Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podajnik wibracyjny

14 Mar 2009 01:22 6428 6
  • Poziom 12  
    Witam,
    mam pytanie jak w podajniku wibracyjnym cylindrycznym elementy poruszają się akurat w tym kierunku a nie w odwrotnym, od czego to zależy, rozumiałbym gdyby spadek był w stronę tę w która się poruszają ale tu jest inaczej ponieważ one poruszają się pod górę.
    Czy ktoś wogóle może mi powiedziac jak jest zbudowany taki podajnik?

pozdrawiam
    Kamil

• Specjalista Automatyk
    Z tego co widziałem w u mnie w pracy elementy obracając się wypychają po takiej spirali umieszczonej na ściance pozostałe elementy. Spirala zrobiona jest z płaskownika. Dno jest w formie stożka aby drgające elementy zsuwały się do zewnętrznej strony podajnika. Elementem wibracyjnym jest silnik lub elektromagnes. Moc drgań reguluje układ na jakimś tyrystorze. Jeśli chcesz jakieś fotki to podeślij email na PW to wyślę Ci we wtorek.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,

Miska podajnika wibracyjnego jest zamocowana od spodu na płaskich sprężynach które są przytwierdzone pod kątem do miski i żeliwnej podastawy po okęgu . Napędem całości jest elektromagnes który przyciąga miskę w dół ku podstawie z czętotliwością 50 Hz lub inna w zależności od sterownika. Miska jednak przyciągana cyklicznie przez elektromagnes minimalnie opuszcza sie w dół skręcając sie przy tym o niewielki kąt (dzięki sprężynom umieszczonym nie prostopadle lecz pod określonym kontem). Tak wiec miska wykonuje niewielkie skręty nie widoczne golym okiem. Kierunek przemiesczania sie elementów jest zależny od zamocowania płaskich sprężyn łączących miskę z podstawą . Wiecej informacji można uzyskać na stronie www.bertol.com.pl

\ /
    \ /
    ---------
    / /
  • Poziom 12  
    Dzięki bardzo za dobry opis.

pozdr

Dodano po 31 [minuty]:

A właśnie jeszcze jedno, jaki jest najczęściej stosowany zakres częstotliwości przy podajnikach i od czego zależy ich dobór ?
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o napęd to jest najcześciej elektromagnetyczny lub piezoelektryczny. Najbardziej popularne sterowniki posiadają funkcję regulacji amplitudy drgań ,soft-startu bardzej rozbudowane regulację częstotliwości i aplitudy które są sterowane zależnie od nastawonej wydajności podajnika i sterują nim równeż zależnie od jego obciązenia (masy elementów wsypanych w miskę). Wiekszość podajników jedynie regulację amplitudy i pracuje z częstotliwością sieci zasilającej 50Hz . Zwiększenie czestotliwości powoduje wzrost wydajności . Generalnie równiez cały układ "mechaniczny" podajnika powinien być dostosowany do odpowiedniej częstotliwości drgań.
  • Poziom 32  
    Najprościej w szereg z cewką jest dioda prostownicza.
  • Poziom 10  
    próbował ktoś zrobić takie coś?
    potrzebuję przygotować projekt tego typu podajnika i szukam wszelkich możliwych informacji.

Podajniki wibracyjne poza elektromagnetycznymi są również bezwładnościowe.
    http://www.ofama.eu/index.php?option=com_cont...yp-pws&catid=2:podajniki-wibracyjne&Itemid=24
    W jaki sposób musi być ustawiona wirująca masa w stosunku do powierzchni wznoszącej się linii śrubowej?
    Jaki jest wpływ częstotliwości i amplitudy.. Choć w podajnikach wibracyjnych trudno zmienić amplitudę (masę lub mimośrodowość wirującej masy).

Jak się mylę proszę o poprawienie mnie..