Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalny dostęp do systemu sterowania.

kenion 03 Mar 2009 22:26 4454 16
  • #1 03 Mar 2009 22:26
    kenion
    Poziom 19  

Witam. Ostatnio nasunął mi się pewnien pomysł. Chciałbym znależć sposób zdalnego dostępu przez sieć internet do systemu sterowania składającego się ze sterownika PLC i panelu operatorskiego. PLC i HMI komunikowałyby się po Ethernecie miedzy sobą i byłyby połączone do routera (bądź modemu) udostępniającego mi internet. Teraz ja bym chciał żeby była możliwość dostępu do PLC i HMI z dowolnego miejsca gdzie mam dojście do internetu - tak jakby to był dostęp lokalny. Mógłbym wtedy zdalnie miec całkowity dostęp do systemu sterowania. W jaki sposób to zrealizować najprościej?

0 16
  • SterControl
  • #2 04 Mar 2009 13:59
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam,
    sterownik serii XC200 Moeller Electric i panele z serii XV... i w jednym i w drugim programowanie poprzez ethernet lub internet, tylko przypisac numery IP i zrealizujesz to co chcesz...

pozdrawiam

0
  • #3 04 Mar 2009 14:51
    kenion
    Poziom 19  

Mam zastosowany PLC i panel operatorski z możliwością komunikacji po Ethernecie. Wiem jak programować je lokalnie i mieć dostęp do nich np przez sieć lokalną. Zależy mi na dostępie do PLC i HMI przez internet i tu pojawia sie roblem bo nie wiem jak to zrealizować. Jaki modem, router jaka usługa itp. Jak do tego tematu podejść? Pozdrawiam

0
  • #4 04 Mar 2009 18:23
    Luklukowaty
    Poziom 18  

Po pierwsze musisz podać konkretnie jaki sterownik wykorzystujesz - wtedy możemy dalej rozmawiać.

Po drugie musisz porządnie zabezpieczyć taką sieć (ograniczyć połączenia na hasło, adres IP, adres MAC, przekierować na niestandardowy port i nikomu nie mówić, że masz coś takiego) - bo jest opcja taka, że ktoś uprzejmy zaopiekuje się programem w Twoim sterowniku.

0
  • SterControl
  • #5 06 Mar 2009 18:07
    kenion
    Poziom 19  

Zdaje sobie sprawę że sieć w takim przypadku powinna być solidnie zabepieczona. Sterownik który wykorzystuje to XC200 moellera, dostęp do niego po Ethernecie.

0
  • #6 07 Mar 2009 21:48
    adner
    Poziom 12  

Nie wiem, czy do Moellera można to zastosować, ale Siemens ma ciekawe rozwiązanie. Taki switch przemysłowy w firewallem, VPN i routerem - SCALANCE S.

Tutaj link do stronki Siemensa (SCALANCE S)- możesz sobie poczytać wiecej.

0
  • #7 26 Kwi 2009 23:09
    kenion
    Poziom 19  

Ten SCALANCE s to ciekawe rozwiązanie. Tak się zastanawiam i myślę że do zdalego dostępu powinien wystarczyć zwykły router z dostępem do internetu. Czy może już ktoś próbował w ten sposób uzyskać zdalny dostęp do sterownika?

0
  • #8 29 Kwi 2009 07:07
    marte
    Poziom 12  

kenion napisał:
    Ten SCALANCE s to ciekawe rozwiązanie. Tak się zastanawiam i myślę że do zdalego dostępu powinien wystarczyć zwykły router z dostępem do internetu. Czy może już ktoś próbował w ten sposób uzyskać zdalny dostęp do sterownika?

Router linksysa z VPN wystarcza. Sieć jest zabezpieczona. Scalance S robi to lepiej ale przedzial cenowy zupełnie inny.

Pzdr

0
  • #9 18 Maj 2009 20:50
    kenion
    Poziom 19  

A czy ktoś z was próbował łączyć się ze sterownikiem Moellera XC200 przez sieć internet? Jak na razie moje próby spełzły na niczym i nie mogę się z nim połączyć. Mam adres zewnętrzny routera do którego wpięty jest sterownik XC-200. Próbowałem się połączyć przez aplikację Codesys konfigurując połaczenie dla adresu routera. Na routerze dodałem w port forwarding przekierowanie portu na sterownik PLC. Czy coś jeszcze należy skonfigurować?

