Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja temperatury w inkubatorze.

wojtektwo 10 Apr 2009 17:06 9183 13
 • #1
  wojtektwo
  Level 10  
  Mam zamiar wykonać dla znajomego inkubator do jaj ;].

  Normalnie takie urządzenie wygląda tak, że posiada 4 żarówki o mocy 60W. Pracując ledwo się żarzą. Żarówki to zwykłe 60tki pod 230V. Chciałem, aby świeciły każda z mocą 3-10W.

  Mam pytanie czy wystarczy dać potencjometr + opornik + 4 żarówki równolegle, czy może potencjometr + równolegle 4 żarówki, każda z osobnym opornikiem. Czy w ogóle mogę to wykonać prosto na rezystorach i potencjometrze (10-20W), czy potrzebny jest inny układ? Jeżeli tak to proszę napisać jaki.
 • #2
  Lutek49
  Level 36  
  Trochę mało precyzyjnie opisałeś czego oczekujesz i podałeś mało danych. Chcesz zrobić regulację oddawanej mocy? Nie lepiej zastosować regulator i stabilizator temperatury?
 • #3
  adamjur1
  Level 41  
  A zwykły sciemniacz na triaku ?
  Można mu zablokować przepraczanie określonego progu napięcia dobierając w szerg z jego potencjometrem drugi potencjometr montażowy.
  Całość pewnie z a 50 zł, a potencjometr 20W ? Kuriozalne rozwiazanie, kupa ciepła na elemencie...
  Pozdr.J.
 • #4
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  Ja bym do tego celu kupił autotransformator regulowany. Czasem można dostać za grosze na bazarze.
 • #5
  wojtektwo
  Level 10  
  Właśnie chodzi o to, że inkubator taki tylko widziałem... nie chce mi się jechać do kumpla i patrzeć co to ma w środku. Generalnie jeśli chodzi o termostat (bimetal) to tam był, ale chciałem tego uniknąć ze względu na koszt... te żarówki nie mogą po za tym świecić za mocno (grać się) bo ugotują te jajka zanim termostat to wyłączy.

  Krótko - chciałem żeby się żażyły... dlaczego 3-10W... Bo z tego co na necie widzę w opisie tego inkubatora to pobiera 30W... ale nie do końca w to wierzę.

  @adamjur1 Właśnie ta moc rezystora i potencjometru mi nie pasowała :)... wydzielała by tyle co te żarówki. Wrzuć jak możesz schemat takiego prostego ściemniacza na triaku lub linka.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Szymon Tarnowski wrote:
  Ja bym do tego celu kupił autotransformator regulowany. Czasem można dostać za grosze na bazarze.


  Właśnie nie chciałem tak tego rozwiązywać. Chciałem zrobić mały układ obniżający napięcie. W tym inkubaotrze co widziałem to dosłownie mieściło się w pudełku wielkości 2 pudełek od zapałek + termostat.
 • #6
  Lutek49
  Level 36  
  Ponieważ napisałeś, że żarówki o mocy 60W ledwo się żarzą to wnioskuję, że są połączone szeregowo - wniosek moc wydzielana jest czterokrotnie mniejsza - około 15W.
 • #7
  lukaszek_socho
  Level 18  
  Kolego spróbuj połączyć te żarówki w szereg i sprawdź czy nadal wydziela się za dużo ciepła.Jeśli nadal będzie za ciepło to wstaw jeszcze w szereg z żarówkami diodę 3A np. 1N5408.Gdyby nadal było za ciepło to może zmniejsz moc żarówek?
 • #8
  wojtektwo
  Level 10  
  A może polecicie mi do tego jeszcze jakiś termostat taki w okolicy 37,7 do 38,3
 • #10
  wojtektwo
  Level 10  
  Zależy mi na małej histerezie... nie będzie mi nawet przeszkadzać jak żarówki będą zaświecać sięi gasnąć po 5 s... Maksymalnie żeby było w okolicy <1'C. Właściwie to nawet zrezygnowałbym z elektronicznego tylko mechaniczny... Tylko nie mogę znaleźć w cenie.
 • #11
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Primo. Jeśli chodzi o termostat inkubatora to:

  mechaniczny termostat nie da Ci takiej precyzji regulacji (o jakiej piszesz wyżej) w porównaniu z elektronicznym termostatem, poza tym mechaniczne mają dużą histerezę (to nie będzie <1°C, jak Ci się marzy).

  Tutaj:

  Kit f-my JABEL: J-21

  ... masz schemat i opis działania tego termostatu (do którego link zapodał wyżej Kolega Lutek49), a tutaj możesz go kupić taniej niż w TME, bo bezpośrednio od producenta:

  J-27 do kupienia z Jabela

  Możesz również zmontować to na płytce uniwersalnej z części kupionych w lokalnym sklepie elektronicznym - wyjdzie taniej, bo odpadną koszty przesyłki niemałe w porównaniu z ceną samego zestawu.

