Obniżenie napięcia to w zasadzie nie problem - opornik, i dioda Zenera do masy; jak
potrzebny prąd większy niż kilkanaście mA to dodatkowo tranzystor (i tu uwaga, bo
przy takich napięciach to po pierwsze musi być na odpowiednie napięcie, po drugie
będzie się nieźle grzał - warto dodać opornik w kolektorze). I to oczywiście jest układ
wstępny - bo przedwzmacniacz potrzebuje zasilania bez zakłóceń - więc potem dajesz
jeszcze standardowy stabilizator napięcia. A do tego może warto zrobić zabezpieczenie
na wypadek, gdyby padł jakiś element, żeby 67V nie poszło na przedwzmacniacz...
np. dodać transil na 18V między wyjściem tego układu, a masą.
Uwaga: jak się ten układ przeciąży, to spali się opornik R2; przy zwarciu niestety
spali się tranzystor (można by go zabezpieczyć dając opornik w bazie).
Załączniki:
-
stabilizator-z67.gif
(4.75 KB)
Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.