0
  • #10 01 Mar 2010 19:54
    dun0
    Poziom 1  

Dobrym rozwiazaniem sa urzadzenia eWON.
    Takie urzadzenie moze byc routerem, konwerterem (np. MPI na ethernet) oraz modem (PSTN, GPRS, EDGE, HSUPA itp) w jednym. Alarmy przez SMS, mail, logowanie danych, webHMI to tylko czesc mozliwosci.
    Producent: eWON
    Dystrybutor: RAControls

0
  • #11 02 Mar 2010 20:36
    mawi2
    Poziom 25  

Team Viewer - po prostu pulpit zdalny po dynamicznych IP. Oprogramowanie systemowe masz na PC który masz w firmie . Logujesz się na niego i możesz wszystko wykonać. Tak działam w swojej firmie, cała sieć pod podglądem niezależnie gdzie jestem. Oczywiście hasła dostępu itp.

0
  • #12 02 Mar 2010 22:17
    jazda_gazda
    Poziom 19  

Polecam sprawdzone Ultra VNC.

0
  • #13 02 Mar 2010 22:41
    macbe
    Poziom 15  

mawi2 napisał:
    Team Viewer - po prostu pulpit zdalny po dynamicznych IP. Oprogramowanie systemowe masz na PC który masz w firmie . Logujesz się na niego i możesz wszystko wykonać. Tak działam w swojej firmie, cała sieć pod podglądem niezależnie gdzie jestem. Oczywiście hasła dostępu itp.

Zdalny pulpit (nie ważne jaki) to masakra jeśli chodzi o dostęp i nie mówię tu już nawet o bezpieczeństwie, tylko o zwykłej przepustowości łącza. Dodatkowo wymaga wiecznie włączonego komputera, co w przypadku sterownika PLC i panela operatorskiego może być trudne do spełnienia. Jedyne rozsądne rozwiązanie to VPN - łączysz się z serwerem (w tym przypadku w routerze) i jesteś w sieci lokalnej, połączenie masz lepiej lub gorzej szyfrowane (zależnie od wybranej metody). Reszta zależy od wymagań protokołu komunikacyjnego. Jeśli będzie wrażliwy na opóźnienia, to możesz mieć problemy np. z połączeniem się ze sterownikiem przez wolne łącze (np. GSM).

Pozdrawiam

0
  • #14 03 Mar 2010 08:54
    Balcerek84
    Poziom 10  

Witam,
    Jeżeli chodzi o ten problem to spotkałem się z zastosowaniem modułów GSM i umożliwia ci on przesyłanie programów i zmianę nastaw przez SMS tak samo jak cokolwiek się zmieni też taką wiadomość możesz otrzymać. Drugie rozwiązanie to zastosowanie modułu ehternetowego. Takie rozwiązania znajdziesz na www.ntcontrol.pl np moduł MG300A lub MG100 lub MG200 jest tego sporo tylko cena. a to już inna sprawa bo takie rozwiązania najtańsze nie są. Wogóle te urządzenia posiadają możliwość całkowitej przeźroczystości czyli możesz mieć bezpośredni dostęp do danego sterownika, falowniki itp. Pozdrawiam

0
  • #16 24 Mar 2011 19:42
    jfalkows
    Poziom 12  

Witam,

Spotkałem się z dwoma rozwiązaniami:
    1. Modem podłączony do HMI. Pomimo, że działa wolno to da się wiele zrobić.
    2. Tunel VPN do firewalla połaczonego bezpośrednio lub przez router do sieci przemysłowej lub dedykowanej HMI. Działa zadowalająco szybko.

Jeśli HMI to windows wtedy zdalny pulpit, jeśli solaris to, w zależności co się chcę zrobic, telnet, rlogin lub exceed.
    Co możemy zrobić, zależy od uprawnień HMI dla połączenia zdalnego, lub od konfiguracji firewalla, jeśli uzyskujemy połączenie do sieci przemysłowej.

Pozdrawiam,
    Jacek

0
  • #17 21 Maj 2012 13:01
    palacz997
    Poziom 11  

jfalkows napisał:
    Witam,

Spotkałem się z dwoma rozwiązaniami:
    1. Modem podłączony do HMI. Pomimo, że działa wolno to da się wiele zrobić.
    2. Tunel VPN do firewalla połaczonego bezpośrednio lub przez router do sieci przemysłowej lub dedykowanej HMI. Działa zadowalająco szybko.

Jeśli HMI to windows wtedy zdalny pulpit, jeśli solaris to, w zależności co się chcę zrobic, telnet, rlogin lub exceed.
    Co możemy zrobić, zależy od uprawnień HMI dla połączenia zdalnego, lub od konfiguracji firewalla, jeśli uzyskujemy połączenie do sieci przemysłowej.

Pozdrawiam,
    Jacek

Albo internetowy PLC np taki http://tanieogrzewanie.istore.pl/

0