Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop J-23 - jak zrobić żeby się nie grzało?

01 Lis 2008 19:34 1583 10
 • Poziom 14  
  Mam problem otóż zrobiłem stroboskop z kitu Jabela J-23 i wywaliło jeden kondensator i rezystor R1 strasznie sie grzeje. Czytałem na forum że jest dużo sposobów żeby sie nic nie grzało. I właśnie to ''dużo'' zrobiło mi mętlik w głowie i nie wiem co wybrać :( jaki sposób najbardziej polecacie?? dam 10 ptk.
 • Poziom 15  
  proponuje kondensator dac ceramiczny a rezystor dużej mocy bać użyć takich które połączone razem dadzą taki opór a ciepło będzie się odprowadzać na kilku.
 • Poziom 42  
  Przed złożeniem "Stroboskop J-23" czytać posty.
 • Poziom 14  
  A o jakiej wartości ten kondensator ceramiczny??
 • Poziom 15  
  Czyli w końcu jakie te kondensatory trzeba dać (dokładne dane)??
  Najlepiej żeby wchodziły w miejsce tych oryginalnych.
 • Poziom 42  
  Nie ma takich kondensatów o takich wymiarach przeznaczonych właśnie do pracy impulsowej żeby zamiennie wstawić.
 • Poziom 15  
  To w takim razie jak najprościej to przerobić :?:
 • Poziom 42  
  Żarówka 60W/230V, dławik od świetlówki, wentylatory,....

  Lub, link jest wyżej.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  Na początek, nie da się zbudować stroboskopu z palnikiem wyładowczym żeby nic się nie grzało. Chociażby sam palnik będzie się nagrzewał i to nie źle, i musisz mu zagwarantować dobre chłodzenie (nie może być zabudowany np. pod małym kloszem i.t.p.).
  Te stroboskopy J-23 mają taką konstrukcję że układ zasilania palnika (rezystor oraz kondensatory) mocno się grzeją, a przy dłuższej pracy rzędu paru minut wysadza kondensatory oraz pali ten rezystor drutowy 5W.
  Jeśli chodzi o rezystor, to zastąp go kondensatorem 1,5 lub 2 µF na prąd przemienny i napięcie co najmniej 300V. Doskonale sprawują się kondensatory rozruchowe od silników elektrycznych, lub kondensatory MKT.
  Jeśli chodzi o kondensatory elektrolityczne z których zasilany jest palnik, to dosyć dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie ich kilkoma kondensatorami o mniejszej pojemności połączonymi równolegle, tak aby pojemność zastępcza była podobna do pojemności kondensatora oryginalnego, oraz usunięcie z nich foli z opisem. Takie rozwiązanie znacznie poprawia chłodzenie tych kondensatorów i wydłuża ich żywotność w układzie. Jeśli chcesz żeby się nie grzały te kondensatory, to zastąp ich kondensatorami MKT o podobnej pojemności jak oryginalne i napięciu co najmniej 350V. Te kondensatory mogą być już na prąd stały.
  W szereg z tymi dwiema diodami prostowniczymi powinny być dane rezystory 1Ω 0,5W.
  Takie zmiany w tym stroboskopie znacznie poprawiają jego żywotność oraz ciągły czas pracy, i zmniejszają intensywność nagrzewania się.
  Pozdrawiam.