Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik odległości ~30-6m

26 Dec 2008 22:03 1719 5
  • Level 9  
    Witam
    Potrzebuje jakiś sensor z którego będę w stanie odczytać odległość w przedziale 0,5-5 metrów. "Wycelowany" ma być w dół i służyć ma do oceny odległości od podłoża.

Co byście polecili ? Czy w ogóle istnieje jakiś układ który poradzi sobie z takim zadaniem?

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Level 35  
    Podstawowe pytania:
    1.Dokładność
    2.Szybkość odczytów
    3.Wielkość wiązki sensora

Prawdopodobnie będzie to albo jakiś czujnik ultradźwiękowy (cena ok. 100zł), albo laserowy (cena dużo wyższa)

PS.Dlaczego inny zakres pomiarowy w temacie i inny w poście ?
  • OptexOptex
  • Level 9  
    witam,
    drobna pomyłka
    1. dokladnosc najlepiej <5cm
    2. dwa razy na sekundę wystarczy
    3. jak najmniejsza bo ma być zamontowana na małym sterowcu

pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 35  
    To w zasadzie wybór masz taki:
    1.ultradźwiękowe (cena ok. 100-150zł, szerokość wiązki zależna od rodzaju, ale generalnie duża. (rzędu 10-30stopni), dokładność rzędu 6cm

2.dwa sharpy - GP2Y0A02YK0F + GP2Y0A700K0F (cena za oba ok 150zł) - wąska wiążka (5stopni), jeden jest na odległość 20-150cm, drugi na 100-550cm - z ich wyników złożysz spokojnie odczyty rzędu 20-500cm

3.laser - bardzo wąska wiążka, nie znam ceny, ale pewnie jakiś rząd wielkości wyższa niż pkt 1 i 2

Gdybyś potrzebował to u mnie w sklepie dostaniesz czujnik ultradźwiękowy i GP2Y0A02YK0F. Tego drugiego sharpa nie mam i nie wiem czy jest gdzieś łatwo do dostania. W razie czego mogę poszukać (wyślij PW).

Wg. mnie najlepiej wyjdziesz na sharpach, bo ultradźwiękowe czujniki mają b.szeroką wiązkę. Idealny byłby laser, ale koszty...
  • Level 9  
    Witam
    Dzięki za opdowiedź.
    Na początek zainstalujego tego Sharpa na 100-550cm GP2Y0A700K0F. Jak uda mi się go podłączyć to dokupie drugiego dla małych pułapów.
    Ogólnie chciałbym zasilić ten element i zaczytać odległość do komputera. Czy da rade to zrobić przez port RS232 czy potrzebuje jakiś inny interfejs ?
    Czy układ ten podaje odległość na zasadzie zmiennego napięcia wyjściowego czy w sposób cyfrowy? Jak to odczytać?

Pozdrawiam
    Nerdyyy
  • Level 35  
    Poszukaj pdfów do tych sharpów, wszystko tam pisze.

Generalnie układy te mają wyjście analogowe z sygnałem w granicach 0-3V. Wystarczy mała atmega8, żeby odczytać dane z przetwornika ADC i dalej wysłać po rs232 do komputera.