Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

baterie z telefonu komórkowego do robota

tipsot 01 Mar 2009 14:02 3126 20
  • #1 01 Mar 2009 14:02
    tipsot
    Poziom 11  

Czy baterie z telefonu komórkowego do nadają się do zasilania robota?

Chce użyć nowych tanich baterii. Czy to dobre rozwiązanie?

0 20
  • Pomocny post
    #2 01 Mar 2009 14:11
    OldSkull
    Poziom 27  

Zależy do jakiego robota. Chociaż generalnie to dobry pomysł do małego robota.

0
  • #3 01 Mar 2009 14:13
    tipsot
    Poziom 11  

Prosty robocik z dwoma silniczkami od zabawek. Według mnie powinno starczyć.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Mar 2009 14:37
    _Robak_
    Poziom 33  

Ja takich baterii uzywalem do zasilania silniczkow cd, tyle ze polaczylem dwie bo jedna miala za male napiecie :)

0
  • #5 01 Mar 2009 14:40
    bogdan_p
    Poziom 39  

zdecydowana większość baterii z telefonów nie nadaje się do tego celu , mają dużą rezystancję wewnętrzną oraz nie są przystosowane do obciążenia dużymi prądami , bateria po krótkim czasie eksploatacji będzie do wyrzucenia chyba że jak koledzy wspomnieli bardzo małe silniki ( mały pobór prądu )

0
  • #6 02 Mar 2009 10:03
    wader_669
    Poziom 28  

ja tez nad tym myslalem, moga koledzy wyjasnic jak sie laduje te beterie. Akurat u mnie silniczki pobieraja ok 200mA, przy duzym oporze. Wiec taka bateria raczej bez problemu starczy. Myslalem o polaczeniu szeregowo 2 takich samych by zwiekszyc napiecie

0
  • #7 02 Mar 2009 10:11
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ładuje się je jak każde li-pole czy Li-iony.

0
  • #8 02 Mar 2009 18:46
    bogdan_p
    Poziom 39  

wader_669 proste pytanie , widziałeś telefon który ma ciągły pobór 200mA nie zabraniam Ci ich zastosowania , sam się przekonasz jak szybko stracą swoje parametry , szczególnie nowe "wynalazki " o super pojemności

0
  • #9 02 Mar 2009 18:54
    McRancor

Moja motorola V8 rozwala baterię 700mAh w 3h gadania :P

200mA to wytrzyma, ale ogniwa od komórek sobie nie równe. Te najtańsze są słabej jakości, a lepsze są drogie.

0
  • #10 02 Mar 2009 20:16
    fedain
    Poziom 12  

Baterie od komórki jak koledzy zauważyli kompletnie się do tego nie nadają.

Jeżeli zależy Ci na małej masie i na wysokim prądzie powinieneś wybrać pakiety Li-Po lub LiFe. Kupisz w każdym modelarskim. Pakiety nie są drogie, jednak ładowarki już swoje kosztują. Do Li-Poli w granicach 100 - 300 zł. Jednak tylko te z droższe dają Ci gwarancję długowieczności ogniw (ładowarka musi mieć balancer, bez niego szybko niszczy baterię). Mimo wszystko LiPole są bardzo podatne na uszkodzenia. Po upadku ze stołu LiPol może nie nadawać się już do użycia. W dodatku jak rozładujesz go do zera, to nie ma możliwości jego późniejszego naładowania. Trzeba więc uważać, żeby nie zjechać poniżej napięcia krytycznego, po którym ładowanie jest już niemożliwe.

O Pakietach LiFe wiem tyle, że są, parametry mają zbliżone do LiPo i nie są tak wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. To tak jakby LiPole krok do przodu.

Natomiast w twoim wypadku polecam ogniwa Nimh. Są około 2x cięższe w przeliczeniu pojemności do masy. Cena ogniw jest porównywalna do Li-Po, ale ładowarki są bardzo tanie, wystarczy zwykły zasilacz o odpowiednim prądzie i napięciu. Praktycznie nie da się ich uszkodzić, chyba że dobierzesz nieodpowiedni zasilacz. Mają całkiem wysoki prąd wyjściowy. Oczywiście NiMH należy kupić w modelarskim, inne mogą być dziadowskie. Możesz też kupić te ogniwa w standardowych obudowach AA lub AAA. Gdybyś się na takie zdecydował pamiętaj że najlepsze są SANYO, później GP a pozostałe to tak właściwie jedynie udają akumulatory NiMH (mowa o tych w obudowach AA i AAA).

Z kolei najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii np AA. W sumie to jakieś baterie można kupić po 1PLN za sztukę. Generalnie z AA nie wyciągniesz więcej jak 3A (takie ograniczenie koncepcyjne). Warto się nad tym zastanowić, jeżeli nie robisz wymiatacza biorącego 30A na silnik, albo nie czaisz się na coś super ultra lekkiego to zastosowanie zwykłych baterii nie jest takie głupie.

Pozdrawiam.

0
  • #11 04 Mar 2009 08:10
    tipsot
    Poziom 11  

fedain napisał:

Z kolei najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii np AA. W sumie to jakieś baterie można kupić po 1PLN za sztukę. Generalnie z AA nie wyciągniesz więcej jak 3A (takie ograniczenie koncepcyjne). Warto się nad tym zastanowić, jeżeli nie robisz wymiatacza biorącego 30A na silnik, albo nie czaisz się na coś super ultra lekkiego to zastosowanie zwykłych baterii nie jest takie głupie.

