje tylko 2kB pamieci, a do tego nie obsluguje pinow IO <:

po drugie - wazniejsze - wszystko da sie zrobic, ale problem jest tego typu, ze uklad typu S1D13705 ma pamiec dwuportowa, a zaden mikrokontroler juz nie. w kazdym razie chodzi o to, ze gdy twoj procek cos odswieza (aktualnie odczytuje dane zeby je wystawic na porty), to w tym czasie nie mozesz nic pisac do niego z zewnatrz. musisz wiec dorobic sygnal, ktory bedzie wskazywal, ze trwa zapis, ew sygnal, ktory bedzie wskazywal, ze zapis sie skonczyl (to rozwiazanie jest lepsze) i nadrzedny procesor bedzie wiedzial kiedy moze usunac dane z magistrali or sth.

ogolnie sprawa jest dosyc prosta, ale chodzi o ogromna liczbe opercji jaka ten procek musi wykonac zeby wyswietlic ramke <: z tego wzgledu trudno sie wpasowac z zapisem nowych danych. ale da sie to zrobic i sa tacy, ktorzy to zrobili, wiec ... walcz <:

anyway - ja bym tak kupil sobie jakiegos scalaczka <: w maritexie jest tanszy (i o wiele mocniejszy) kontroler SSD1906, ktory ostatnio sobie sprawilem, bodajze 25netto.

4\/3!!
  • Poziom 10  
    Mocniejszy, tylko czy nie za mocny ;) Po co mi taka krowa?

Ale i tak wychodzi na to, że będę musiał sobie coś jednak kupić. A co powiesz o S1D13305 lub RA8835? To już kompletne sterowniki z tekstem i w ogóle... ;) (zastanawiam się tylko po co oni robią sterowniki z interfejsem dla np. Z80)

Jeśli możesz to powiedz mi jeszcze gdzie kupiłeś S1D13705 za 40PLN.

Acha no i może kojarzysz jak podłączyć to ustrojstwo? Skąd wziąć ujemne napięcie na VEE tak żeby tanio wyszło i mało miejsca zajęło?
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    z tego co mi sie wydaje, a nie chce mi sie teraz szukac, s1d13305 wymaga podlaczenia zewnetrznej pamieci, wiec lepiej daj sobie z nim spokoj. tego drugiego nie znam.

s1d13705 kupilem we wroclawskim protonie, tyle ze tam jak kupujesz na sztuki, to doliczaja sobie jakas kase za obsluge zamowienia. za <50zl doliczaja 20zl, a za <100 tylko 10zl. ogolnie wiec ja bym jednak kupil tego ssd1906 <: krowa czy nie - obsluguje sie go doslownie tak samo, dziala na doslownie tej samej zasadzie, do tego ma wieksze mozliwosci [; miejscami jest bardziej skomplikowany, ale bez przesady. ewentualnie s1d13705 (zwany jeszcze sed1375) jest w maritexie, ale za kosmiczne pieniadze.

a do ujemnego napiecia kup sobie jakas przetwornice na allegro za pare zeta - tak najprosciej <:

4\/3!!
  • Poziom 10  
    Ok. Dzięki :) Na razie to tyle. Zacznę to męczyć od przyszłego tygodnia. Żeby nie było dałem pomógł :D