Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobor router-a dla malej sieci firmowej

04 Mar 2009 13:45 2558 16
  • Poziom 16  
    mam pytanie dotyczace sieci i routerow bezprzewodowych

chce w malej firmie stworzyc siec na max 50 komputerow (mysle ze
    normalna sytuacja bedzie praca ok 20 komputerow po WiFi) i z 3 - 5
    komp podlaczonych do router-a za pomoca kabla RJ45.

dobrze tez by bylo, zeby router mial mozliwosc ustawiania QoS dla
    komputerow (np ustawianie pasma dla zakresow mac-ow) oraz mozliwosc
    podlaczenia zewnetrznej anteny. nastepna funkcja, ktora bedzie
    potrzebna (mysle ze pomoze w stabilnej pracy) to autorestart o
    okreslonej porze dnia.

Inna rzecz o ktora bym chcial sie dowiedziec, to urzadzenie do latwej
    parametryzacji dodatkowych komputerow (np wpisanie nazwy sieci oraz
    klucza szyfrowania WPA/WPA2) poprzez USB

czy mozecie cos poradzic ??
  • Poziom 22  
    phonemaniac napisał:
    chce w malej firmie stworzyc siec na max 50 komputerow (mysle ze
    normalna sytuacja bedzie praca ok 20 komputerow po WiFi) i z 3 - 5
    komp podlaczonych do router-a za pomoca kabla RJ45.

dobrze tez by bylo, zeby router mial mozliwosc ustawiania QoS dla
    komputerow (np ustawianie pasma dla zakresow mac-ow) oraz mozliwosc
    podlaczenia zewnetrznej anteny. nastepna funkcja, ktora bedzie
    potrzebna (mysle ze pomoze w stabilnej pracy) to autorestart o
    okreslonej porze dnia.

Myślę, że do takiej sieci potrzebny będzie nie tylko jeden router ... prawdopodobnie zasięg też nie bdzie obejmował jednego pomieszczenia...
    Proponował bym ze 3-4 (w zależności od stopnia delokalizacji pomieszczeń) routery Linksysa WRT54GL na TOMATO.

phonemaniac napisał:
    Inna rzecz o ktora bym chcial sie dowiedziec, to urzadzenie do latwej
    parametryzacji dodatkowych komputerow
    (np wpisanie nazwy sieci oraz
    klucza szyfrowania WPA/WPA2) poprzez USB

kompletnie nie wiem o co Ci chodzi ... Chodzi Ci może o karty WiFi do stacjonarek na kluczu USB?
  • Poziom 22  
    Chodzi mu chyba o to, że mieć poprzez pendrive'a automatyczne przekazywanie parametrów sieci.
    Czyli wkładasz PENa, a system sam ci automatycznie wszystko konfiguruje (nazwa sieci, adres ip, dhcp oraz haslo WEP/WPA/WPA2).
    Szczerze mówiąc to nie wiem czy coś takiego jest...
  • Poziom 16  
    przy konfiguracji sieci w windowsach pokazuje sie komunikat: wloz dysk flash aby skonfigurowac siec.. o to mi chodzi

a jezeli chodzi o zasieg, to dzisiaj sprawdzilem na linksysie BEFW11 i we wszystkich pomieszczeniach mialem poziom sygnalu doskonaly (jak rowniez w metalowym kontenerze 10 m od budynku) ale bardziej mi chodzi o stabilnosc pracy przy takiej ilosci komputerow
  • Poziom 21  
    w windowsie(xp na pewno nie wim jak inne) jest takie narzędzie że na pendrivie tworzy konfiguracja sieci, wkładasz pamięć do usb u uruchamiasz a sam Ci wszystko ustawi dns, bramę, adres, szyfrowanie
  • Poziom 22  
    klopik24 napisał:
    w windowsie(xp na pewno nie wim jak inne) jest takie narzędzie że na pendrivie tworzy konfiguracja sieci, wkładasz pamięć do usb u uruchamiasz a sam Ci wszystko ustawi dns, bramę, adres, szyfrowanie

no to odpowiedź na pytanie już mamy (to sie nazywa kreato sieci czy coś w ten deseń) :)

