Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

niewiem czym zaprogramować procesor

Lech24 29 Kwi 2004 17:12 1074 6
  • #1 29 Kwi 2004 17:12
    Lech24
    Poziom 13  

poszukuje jakiejś w miare taniej metody do nauki programowania chciał bym sobie złożyć jakiś układ mikroprocesorowy, myślałem o 8051 ale znalazłem w cennikach sklepów jedynie 80A51 i zastanawiam się czy to samo i pozatym niemam pojęcia jak skonstruować programator do tego czy dopinać dodatkową pamięć, i szukać programatora dop niej, pozatym niewiem z jakimi pamięciami ten procesor wspułpracuje, wiem że on ma 4kb pamięci w sobie i był bym najszczęśliwszy gdybym znalazł jakiś schemat programatora który jest w stanie zapisać coś do tej pamięci conieco pojecia o programowaniu mam ale niestety tylko ze szkoły, jakby mi mógł ktoś pomuc jaki system mikroprocesorowy najprościej zaprojektować i podać jaki schemat programatora najchętniej do 8051 był bym wdzięczny z góry dzięki za odpowiedź

0 6
  • #2 29 Kwi 2004 17:32
    kozak_sc
    Poziom 23  

zacznij od 89c2051 to jest 51 tgz "mala" czyli 10 nozkowa z 2kb pamieci flash bardzo dobre na sam poczatek programator byl opisywany w edw. a zreszta do tego procka jest sporo softu iprogramatorow na necie bez problemu znajdziesz.

0
  • #3 29 Kwi 2004 20:23
    sferix
    Poziom 11  

A może lepiej AT90S8535. Programowanie i programator bardzo proste.
    Chcę zrobić to co Ty ale narazie mam problemy techniczne. Programowanie w Bascomie jest bardzo proste. :)

0
  • #4 30 Kwi 2004 13:27
    Matejkos
    Poziom 20  

Ja proponuje jakikolwiek z rodziny AVR są proste w programowaniu i posiadają wewnętrzną pamięć EEPROM. A do pisania programu polecam Bascoma.
    Pozdrowienia.

0
  • #5 01 Maj 2004 00:07
    krzysztof_s
    Poziom 11  

na początek proponuję mimo wszystko mikrokontroler z rodziny '51 i asembler ( w 51' bardzo prosty ) - pozwala dokładnie poznać sprzęt i różne jego niuanse. Jeśli chodzi o programator istnieją wersje mikrokontrolerów z programowane szeregowo 89s5x, a wówczas wystarczy wtyczka DB25 i kawałek kabla. Szczegóły różnych rozwiązań układowych : http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/ . Polecam też książkę : http://www.btc.pl/index.php?id=mcs51

0
  • #6 01 Maj 2004 11:29
    vacek
    Poziom 10  

Witam!
    Ja się podepnę pod temat, bo problem mam taki sam- byłbym wdzięczny za zamieszczenie linku do sprawdzonego schematy programatora 89C51. Chodzi o to, że czasu mam na zmontowanie układu nie za dużo i dobrze by było, żebym nie musiał się dodatkowo motać z programatorem.
    Pozdr!
    ~vacu

pees:wiem, że sporo tego na necie i nawet na elektrodzie ale widzę, że sporo z tymi układami problemów a wielu z was pewnie montowało programator samodzielnie i mogliby pomóc potrzebującemu :(

0
  • #7 01 Maj 2004 11:37
    ACULA
    Poziom 34  

Temat programatorów i wyborów procka jest wałkowany równolegle w kilku działach. Dlatego zamykam.
    Vacek ->programator do c51 jest troszkę bardziej skomplikowany niż Ci się wydaje i trzeba wpisaać w szukaj. Spróbuj wpisać avt518.

0