  Tutaj masz jeszcze jeden zestaw (opis i schemat) prostego termostatu z Jabele (o tych droższych mikroprocesorowych nie piszę, bo takie też mają) w którym masz możliwość regulacji histerezy:

  Kit f-my Jabel: J-86

  Schematy i opisy kitów JABEL są ogólnie dostępne na stronie producenta

  Secundo. Jeśli chodzi o grzałkę termostatu to możliwości jest wiele:

  praktycznie można wykorzystać wszystko, co wpadnie Ci w ręce: grzałki ze sprzętów AGD (żelazka. farelki, suszarki), różne żarówki i rezystory ceramiczne >5W w stosownych konfiguracjach równoległo-szeregowych w zależności od posiadanych wartości rezystorów i wymaganej powierzchni grzewczej.

  Opisów wykonania takich termostatów w internecie jest przecież dużo - na samej elektrodzie, jak użyjesz wyszukiwarki i mądrze zapytasz, to znajdziesz sporo interesujących materiałów na ten temat i nie powinno być większych problemów ze zmontowaniem takich prostych układów.

  Nie w tym jednak rzecz! Inkubator służy przecież do wylęgu ŻYWYCH stworzeń i wg mnie na to należy położyć szczególny nacisk. Nie bardzo rozumiem o co idzie batalia z obniżaniem kosztów. Przecież osobę, która chce się podjąć nawet mini-hodowli ptactwa w warunkach amatorskich, stać chyba na wydanie kilkudziesięciu zł na części elektroniczne. Konstrukcja takiego prostego termostatu to przecież niewielki koszt i można pokusić się o zrobienie czegoś bardziej użytecznego. Ja osobiście zastosowałbym być może dwa niezależne termostaty z układem nadzoru. W razie awarii jednego termostatu, kontrolę nad inkubatorem przejmuje drugi i pojawia się stosowny sygnał alarmu, aby osoba nadzorująca miała świadomość, że w inkubatorze dzieje się coś niedobrego. Noo chyba, że koledze chodzi o wyklucie tylko jednego kurczaka :-) w warunkach domowych, np. na Wielkanoc. ;-)

  Pozdrawiam

  Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
 • #12
  wojtektwo
  Level 10  
  Dzięki za te linki do kitów. Kurczaka na święta już na bank nie wygrzeje bo inkubacja trwa 28 dni :D.

  Myślałem że znajdę odpowiedni mechaniczny... bo taki jest w oryginale zastosowany w tym inkubatorze który kumpel już ma (swoją drogą 4 żarówki + termostat + obudowa ze styropianu = 400zł :D...) dlatego chciałem mu zrobić drugi taniej.

  Po przeczytaniu postów doszedłem do wniosku, że najlepszy będzie rzeczywiście termostat elektroniczny + jako element grzewczy połączone szeregowo 4 żarówki 60 lub 40W co da te 15 lub 10W.

  Ewentualnie jako drugie rozwiązanie... ściemniacz na triaku dający światło żarówek takie aby mogły pracować pracą ciągłą wyrównując uciekające ciepło.
 • #13
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  wojtektwo wrote:
  Ewentualnie jako drugie rozwiązanie... ściemniacz na triaku dający światło żarówek takie aby mogły pracować pracą ciągłą wyrównując uciekające ciepło.


  ... przy takim rozwiązaniu, to raczej ciężko będzie tak zbilansować termicznie układ (chociażby ze względu na zmienne warunki zewnętrzne), żeby osoba nadzorująca nie musiała "robić" za termostat. Chyba, że układ sterowania fazowego (ściemniacz) rozbudujesz o termostat (można to zrobić), który na bieżąco w zależności od panującej w termostacie temperatury, będzie płynnie zwiększał, lub zmniejszał grzanie, aby utrzymać temperaturę w zadanym zakresie, ale to już przerost treści nad formą. ;-) Moim skromnym zdaniem wystarczy regulacja dyskretna (włącz/wyłącz grzałkę), no i bez termostatu raczej się nie obejdzie.

  Pozdrawiam
  PS
  Sądzę, że gro ceny porządnego inkubatora pochłania konstrukcja mechaniczna, a nie grzałki, czy nieskomplikowana elektronika. Zobacz to:

  profesjonalna grzałka do urządzeń lęgowych

  Dokładny termostat elektroniczny z regulacją analogową

  ... wszystko za ok 170,- zł, więc do 400,- zł jeszcze daleko. Rzecz jasna, jakiś zysk musisz mieć z tego, bo nie tylko dla przyjemności się to robi, ale zupełnie CO innego, jak ktoś przewiduje 500% zyski - wtedy za takie pieniądze (jak pisałeś) kupujesz TAKIE "cóś" (bo inaczej się tego nazwać nie da) :-) ;-) .

  Inkubator powinien posiadać jeszcze dobry termometr, o czym nie było dotychczas mowy.
 • #14
  wojtektwo
  Level 10  
  No i wyszło koszt takiego inkubatora to w rzeczywiści grosze... jest to 4 żarówki 60W połączone szeregowo...