Co do sieci nie jestem pewien czy jeden WRT54GL udźwignie na wifi te 20-25 osób, oczywiście samow www, może jakiś komunikator, broń boże żadne P2P, P2M (z ogromną iością połaczeń) i inne ściągania dużych plików nie wchodzą w grę! .... a 50 to bankowo nie!

w sumie też chciałbym wiedzieć czy jest takie urządzenie (jedno) które udźwignie z 50 userów po wifi ... może jakiś mikrotik?
  • Poziom 16  
    alvaro99 napisał:

Co do sieci nie jestem pewien czy jeden WRT54GL udźwignie na wifi te 20-25 osób, oczywiście samow www, może jakiś komunikator, broń boże żadne P2P, P2M (z ogromną iością połaczeń) i inne ściągania dużych plików nie wchodzą w grę! .... a 50 to bankowo nie!

TOMATO powinien spokojnie dac sobie rade nawet z 50 (sprawdzone z 35 klientami). Musisz tylko odpowiednio ustawic "Max Connections", TCP Timeout i oczywiscie QoS.

Co prawda sprawdzalem to na WRT54GS v1.1 (ma dwa razy tyle pamieci), ale wydaje mi sie ze GL powinien dac sobie rade. W najgorszym przypadku drugi GL w trybie REPEATER-BRIDGE lub WDS i DD-WRT.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    alvaro99 napisał:

w sumie też chciałbym wiedzieć czy jest takie urządzenie (jedno) które udźwignie z 50 userów po wifi ... może jakiś mikrotik?

hmm p2p i p2m raczej nie bedzie, ale dostep do serwera plikow oraz przesyl duzych plikow (foto i ewentualnie filmy z aparatu foto)
  • Poziom 16  
    phonemaniac napisał:

hmm p2p i p2m raczej nie bedzie, ale dostep do serwera plikow oraz przesyl duzych plikow (foto i ewentualnie filmy z aparatu foto)

To jest juz najmniejszy problem. Dla p2p i p2m ustawiasz QoS na np. 1% a pozastalym protokolom (http, pop, smtp, dns itd.) dajesz odpowiednio wyzsze priorytety, tak samo jak i poszczegolnym grupom uzytkownikow. Pod TOMATO mozesz ustawic priorytety UL/DL w 10-u klasach, od 100% do 1% pasma i to nie tylko wedlug portow, lub protokolow, ale rowniez grup uzytkownikow.

Jezeli kogos interesuje, to moge wrzucic kilka screen'ow z mojej konfiguracji w domu. Mam chello 16Mbps i standardowo podzial na 5 - 6 komputerow (mieszane LAN/WLAN).

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    chętnie :) chciałbym widzieć jak to lata przy 35 userach po wifi ... w tomato QoSy są naprawde dobrze zrobione? nie muli to?
  • Poziom 16  
    alvaro99 napisał:
    chętnie :) chciałbym widzieć jak to lata przy 35 userach po wifi ... w tomato QoSy są naprawde dobrze zrobione? nie muli to?

Coz. Najlepsza metoda, to sie przekonac ;-)
    Ale moge Cie zapewnic, ze funkcjonuje. Ci, co uzywaja p2p itp., napewno nie beda szczesliwi, ale przeciez to nie jest celem sieci w biurze.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Chłopcy z trzepaka mówią ze nie ma szans na tym udźwignąć 35 userów ... a wprowadzone QoSy dość znacznie obciązają procesor.
    Mowia ze radio nie jest z gumy ... po lanie owszem... do tego zeby podłączyć tylu userów po wifi potrzebna jest mikrobaza piszą :)
  • Poziom 16  
    Decyzja nalezy oczywiscie do Ciebie ;-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    wojtek_wien,
    piszesz:
    Cytat:
    W najgorszym przypadku drugi GL w trybie REPEATER-BRIDGE

Wiesz co by się stało z siecią przy 30 użytkownikach, w której jest repeater? - Była by tylko jej nazwa i nic więcej. Powiększanie obszaru w którym ma być WiFi przez repeater nie jest zalecane nawet przy kilku komputerach, sieć potrafi tak się zapchać, że wydajność będzie prawie zerowa.