Pozdrawiam.

Takie zasilanie w moim przypadku się nie nadaje, potrzebne mi napięcie 7-8v czyli 5 paluszków. to by zajmowało zbyt dużo miejsca, i byłoby zbyd ciężkie.

0
  • #12 20 Mar 2009 17:33
    Wiking18
    Poziom 14  

Witam ja podepnę się do tematu teraz można kupić dość tanio baterie LI-PO o pojemności 4400 mAh biorąc pod uwagę ich wagę można określić że max co można z nich wyciągnąć to około 2000 mAh jednak takie baterie są atrakcyjne ponieważ są lekkie i kilka razy tańsze niż te modelarskie.

Mam teraz pytanie robiąc z nich pakiety 20 Ah (10 baterii połączonych równolegle) to jaki bezpieczny prąd w sposób ciągły mogą oddawać?

0
  • #13 20 Mar 2009 20:28
    McRancor

Przy połączeniu równoległym jakość ogniw jest bardzo istotna, jeśli tylko jedno z nich zacznie przysiadać z napięciem, to cała bateria może w szybkim tempie sama się wykończyć. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym przy rozładowywaniu - może się okazać że taki pakiet da bez problemu 1C (20A), ale może się też tak zdarzyć że mniejszy prąd zniszczy baterię (bo ogniwa nie będą się rozładowywać równomiernie i większość prądu pójdzie z jednego z nich).

Ja bym jednak nie robił baterii z najtańszych ogniw niewiadomego pochodzenia, te 4400mAh to bajka, nie wiadomo czy tam nawet 1Ah jest. Będziesz musiał bardzo pilnować takiej baterii. Najlepiej zacznij od jednego ogniwa i za pomocą porządnej ładowarki zmierz jego pojemność rzeczywistą (często ładowarki wyświetlają takie parametry). Wtedy będziesz wiedział z czym masz do czynienia.

0
  • #14 21 Mar 2009 08:17
    Wiking18
    Poziom 14  

Z tymi najtańszymi to też nie jest tak źle kiedyś kupiłem po 2.5 zł za sztukę aku NI-MH 3800 mAh (na nich pisało max 3800) czyli wiadomo że to raczej nie możliwe ale ładowałem je ładowarką BC-900 okazało się że niektóre miały po 2.6 Ah (testowałem na rozładowaniu czyli ile z nich wyciągnie prądu) jednak większość z nich wacha się w granicach 1,8 1,6 2,0 2,2 2,1 mniej jak 1.6 nie spada więc nie jest tak źle.

Odnośnie tych polimerów to może być tak że jeżeli prąd wypływa z jednej baterii więcej i na niej spada napięcie to reszta baterii mając wyższe napięcie nie ładuje jej ? ogólnie to chciałbym zrobić test na ogniwie 10Ah (10 takich bat) i sprawdzić czy będą lepsze niż zwykłe Aku AGM a cena podobna tylko że roboty więcej i ładowarka lepsza musi być.

0
  • #15 21 Mar 2009 08:30
    MacFis
    Poziom 17  

Ja bym polecał kupno li-pol. Jakiś E-sky 2s i do tego tanią ładowarkę E-sky. Razem wyjdzie ok 130zł-150zł.

0
  • #16 23 Mar 2009 12:24
    tipsot
    Poziom 11  

jeśli użyje baterii od telefony, to ładowarki mam

0
  • #17 23 Mar 2009 16:24
    Wiking18
    Poziom 14  

Niejestem pewien czy to telefon nie steruje ładowaniem. Ładowarka dostarcza chyba tylko energi a o naładowanie bateri i odłączeniu ładowania chyba dba telefon ale nie jestem pewien.

0
  • #18 23 Mar 2009 16:36
    skovv
    Poziom 9  

jak je wogóle podłączyć?przylutować czy jak? ;]
    Bateria od motoroli v3 spokojnie utrzyma 16v nie??xD

0
  • #19 23 Mar 2009 18:04
    McRancor

Nie "utrzyma" (cokolwiek to znaczy), zamiast niszczyć baterie, poczytaj o podstawach - napięciu, prądzie mocy, bo widać że nie masz o tym za bardzo pojęcia.

I zacznij pisać po polsku - na forum obowiązuje regulamin!

0
  • #20 27 Mar 2009 14:28
    Chris_W
    Poziom 36  

Wiking18 napisał:
    Niejestem pewien czy to telefon nie steruje ładowaniem.

Na 100% telefon zarządza ładowaniem - bateria ma wbudowane tylko układy zabezpieczające ją przez zwarciem lub wzrostem temperatury - i to dotyczy tylko oryginalnych - podróbki prawie nic nie mają (zwykle termistor).

0
  • #21 27 Mar 2009 19:35
    fedain
    Poziom 12  

Cytat:
    jeśli użyje baterii od telefony, to ładowarki mam

W tym wątku wielokrotnie padło, iż bateria od telefonu się nie nadają gdyż ma zbyt małą wydajność prądową.
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

0