Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows XP + Windows 98 (ponowna instalacja 98) - problem!

kaczanoga 08 Oct 2008 11:47 1671 2
 • #1
  kaczanoga
  Level 10  
  Pewnie już było tysiące ale trochę poczytałem i do końca nie jestem pewien dlatego zapytam jeszcze raz, mam problem a mianowicie mam na partycji C zainstalowanego Windowsa 98 (FAT32) a na partycji D Windowsa XP (NTFS) lecz niestety win 98 się posypał i potrzebna jest ponowna instalacja :-( I tu pojawia się pytanie co i jak zrobić aby po ponownej instalce Win 98 (i formacie dysku C) nie stracić opcji wyboru dwóch systemów. Skopiowanie istniejącego już pliku boot.ini i podmiana go po instalacji raczej nie rozwiąże problemu, trzeba chyba będzie skorzystać z konsoli odzyskiwania?! Jeśli tak to jakich po kolei użyć komend (fixmbr, fixboot) aby przywrócić aktualny stan?  Czy samo użycie konsoli odzyskiwania i polecenia bootcfg /rebuild nie rozwiązało by mojego problemu, oczywiście już po zainstalowaniu Win 98?

  Jeszcze tego nie robiłem ale wydaje mi się, że po ponownej instalacji Windowsa 98 powinien startować tylko Win 98 bo Windows XP nie będzie widoczny, więc naprawiać będę Win XP i chyba do tego systemu będę się logować z poziomu konsoli i ten system naprawiać ale może się mylę, dlatego własnie zadałem to pytanie?!

  Wolę dwa razy zapytać zanim zacznę coś robić, bo szkoda mi czasu na ponowną instalację dwóch systemów.
 • #3
  krystian2008
  Level 2  
  Najlepiej jeśli zainstalujesz sobie BOOT Menager - uważam że najlepszy jest (Akromis - jest w języku Polskim), koniecznie na dysku którego nie będziesz formatował. Jeśli okaże się że system win98 jest do naprawienia Akromis go wykryje i umożliwi ci uruchomienie wybranego systemu, w tym wypadku win98 w trybie awaryjnym. Jeśli to nie wypali niestety czeka cię nowa instalacja. Nie kasuj menagera ponieważ w przyszłości pomoże ci, gdybyś zechciał mieć dodatkowy system lub dokonywać zmian dysku twardego lub partycji.