Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W co wyposażyć się na początek...

04 Mar 2009 22:46 3162 15
  • Level 10  
    Witam!

Z góry dziękuję starszym kolegom po fachu za udzielenie odpowiedzi na takie dość banalne pytanie ale naprawde nie mam pojęcia co mi potrzebne a co nie.

Chciałem sie zapytać czego potrzebuje do pracy(nauki) elektroniki w praktyce. Chciałbym zacząć jakieś obwody robić sobie na próbe i nie wiem co jest mi potrzebne, jaka lutownica czy tego typu sprawy... Jestem całkowitym botem jeśli chodzi o te sprawy bo mam w szkole samą teorię i nie mam pojęcia poprostu czego potrzebuję..

Powiem od razu że chodzi mi o dość proste rzeczy bo dopiero zaczynam wiec myśle że będą to jakieś małe obwody. (Chciałbym sie pobawić z Diodami LED, gdyż planuje sobie jakoś podświetlić pokój ciekawie).
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 24  
    Na początek lutownica transformatorowa szpulka cyny, kalafonia, Może być jakaś płytka uniwersalna, ucinaczki, nożyk, Komplet wkrętaków. Z biegiem prac reszty sam sie domyślisz.
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 17  
    Spraw sobie na początek może jeszcze jakiś zasilacz regulowany oraz miernik jakiś za powiedzmy te 10 zł - na pewno Ci się przyda
  • Level 10  
    dzięki wielkie :) już sie wyposażam ;]
  • Helpful post
    Level 20  
    Dołożyłbym pęnsete, albo dwie. Wyciąganie paluchami z pudełka rezystorów nawet 0.125W to porażka :)
  • Helpful post
    Level 14  
    jeśli jesteś na kupnie lutownicy transformatorowej, kup tą na groty z drutu miedzianego, na rynku spotkałem lutownice z grotami które trudno dostać. Polecam kupić lutownicę produkowaną w naszym kraju a nie jakiś zagraniczny [czytaj chiński] złom.
  • Helpful post
    Level 15  
    Jeśli jesteś super początkujący to wystarczy ci:

-kolba lutownicza, taka za 15zł ci wystarczy narazie
    -miernik uniwersalny, np. mastech m830bz
    -zasilacz, wystarczy ci 12V/1A narazie.
    -jakieś obcęgi
    -malutkie śrubokręty(płaskie, krzyżakowe, torx`y)
    -cynę 1mm
    -kalafonie
    -roztwór kalafonii w spirytusie
    -kilka płytek uniwersalnych

I oczywiście elementy elektroniczne:

-tranzystory: bc547, bc557, bd135, bd 140
    -rezytory: kup cały zestaw w hurtowni LISPOL
    -diody led
    -kondensatory(możesz wylutować ze sprzętu rtv)
    -jakieś scalaki: tl071, ne555, lm324
    -potencjometry montażowe: 1Kohm, 4,7Kohm
    -diody prostownicze: 1N4007, 1n4148

Tyle na początek powinno wystarczyć.
  • Helpful post
    Level 17  
    Myślę że pierwszym scalakiem na jakim będziesz się bawił jak większość z nas będzie jednak NE555
  • Level 13  
    Dołącze się do tematu. Jakie pęsety byście polecili ??
    Bo chyba takie z bazarku z 1 zł to porażka.
  • Level 23  
    Dobrą pęsetę kupisz w sklepie ... medycznym. Niestety, większość tych w sklepach elektronicznych jest bardzo miękka i bardzo szybko wyginają się. W przyszłości zaopatrz się w DOBRĄ pęsetę do elementów SMD, ale na początek nie jest potrzebna.
    Do wyposażenia warsztatu ja dorzuciłbym jeszcze dobrą lampkę - najlepiej na długim ramieniu - dawniej nazywały się lampami kreślarskimi. Unikaj lamp na świetlówki - nowoczesne, mało biorą prądu, ale odbija się to na wzroku. Dobrze byłoby, jakbys biurko/ warsztat ustawił pod oknem zapewniając jak najwięcej światła.
    Do wyposażenia warsztatu ja dorzuciłbym jeszcze przedłużacz z wieloma gniazdami - np. listwę komputerową.
    I oczywiście jakiś pęk przewodów różnokolorowych. Możesz kupić w sklepie elektronicznym taśmę wieloprzewodową płaską i porozrywasz sobie na poszczególne żyły.
  • Helpful post
    Level 21  
    -kynar, 2-3 kolory x15zl, wygodniejsze niz szarpanina z drutami w kłebku
    -lupa albo mister handyman czy jak sie to tam zwie, czyli stojak z lupą i dwoma lapkami zakończonymi krokodylkami (allegro 15zl, bazarek od ruskich 10zl)
    -obciągacz izolacji, SZKODA zebów!!!! ja sie dorobiłem slicznej szpary na jedynce za młodu :(
    np http://www.tme.eu/przyrzad-do-sciagania-izolacji-013-60mm2/arts/pl/b01/nb-028.html albo allegro 573880955
    albo najtaniej jak znalazlem w ATV 39zl
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/72101/sciagacz+izolacji+automat+0-13-6mm.html
  • Helpful post
    Level 17  
    rasz wrote:

-obciągacz izolacji, SZKODA zebów!!!! ja sie dorobiłem slicznej szpary na jedynce za młodu :(

Ekhm ekhm ]:>
    Ja do tego celu używam szczypiec.
    Lutownice polecam kolbową najzwyklejszą, transformatorówka krótko trzyma temp. i nie jest antystatyczna.
    Ten stojak, to tzw. "trzecia ręka" Castorama -> 17 zł
    Listwa, bardzo dobry pomysł.
    Ja dorzuciłbym do tej listy jeszcze jakieś trafo, i do tego np. ten kit.
  • Helpful post
    Level 14  
    Poczekaj do pierwszego zlecenia, po podjęciu tematu sam stwierdzisz co będziesz potrzebował. Takim sposobem rozszerzysz swój asortyment narzędzi i przyrządów o rzeczy które przydadzą Ci się tak na prawdę.
  • Level 13  
    Ja bym dołożył do tego jeszcze plecionkę miedzianą, odsysacz, oraz jakiś sprzęt do rozbiórki. Stare telewozory, magnetowidy i inny sprzęt elektroniczny.
  • Level 10  
    Coby plecionka Koledze dobrze służyła polecam koniecznie precyzyjne, dobre obcinaczki - np Knipex. Są niezastąpione w warsztacie. Przydadzą się do wielu innych czynności przy układach elektronicznych.
  • Helpful post
    User removed account