Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik - dlaczego sie grzeje tranzystor?

gReaT 22 Paź 2008 19:38 1374 3
  • #1 22 Paź 2008 19:38
    gReaT
    Poziom 17  

Witam.

Mam taki sterownik, on jest do sterowania stycznikami za pomocą stacyjki, która wysyła sygnał 24V do tego układu i steruje np. dwoma stycznikami. Układ posiada zabezpieczenia np. wejścia z krańcówek.
    I mam taki problem, układ powinie załączyć dwa przekaźniki po naciśnięciu przycisku KS i powinna się zapalić dioda AWR, lecz nic się nie dzieje, jedynie to tranzystor T4 bardzo się grzeje po doprowadzeniu napięcia. Co odpowiada za ten tranzystor lub co może być uszkodzone, że on się grzeje zaraz jak włączę napięcie +24 -24 "-" ?

Prosił bym o spojrzenie na ten schemacik :)

0 3
  • Relpol
  • #2 22 Paź 2008 23:35
    stopi
    Poziom 28  

Jeśli jakiś element się grzeje (tym bardziej tranzystor BD140) to może on jak najbardziej być walnięty. Ze schematu widzę, że na tranzystorze jest zrealizowane zwykłe sterowanie przekaźnikiem. Jeśli przekaźnik jest sprawny (proponuję też go wyjąć i sprawdzić, podając napięcie na cewkę czy słychać pykanie styków). Taki tranzystor kosztuje grosze i jest do dostania w większości sklepów elektronicznych. Możesz go też zastąpić innymi z serii BD.

Sprawdzałeś czy T4 nie ma przebić? Jak ma przebicia na którejkolwiek kombinacji nóżek, to jest do odstrzału.

0
  • Relpol
  • #3 22 Paź 2008 23:55
    slawussj
    Poziom 34  

Witam . Gdzie jest dołączone A6 ? Sprawdż też diodę D16.

0
  • #4 25 Paź 2008 16:16
    gReaT
    Poziom 17  

Spalona była dioda D16 i D12 układ sie juz zazbraja tylko dalej nie ma sterowania przekaźnikami ze stacyjki do której jest podpiety układ w punkcie B3 powinno byc 24V i jest a za rezystorem Ri i diodami D11 i D12 powinno byc na bazie tranzystora około 1V-1.9V a jest 24V a R1 i D11 i D12 sa sprawne ;(

Dziwny mam przypadek z tym ;/

Pozdrawiam Kamil :)

0