Nie wiem jak Ty obsługujesz 35 userów na tomato z QoS. 35 chyba teoretycznie, a praktycznie może z 10.

phonemaniac,
    nie wiem jak wygląda obszar, który chcesz objąć siecią i jak daleko mogą być osoby od bazy.
    Jeżeli miały by być to 2-3 pomieszczenia to można by postawić po 1 urządzeniu. Wtedy ustawić jedno SSID i każde urządzenie na innym kanale: 1, 6, 13.
    Jako AP to raczej potrzebny będzie mikrotik.
  • Poziom 16  
    Ficu napisał:

Wiesz co by się stało z siecią przy 30 użytkownikach, w której jest repeater? - Była by tylko jej nazwa i nic więcej. Powiększanie obszaru w którym ma być WiFi przez repeater nie jest zalecane nawet przy kilku komputerach, sieć potrafi tak się zapchać, że wydajność będzie prawie zerowa.

Nie wiem jak Ty obsługujesz 35 userów na tomato z QoS. 35 chyba teoretycznie, a praktycznie może z 10.

Wydawalo mi sie, iz przez caly czas dyskutujemy na temat sieci w biurze.
    porob sobie obliczenia, jaki traffic powstaje, gdy uzytkownicy naprawde pracuja (http, sql, word, excel i ev. cos wiecej). nawet pracujac ONLINE to modem telefoniczny 56k by sie nudzil. Chyba ze pracownicy sie naprawde nudza.
    W podanym przezemnie przykladzie uzywa ok. 20 userow centralnej aplikacji ( baza danych pod linuxem), a reszta pisze texty, e-mail, czyta e-mail, itp.
    Policz sobie czasy przesylania danych przez siec oraz czasy ich obrobki.
    Wedlug logu MySQL, jednoczesnie kozysta z baz danych max. 3-4 uzytkownikow. Tomato pokazuje CPU Load przecietnie 0,12/0,08/0,03.

Oczywiscie wszystko to bazuje na warunkach pracy istniejacych w Austrii, gdzie np. za p2p lub podobne, poprostu juz PRACOWALES...

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Ficu napisał:
    phonemaniac,
    nie wiem jak wygląda obszar, który chcesz objąć siecią i jak daleko mogą być osoby od bazy.
    Jeżeli miały by być to 2-3 pomieszczenia to można by postawić po 1 urządzeniu. Wtedy ustawić jedno SSID i każde urządzenie na innym kanale: 1, 6, 13.
    Jako AP to raczej potrzebny będzie mikrotik.

hmm obszar... jak wspominalem dzisiaj sprawdzalem na routerze linksysa BEFW11 pokrycie w budynku 1 pietrowym (dosc spore sciany plus strop), na kazdej kondygnacji jest po 5 pokojow w ktorym beda siedziec uzytkownicy z laptopami. net glownie bedzie sluzyc do ogladania stron www (sciaganie dokumentacji technicznej) oraz pisanie e-maili (raporty, dokumentacje i itp). w sieci jest na chwile obecna serwer plikow oraz 2 drukarki sieciowe. wszyscy uzytkownicy maja miec dostep do tego serwera plikow i drukarek. nie wiem czy szefostwo firmy sie zgodzi na kilka urzadzen (koszt), ale mozna by sprobowac wykorzystac jakies mocniejsze urzadzenie... ja jak na razie jestem za linksys-em :) na chwile obecna siec pracuje przewodowo (planet xrt-401D), ale wszyscy narzekaja na brak gniazdek :(

wojtek_wiem

tak jak pisales wczesniej, mozna prosic na maila screeny z twoimi ustawieniami QoS ??
  • Poziom 16  
    Screeny wysle jutro.

Pozdrawiam.