Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp 37 AM -12S. Gaśnie po 5 sek gdy rozwarte są SDA i SCL.

waco 30 Nov 2002 01:41 2022 7
 • #1
  waco
  Level 28  
  Jest to telewizor 14 cali.
  :!: Po załączeniu gra około 5 sekund. Nawet zdąży pojawić się obraz z napisem OSD (VCR). Jednakże nagle ucina się dolna część obrazu. Tak jakby ucinał pion dolną część poczym gaśnie. :?
  Początkowo sądziłem że kłopot tkwi w pionie gdyż na 1 sekundę przed przejściem w stan czuwania słychać głośniejszą jego pracę w cewkach odchylających. :)
  Stopień końcowy odchylania pionowego zbudowany jest na tranzystorach BC638 i BC635. Wymieniłem tranzystory. Pomyliłem się jednak przy wstawianiu i zamiast C638 wstawiłem C368 który jest odmiennej polaryzacji. 8O Ku mojemu zdziwieniu telewizor grał nieustannie lecz oczywiście nie było obrazu gdyż odchylanie zostało ściągnięte daleko w dół po za obszar luminoforu. Najważniejszy jest wniosek że TV nie przechodził w stan czuwania. :P Zorientowałem się o popełnionym błędzie przy wstawianiu tranzystorów wstawiając BC639 i BC638. Jednakże zamontowanie prawidłowych tranzystorów spowodowało nawrót pierwotnej dolegliwości. W związku z tym że w TV występuje układ sterujący odchylaniem pionowym MC44007P postanowiłem jego wymienić. Nic nie pomogła nawet zmiana pamięci 24C02 w której są przechowywane nastawienia z trybu serwisowego. Głowica i układ STV8224A nie są na magistrali I2C a co za tym idzie odpadają z dalszej gry 8) . Okazało się że do momentu przejścia w stan czuwania na szynie SDA i SCL jest po 2,41V, po wyłączeniu jest po 5V. :? Tu po raz pierwszy padło moje podejrzenie o uszkodzenie mikrokontrolera SDA20561-B547. Nie jestem jednak pewny czy dokonać zakupu :?: .
  :!: Zrobiłem jeszcze jedno ciekawe doświadczenie które w pewnym stopniu upewniło mnie o sprawnym odchylaniu pionowym. Otóż zwarłem wkrętakiem łączem ze sobą SDA i SCL. TV nie gasł po załączeniu. Na ekranie pojawiła się poświata bez śniegu, OSD i treści obrazu. Obraz ku mojemu zadowoleniu nie zawijał się w dolnej swojej części. :?
  Mimo wszystko mam duże wątpliwości co do uszkodzenia mikrokontrolera :roll: .
  Czy układ MC44007P kontroluje prawidłowość pracy poszczególnych bloków i w razie potrzeby zgłasza to mikrokontrolerowi który wygasza TV?
  Gdzie i w jaki sposób szukać usterki? Czy jest możliwe uszkodzenie w tym przypadku SDA20561-B547? :cry:
 • #2
  Zbynex
  Level 26  
  Witam
  Mam taki sam TV i jest w nim opisywane uszkodzenie. Ja podmienilłem w nim wszystko: trafo, MC, tarnzystory....został mi tylko do podmiany procesor i pamięć. Zpamięcią kolega już eksperymentował, tak że zostaje chyba tylko procesor...Podstawiałem z innego TV z inna końcówką programu, ale TV się nie włączał... Poszedł w koncu na półkę i tak stoi juz rok.
  Jak się uporał kolega z tym TV??
 • #3
  rae0113
  Service technician RTV
  j miałem to samo i byly uszkodzone tranzystory w ramce.a procesor w tym TV kontroluje wszystko-trzeba się chyba jednak podeprzeć serwisówką.
 • #4
  h jaworski
  Home appliances specialist
  ja też mam taki tv uszkodzony tylko 37am23s ale problem taki sam brak dolnej częśći pytanie do :arrow: waco czy na począdku po włączeniu pion jest dobry a dopiero po chwili niknie pion i czy moszesz podesłać zawartość pamięci
 • #5
  Zbynex
  Level 26  
  po włączeniu pion jest dobry, po kilku sekundach zanika dół i TV przechodzi w stan czuwania. Co do pionu to wymieniłem prawie wszystko (zostały elementy SMD) choc miernik wskazywał na sprawne.Z pionu jest sygnał podawany z dzielnika R521 i R522 na proc noga 26 i 34. Posprawdzam to jeszcze dzisiaj....
 • #6
  Piotr1
  Level 12  
  Witam wszystkich.
  Nie zakładam nowego tematu ponieważ usterka jest podobna a model taki sam. Mój TV czasem się załączy i wtedy mam za niski obraz, ale po chwili słychać jego głośniejszą pracę i się wyłącza. Gdy TV się wyłączy to później nie można go załączyć kontrolka czerwona miga z częstotliwością 1 Hz. Obciążyłem przetwornicę żarówką 25W i mam napięcie 105V a kontrolka miga i po 10 sekundach gaśnie całkiem pomimo ma napięcie. Diodka ta jest sterowana z 4 nogi (POWER) układu SDA20566A. Gdy TV wystartuje zapala się diodka zielona. Proszę o podpowiedź gdzie może tkwić usterka czy może to być wina pamięci?
 • #7
  Piotr1
  Level 12  
  Może ktoś ma jakiś pomysł na tego typu objaw jak opisałem jeden post wcześniej.
 • #8
  Piotr1
  Level 12  
  Usterka została wykryta i usunięta, a powodem problemów z załączaniem był tranzystor Q708 czyli BC338-40 wymieniłem go na BC337-40, telewizorek śmiga, nie ma problemu z załączaniem i od razu pion działa tak jak trzeba.