Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wzmacniacz z odwracaczem fazy do wyciszenia pokoju?

gkmaster 03 Feb 2009 09:49 950 2
    gkmaster
    Level 17  
    Witam
    Nie wiem czy dobrze zatytułowałem temat i czy dobrze myślę.
    Posiadam w pokoju akwarium, do którego podłączone są pompy i inne urządzenia zapewniające odpowiednią filtrację wody. Pompy te wydają dość uciążliwy dźwięk który nieco przeszkadza podczas snu. Pomyślałem, że można by zastosować jakiś wzmacniacz z odwracaczem fazy, który powodował by że dźwięki o przeciwnych fazach „znosiły” by się nawzajem i były by dla ludzi nie słyszalny. Wzmacniacz pobierał by źródło dźwięku z mikrofonu który umieszczony był by w skrzynce w której są wszystkie urządzenia aktywne i pracują sobie na poziomie ok. 100-150Hz. Mikrofon pobierał by dźwięk następnie przekazywany do wzmacniacza i tam był by odwrócony i ewentualnie przesunięty w fazie tak by fale nakładały się wzajemnie i „wyciszały”. Wydaje mi się, że dodatkowo powinien być zastosowany jakiś kompresor i limiter aby mikrofon pracował stabilnie. Nie wiem czy koncepcja jest dobra i czy w ogóle jest to wykonalne. Pomysł wziął się z prezentowanych przez pewną firmę słuchawek do osób, które pracują np. przy młocie pneumatyczny. Gość ubiera słuchawki które miały wmontowane jakiś układzik elektroniczny + głośniczki i mikrofon. Jednym przełącznikiem użytkownik powodował, że w słuchawkach panowała kompletna cisza.
    globus
    Level 24  
    stara bajka, możliwe do wykonania jedynie bardzo lokalnie, przykładem są wspominane przez Ciebie słuchawki. W większej przestrzeni przecież nie wytworzysz fali idealnie odwrotnej do emitowanej, przede wszystkim emitujesz ja z innego miejsca, masz inną charakterystykę promieniowania, sa przeszkody itd... szkoda zachodu wg mnie. lepiej wycisz te pompki bardziej tradycyjnie
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    poza tym zapomniałeś o najważniejszym elemencie czyli głośniku ;]. I już przy podłączaniu głośnika możesz go podłączyć w przeciwfazie. Ale chyba szkoda na to zachodu ;)