Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

analogowe zegary na obudowie wskazujące temperature.

homer_simson 08 Lut 2009 19:03 2759 5
  • #1 08 Lut 2009 19:03
    homer_simson
    Poziom 10  

Dzisiaj stałem się właścicielem bardzo ładnej obudowy komputerowej qoltec'a która ma na przednim panelu cyfrowe wskaźniki pomiaru temperatury, obrotów wiatraka, godziny i innych gadżetów.

Trochę mi jest szkoda starej obudowy, zwłaszcza że pomimo 6 lat nadal jest w dobrym stanie. Pomyślałem aby do niego wstawić mierniki temperatury, ale jak to przystało na stary sprzęt - analogowe.

Bardzo bym prosił o schemat takiego urządzenia, wdzięczny bym był gdyby można było pokazać 3 temperatury. Chodzi o to aby były 3 zegary analogowe który każdy z osobna miałby osobny czujnik. Jeden na procesor, drugi na kartę graficzną, oraz trzeci na dysk twardy.

Zakres temperatury od 20 do 100 stopni Celsjusza, i bardzo by sie przydało aby te trzy zegary pobierały napięcie z jednego molexa.

0 5
  • #2 08 Lut 2009 20:37
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Myślę, że dało by się takie coś zrobić.
    Podstawą byłby termometr wskazówkowy tylko trzeba by szukać termometru z zewnętrznym czujnikiem, który umieścić można gdzie się chce.
    Inna metoda to układ termometrów elektronicznych przystosować do przedstawiania odczytów za pomocą wskaźników analogowych ale nie mam pojęcia jak takie coś zrobić.

0
  • #3 09 Lut 2009 08:32
    klopik24
    Poziom 21  

zainteresuj się pojęciem termopara do tego jakiś mili woltomierz analogowy z przerobioną skalą na °C

0
  • #4 09 Lut 2009 18:23
    iron64
    Spec Overclocking

Pomysł bardzo dobry kolego klopik24, naprawdę. Sam myślałem właśnie nad czymś takim, ale jakoś o termoparze nie pomyślałem, a to przecież najrozsądniejsze wyjście.
    W nagrodę dostaniesz ode mnie trochę punktów.

0
  • #5 11 Lut 2009 09:29
    klopik24
    Poziom 21  

a dziękuje, dziękuje

Od siebie dodam jeszcze,że w przypadku kiedy dostanie odpowiedniej termopary będzie trudne(najłatwiej chyba będzie z jakiegoś taniego multimetru), można zastosować nieco inny układ z termistorem NTC, jednak takie rozwiązanie będzie wymagało doprowadzenia napięcia, oraz ograniczenia prądu który mogły popłynąc w przypadku gdy temperatura wzrośnie za wysoko.

0
  • #6 11 Lut 2009 13:38
    Oksy
    Poziom 19  

Chyba najprostszy termometr jaki może być :-)
    Współpraca zarówno z cyfrowymi jak i analogowymi miernikami napięcia wyskalowanymi w miliwoltach.
    Zakres temperatur, w zależności od wersji to chyba -60...180 stopni C.
    Nota katalogowa (jakby komuś punktów nie stało)
    http://www.ece.osu.edu/~passino/LM35.pdf

Moderowany przez Mery84:

Załącznik skasowany. Skany z magazynu elektronika dla wszystkich nie mogą mieć miejsca na forum. Gdzie prawa autorskie do rozpowszechniania?

0